Sign in to follow this  
Followers 0
RPG

Bucsi din poliuretan vs cauciuc

2 posts in this topic

Salut,

Dupa o experienta nefericita cu bucsi bascula fata (after market) care m-au tinut aproximativ 18000 km ma apropii vertiginos de momentul in care trebuie schimbate.

La un moment dat, pe formul stiga dupa ajutor cineva care avea nevoie de bucsi fata, iar cineva a dat o sugestie, bucsi poliuretan, se puteau achizitiona din Anglia sau de la un magazin din Cluj.

A incercat cineva aceste bucsi? Poate cineva sa-mi recomande un producator? Eu am gasit Powerflex si marca propie la Skandix.

Pe forumuri se spune ca sunt un pic mai rigide si se transmit vibratii in caroserie, iar ca avantaj , faptul ca au o perioada de folosire mult mai mare( de 6-7 ori) si imbunatateste directia care este mult mai precisa. Din punct de vedere costuri sunt apropiate ca pret de cele OEM.

Precizez ca sunt al doilea propietar al Volvo-ului meu, S 60 2,4 T, l-am cumparat la 120.000 km si am schimbat bucsile la 190.000 km, iar din istoric service nu reiese ca ar fi schimbat bucsile. Personal am fost multumit de calitatea bucsilor anteror schimbarii.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

RPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

OEM - te tin mult, mult de tot

Powerflex - tin destul, rigidizeaza unpic, creste unpic raspunsul in directie DAR fara schimbarea celorlalte e un fel de struto-camila.

Daca vrei confortul original al masinii si durabilitatea ei, mergi pe OEM. Daca vrei sa schimbi comportamentul masinii atunci mergi pe poliuretan dar pe toate elementele de directie sau macar pe cele vitale, nu doar pe brate fata.

Lasa Skandix deoparte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0