Sign in to follow this  
Followers 0
i love VOLVO

un mic sfat

9 posts in this topic

salut baieti. poate ma ajutati cu un mic sfat cum sa scap de miros. am masina (v40 1,6 16v) de 1 an si de cand am luat-o imi vine un miros puternic de benzina. daca am geamurile inchise nu simt nimic dar daca deschid geamul si sa zicem merg cu 50-70 km/h atunci ma apuca nervii ca nu stiu de ce miroase, atata timp cat am controlat masina si nu are scurgeri de benzina. in exterior cosumul e normal 7,2 - 7,5 la 100km deci pierdere nu are cum sa fie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut sigur de benzina sau gaze de esapament ? verifica haionul sa fie inchis bine ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca am o gaura in teava pe la galerie undeva. posibil sa vina de acolo mirosul? dar nu miroase a gaze de esapament arse efectiv miroase a benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu unde ii rezervorul la v40 dar daca ii sub bancheta uitate sa nu aibe prin zona aia o gaura. sau uitate sa nu fie de la vreo garnitura pe conducta de benzina sau sa fie o crapatura mica. am avut un fiesta si la ala aveam miros de benzina cand deschideam geamul. problema a fost de la retur, avea o fisura mica, nu curgea benzina dar se simtea. verifica fiecare conducta care are legatura cu benzina si garnituri, poate s-o fi mancat cu timpul.

Edited by onezero

Share this post


Link to post
Share on other sites

multam fain onezero. azi ma si apuc sa o controlez mai bine pe la furtune si garnituri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sub bancheta spate este locasul pentru pompa de benzina.Verifica sa fie etans totul pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am uitat sub bancheta din spate. nu stiu de ce care e rostul bancheta are balamale care se ridica in fata. sub bancheta e mocheta. am tras de ea stanga dreapta sus.... nu pot scoate mocheta aia sub nici o forma. si mai interesant e ca de cand ma plang pe forum ca miroase a benzina de vreo 3 zile nu mai simt nimic. efectiv nu mai miroase nimic. nu stiu ce sa-i mai fac

Share this post


Link to post
Share on other sites

sezutul se ridica la 90 grade si se pliaza spatarul formand astfel o suprafata plana din portbagaj pana la scaunele din fata.Daca doresti o suprafata si mai mare, scaunul de la pasager se poate plia si rabata si el, pentru un plus de spatiu.Daca am timp o sa iti fac maine cateva poze sa vezi pe unde e accesul la pompa de benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e primul meu volvo deci nu ma prea stiu la el. acum imi dau seama ca mi-ai spustu, ca daca rabatez scaunele din fata si pliez bancheta din spate la 90 de grade cum ai zis jumatate de masina pot face portbagaj. de scaunul din dreapta fata stiam ca se pliaza. iti dai seama ca pot cara si morti cu asta? :)) nu degeaba o numesc dricul :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0