murry

balans spate stanga-dreapta la trecerea peste denivelari,sa fie din telescoape?

13 posts in this topic

Sal,am o problema la s60 meu,cand trec peste denivelari,gropi am un balans ciudat pe spate,care se amplifica daca sunt in viraj,balansul e stanga dreapta,imi fuge spatele urat,se apropie iarna si nu as vrea sa ma prinda asa.mai intalnit cineva prob asta?

E din telescoape?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai umblat recent pe la articulatii pe spate? Nu stiu cum e la s60 dar la mine la V cand am schimbat bratele de pe spate, pana nu am facut geometria..imi dansa de numa numa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,nu am umblat,iar problema asta o am de prin priavara,eu zic ca din telescoape,cu toato ca nu sunt moi,da mai astept poate a mai intalnit cineva prob asta si imi da o ideie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probleme poate la antiruliu,tendoane ,bascule si alte bucse.Asa in mare dar trebuie verificat .Amortizorul iti face masina sa topaie vertical un pic dar depinde de ce arcuri ai insa la viraje nu iti fuge de spate ..Poti merge cu el pina iti "cade" (curge) ,cum e vorba.

Ai masina veche si ar trebui sa te gindesti cind ai rezolvat ultima data trenul spate la capitolul de care vorbeam initial.Cind ai articulatii pe spate obosite iti valseaza masina si devine incontrolabila de multe ori daca fortezi in viraje

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu aveam aceiasi problema, pe dreapta spate. Cand luam o denivelare cu roata spate, simteam cum "fuge spatele". Am schimbat amortizoarele si am scapat de problema. Nici la mine, nu erau curse si nici moi nu erau, dar se pare ca cel de pe dreapta avea o problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU am reglat-o, dar nici nu am observat vreo diferenta, legat de directie. Si oricum nu am desfacut nimic reglabil. Un surub de pe bascula, de la amortizor si o piulita din capatul amortizorului, de sus. L-am scos pe cel vechi si l-am pus pe cel nou

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o problema arhi-cunoscuta la S60 inclusiv R unde e si mai nasoala cu AWD.

Se numeste side-hop si e de la articulatiile spate. Exista si bucse revizuite de la Volvo (cel putin la AWD R) si alte piese revizuite aftermarket ( IPD, etc ).

La un search pe Google dupa "Volvo S60 sidehop" gasiti cata documentatie vreti.

Problemuta e ca ea poate fi cauzata nu doar de bucse ci si de amortizoare sau unghiuri proaste\modificate.

Sper sa va ajute documentatia

https://www.google.ro/search?q=Volvo+S60+sidehop&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&channel=fflb&gws_rd=cr&ei=EFZLUq2pF4aM0AWzlYDIBQ

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O metoda mai populara de a verifica amortizoarele este sa apesi tare pe masina in dreptul fiecarui amortizor si la revenire masina trebuie sa se opreasca repede din oscilatie. Daca uita sa se mai opreasca 100% amortizoarele sunt "pa". Instabilitatea pe sosea la denivelari, in curbe si senzatia de mers ca pe valuri se datoreaza amortizoarelor obosite/defecte. La tine cum spui ca "fuge spatele"; daca soseaua este buna fara denivelari atunci te mai poti astepta si la alte probleme: bucsi, bielete, brate, etc (tot ce este articulatie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai un amortizor uzat.Si eu am avut aceeasi problema si am scapat de ea schimband amortizoarele spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai reţin, ale tale erau nivomat-uri?

Ale mele sunt simple, alea ieftine :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am avut balasns spate desi schimbasem bara antirului si toti dracii de bucse si erau telescoapele

unul era chiar curs de tot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa verifici si tirantii, sa nu fie vre-unul plesnit! Eu am patit asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei balansul se produce ori de la bieletele antirului (la masinile care au) ori de la amortizoare!

murry, vre-o noutate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now