tetupb@gmail.com

Scartaie si troncanit ca o roaba

6 posts in this topic

Salutare,

De ceva timp imi scartaie masina ca o roaba stricata, ne-unsa.

Am observat ca atunci cand masina are viteza mica se aude un scartait care creste in intensitate odata cu cresterea rotatie la roata, iar dupa 40-50km/h dispare, sau poate e viteza mai mare si nu mai aud eu. Vi s-a intamplat?

De asemenea cand plec de pe loc mai brusc sau cand fac frana de motor mai brusc se aude un troncanit de parca ar lovi cineva cu un ciocan de lemn in janta.

Am fost la o gramada de mecanici, s-au verificat bielete, tampon motor, bucse, articulatii pe stand ITP etc

Daca mai e cineva care a patit-o poate imi mai dati idei de verificare.

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scartaitul esti sigur ca e la roata?Sau pe unde l=ai localiza? Adica...daca faci frana de motor...sau daca dai in gropi..se aude? Cu suportii motor cum stai?I=ai verificat/schimbat?

Planetarele le=ai verificat? Troncanitul la plecatul de pe loc ar putea fi de pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt sigur. Scartaitul de acolo pare ca se aude, roata dreapta fata.

Daca dau in gropi nu se aude troncanit, tampon/suport motor verificat, planetara verificata, in curbe nu troncane. Doar la frana de motor sau plecat de pe loc brusc se aude acest troncanit. Acum cand scriam mi-a venit ideea sa ma uit si la baterie, poate nu e stabila si o fi de acolo. Troncanitul nu pare de metal, se aude ca si cum ar lovi ceva de plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la cutie te ai gandit? AI controlat-o de ulei?Timoneria ai verificat-o?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate protectia de tabla freaca pe discul de frana. Cam asa face

Ia o surubelnita si verifica/departeaza pe toata circumferinta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima presupunere, a ultimului mecanic care a vazut-o, e ca troncanitul ar fi de la volanta iar scartaitul de la placutele de frana.

Prin urmare decizia luata este de a astepta sa vad daca se agraveaza troncanitul iar scartiitul... o sa incerc si ce a zis Adi2727 si daca nu e de acolo o sa merg pana termin placutele si vedem dupa ce le schimb daca era de la ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now