trancenergy

Scartait arcuri spate

12 posts in this topic

Salutare

Am un c30 2007 si de vreo 2 zile am observat un scartait de arc spate cand coboram din masina (se inclina un pic din cauza greutatii) Am clatinat-o putin de afara si se aude la ambele roti.

Ce poate fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arcul nu poate sa scartaie, poate o bucsa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa scartaie si arcul.

Probabil ca nu e aceeasi situatie insa, am intalnit un caz in care arcul avea rupta o spira, iar in curbe atingea lonjeronul si scartaia.

La service ajunsasera sa ii traga de caroserie pentru ca "scartaie haionul"....

Am rezolvat problema in parcare.

Am scos absolut totul din portbagaj, m-am bagat acolo si tipul a inceput sa faca cercuri prin parcare.....

Dupa cateva ture, am iesit clatinandu-ma din portbagaj, m-am bagat sub masina si am descoperit arcul si locul unde atingea.

Foarte discret defectul

Am dat cu putin ulei pana si-a schimbat arcul.

Dar era vorba de un Renault insa poti sa verifici si tu sa nu fie ceva discret, sau metoda portbagajului sau cineva sa se bage sub masina cand tu te urci sau cobori din ea.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tinand cont ca arcurile sunt noi si au maxim o luna este cam exclus sa se rupa o spira .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multam Bogdan,

ok, si ce pot sa fac, in situatia asta? trebuie schimbata.. unsa ..? imi recomanzi un service ceva?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Parerea mea personala este sa schimbi aceste brate intai. Eu am avut o problema asemanatoare la c30 pe spate. Eram disperat si am vb si cu Bogdan si cu Alex... Nu stiam ce sa fac si cum sa fac ptr ca aveam amortizoarele noi noute schimbate. In cele din urma dupa ce am fost la 3 service-uri am gasit buba. Erau aceste brate care le am schimbat cu marca din imagine. Le gasesti la Alex la preturi bune. edabydep.jpg

Masina la fel scartaia cand o balansam. Orice urcat pe bordura ori hop se lasa cu scartait

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu le-am schimbat acum un an si jumatate, dar nu din cauza scartaitului, ci erau strambe :D ... se stramba destul de repede datorita drumurilor noastre!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propunerea mea, este sa dai cu ulei la imbinarea bratelor, cu puntea, suruburi, etc si vezi daca mai face. Cu o seringa stropesti usor! Si vezi daca mai scartaie, daca nu mai scartaie, ai gasit problema, daca inca scrtaie, dai cu ulei mai departe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pt masina, s-o conduci sanatos si sa te bucuri de ea.

Scartaitul asta apare cand ai trasa frana de mana? Intreb pt ca de putin timp am si eu acelasi scartait de care vorbesti. Dar la mine vine cand e trasa frana de mana; jumatate de cursa sa zic. Daca o trag mai mult, nu se mai aude scartaitul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E narmal sa scartaie cand e trasa frana de mana .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pt masina, s-o conduci sanatos si sa te bucuri de ea.

Scartaitul asta apare cand ai trasa frana de mana? Intreb pt ca de putin timp am si eu acelasi scartait de care vorbesti. Dar la mine vine cand e trasa frana de mana; jumatate de cursa sa zic. Daca o trag mai mult, nu se mai aude scartaitul asta.

Multam fain ptr urare!

Se aude si fara frana de mana trasa, ce`i drept mai putin nu la fel de tare, insa alta chestie pe care am observat`o, acelasi zgomot (din spate) se aude si cand stau pe loc si ajung cu volanul in capete (stanga/dreapta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now