Sign in to follow this  
Followers 0
robylro

Problema grup spate

6 posts in this topic

Acum o luna am sesizat un huruit in timpul mersului, am crezut ca este un rulment ceva pe spate dar cand am ajuns la o verificare s-a dovedit a fi grupul... pretul grupului este cam 16000 de ron :( asa ca am reusit cu greu sa comand rulmenti separat si semeringuri pentru a iesi mai ieftin acum sa vedem cat o sa tina. Am 78 000 de km cu masina mi se pare destul de trist sa se intample asa ceva, masina a circulat in conditii normale adica numai prin bucuresti, fara drumuri forestiere fara prea multe gropi.

Edited by robylro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca nu te incanta DAR un prieten a schimbat grupul la 6000km, problema este ca masina avea nici 6 luni si era un A6 3.0 BiTDI ce costase 102.ooo E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai desfacut grupul sau ai comandat preventiv ?! - te intreb fiindca merita vazut si ce e cu pinioanele . Sper sa scapi numai cu rulmenti, dar din experienta mea o frecventa mare la huruit o au si pinionul cu coroana . Daca ai ghinionul si sint ele, vezi ca se cumpara totdeauna pereche si nu piese separate, indiferent ca le iei de noi sau SH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut grupul si am gasit un rulment care era blocat si acela facea zgomot si inca doi care erau cam dusi, pinioanele sunt ok, astazi s-a apucat de montat cred ca maine o sa termine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan sunt de acord cu tine ca se mai întâmpla dar cei de la Audi si-au asumat greșeală si l-au schimbat pe garantie, cei de la Volvo au dat din umeri si au zis ca s-a mai întâmplat si mi-au estimat costurile. Diferenta intre audi de care zici tu si a mea este clar ca acolo a fost o defectiune din fabricatie, iar eu nu am cum sa influentez cumva defectarea grupului si se datorează faptului ca se pun piese foarte proaste. Oricum problema s-a rezolvat la un service si mă bucur ca mi-am deschis ochii sa nu mă mai duc la reprezentanta sa îmi fac reviziile sau alte reparatii pentru ca aici m-a costat foarte ieftin cu aceleași piese si am fost foarte mulțumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la Volvo au dat din umeri pt ca masina ta nu mai era in garantie, daca masina era in garantie se schimba fara probleme. Eu vroiam sa subliniez faptul ca se intampla si la masini mai scumpe/mai cu pretentii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0