Sign in to follow this  
Followers 0
alin_ux

diferente xc60 MY2010 - MY2014

7 posts in this topic

Stie cineva care sunt difrentele dintre cele 2 modele, in afara de facelift ? Ma refer la motorizare,cutie, etc ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu difera nimic, acelasi motor care dupa mai 2010 are 304cp, aceiasi cutie .

Difera sistemul CitySafety care acum ajuta pana la 50km/h fata de 30km/h .

Difera mult sistemul electric, acum exista si padele pe volan, ceasurile de bord sunt de pe V40.

Cele mai multe diferente sunt la interior si exterior insa pe partea mecanica sunt aceleasi motoare si aceleasi cutii ca in 2011 .

Daca chiar vrei noul XC60 iti recomand sa mai astepti pt ca spre sfarsitul anului trebuie sa apara noile motorizari VEA si noua cutie cu 8 viteze (din 2013 pe Lexus) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am datele din 22.10.2013 la modelul 2014, dar sunt in Excel si pot sa le atasez. Daca exista vreo posibilitate, rog mesaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt remediate teoretic problemele la curele motorizarea diesel 2.4 l. Ecranul de 5" e standard. O restilizare a interiorului , schimbător viteze, creștere de putere pt motorizarea 2.4 d4 la 181 cp, plus apariția motorizarilor VEA 2 litri cu cutie 8 trepte insa doar pt tractiunea fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt cateva:

- sistemul Driver Support -> BLIS - nu mai are camere in oglinda ci radare in bare care au functie si de CTA - Cross Traffic Alert -

- Lumini inteligente -

- ecranul central TFT ofera mai multe informatii chiar in mers vizavi de ACC de exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit unele păreri vis a vis de grila fata, personal îmi place cea noua mai mult, dar aici sunt subiectiv, fiecare are dreptul sa aibe propria părere. De asemeni designul țevilor de evacuare e schimbat si din nou apreciez pe cel nou cu țevi trapezoidale simetrice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0