Sign in to follow this  
Followers 0
nick53

volvo 740 turbo diesel

5 posts in this topic

Am luat de curand un Volvo 740 TD GL din 1985 cu un motor de vw lt (original ?!) si asi dori sa stiu daca e cu injectie directa sau nu . De asemeni poate-mi spune cineva cum pot schimba bujiile din dreptul pompei de injectie, dau pompa jos si daca da cum fac sa o pot pune la loc in mod corect. Multumesc anticipat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pompa normala cu cap rotativ, e motor VW. Bujia o poti scoate fara sa demontezi pompa de injectie, iei o inelara si o tai in doua si aia o pastreazi asa pe veci, apoi cu rabdare ca merge scoasa si inlocuita. Eventual dai cu un spray de rugina sau degresare si lasi o zi sa se inmoaie. Fa si poze daca poti sa vedem si noi bijuteria. Bafta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat de curand un Volvo 740 TD GL din 1985 cu un motor de vw lt (original ?!) si asi dori sa stiu daca e cu injectie directa sau nu . De asemeni poate-mi spune cineva cum pot schimba bujiile din dreptul pompei de injectie, dau pompa jos si daca da cum fac sa o pot pune la loc in mod corect. Multumesc anticipat.

e injectie indirecta :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pompa normala cu cap rotativ, e motor VW. Bujia o poti scoate fara sa demontezi pompa de injectie, iei o inelara si o tai in doua si aia o pastreazi asa pe veci, apoi cu rabdare ca merge scoasa si inlocuita. Eventual dai cu un spray de rugina sau degresare si lasi o zi sa se inmoaie. Fa si poze daca poti sa vedem si noi bijuteria. Bafta.

Nu stiu sa postez poze aici, nu am reusit sa& pun o poza nici la profilul meu,oricum multumesc de raspuns,problema e la montajul puntii cu plusul pe bujii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grija mare sa cureti bine puntea aia de plus. Scuteste de probleme suparatoare mai tarziu. Problema cea mare sunt bujiile 5 si 6, dar care se pot lega cu sarma pana nimeresti gaura din chiloasa, dupa fiind munca de chinez batran cu strangerea. Ajuta putin si demontarea pompei vacumatice de frana (cu grija si aia, caci are un pistonas care e antrenat de axa cu came si, in general, ramane cateva secunde pe motor, dupa care pica pe jos si se face tot de mizerie).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0