paunionutz

ATENTIE! Se filmeaza :D

4 posts in this topic

http://www.4tuning.ro/legislatie-auto/respect-politiei-rutiere-din-bucuresti-inca-o-actiune-filmata-undercover-19625.html

Din pacate si din nefericire, in filmuletele postate de politia rutiera, ma regasesc si eu in cateva ipostaze

Care le fac intentionat sau prin prisma serviciului:

-vorbesc la telefon (si la munca si in timpul liber)

-depasesc pe linia de tramvai, dar nu dupa refugiu (si la munca si in timpul liber)

-"tai" linia continua (mai mult la munca, incerc cat mai putin in timpul liber)

-trec pe galben (si la munca si in timpul liber)

-depasesc viteza regulamentara (si la munca si in timpul liber)

- opresc/stationez unde nu este permis (mai mult prin prisma serviciului, insa niciodata mai mult de 10 min). De cele mai multe ori cand las masina aiurea, incerc sa ma "misc cu talent". Cu masina personala incerc sa gasesc locuri adecvate

-nu port centura, (la munca). Cu masina personala, nu-mi pun centura, doar daca ma invart prin cartier si atunci nu prea mult, ca piuie

Care nu le fac, sau le fac involuntar:

-acord prioritate pietonilor

-nu blochez alte masini, sau daca nu am alta varianta, las bilet cu numarul de telefon si masina pe avarii (mai mult cu cea de serviciu se intampla)

-semnalizez de fiecare data schimbarea sensului de mers

- nu opresc pe trecerea de pietoni

- fac tot posibilul sa nu blochez o artera de circulatie, cand nu gasesc loc de parcare (cu masina de serviciu)

- nu merg intre benzi

Si ar mai fi :D

Si un pic din amandoua nu-i las "sa se bage" pe cei care nu semnalizeaza. Poate sa fie orice, ne inghesuim pana la accident daca este nevoie, dar nu-i las:d

Acum, hai sa va vad, aruncati cu pietre :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele parca era si o duba de la tine de la munca in filmare, era colegul de pe zona mea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele parca era si o duba de la tine de la munca in filmare, era colegul de pe zona mea ?

Vazui si eu, dar nu cred ca era de pe zona ta. Ma uit maine, sa vad a cuie masina :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Acum, hai sa va vad, aruncati cu pietre"

Important e ca ai curajul sa recunosti, poate in timp vei fi din ce in ce mai corect.

Eu din toata lista aia, doar portul centurii in oras si viteza regulamentara nu le pot "inghiti"...Altfel, sint destul de cuminte. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now