Sign in to follow this  
Followers 0
Guest alex_fire

Cablu de vitezometru

7 posts in this topic

        Am reusit sa adaptez un cablu de vitezometru de Dacia la VOLVO. ;) Cand am cumparat masina cablul de vitezometru era rupt si consider ca e necesar sa sti cu ce viteza mergi pentru radare si cati km parcurgi ca sa sti cand trebuie sa schimbi uleiul, cureaua de distributie si altele. Am cautat unul original de Volvo si foarte greu am gasit, unul nou costa 170 Lei, ceea ce cam mult pentru un simplu cablu. Asa ca m-am orientat ca sa adaptez unul, am cumparat un cablu de Dacie cu 20 Lei, am taiat bodvenul de metal care se prinde la cutia de viteze la dacie, ca sa intre in butucul de la roata de la Volvo si am polizat usor capetele de la cablu (patratele) ca era un pic mai gros ca sa intre in locasurile de la ceas si de la stiftul de la roata, l-am prins cu niste coliere de plastic. L-am incercat si in sfarsit imi merge si mie vitezometrul fara probleme!

    ATENTIE!!! Cand polizati sau piliti capetele de la cablu (patratele) trebuie sa aveti grija sa intre perfect sa nu aiba nici un pic de joc, ca altfel acul de la vitezometru balanseaza in sus si in jos!!!!

        Multa bafta si Kilometrii fara reparatii!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

romanul este inovator, ca de obicei.. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

felicitari pentru inovatie!

acuma, se stie ca nu toate piesele de pe volvo sunt originale.

eu am ramas surprins cand pe al meu, din 2004, am vazut piese fabricate in franta!

nu ma prea pricep la masini, din pacate, cine stie ce surprize mi se mai rezerva.

tu insa, vad ca ai scos o singur la capat si esti dispus sa ii ajuti si pe altii.

vreau numai sa ti mai spun ca inainte, cand am avut o dacie fabricata in 1988, trebuia sa i schimb cablul de la kilometraj anual din cauza defectarii.

sper ca tu sa ai mai mult noroc!

P.S.

ACUMA VAD CA SI TU ESTI DIN ORADEA!

DACA TE POATE AJUTA, ITI DAU 2 NR. DE TELEFON DE LA 2 SERVICEURI CARE MAI STIU CATE CEVA DESPRE VOLVO SI CARE PE MINE M AU AJUTAT:

1) 0744.572.487, ADM. KASIBA FRANCISC, A AVUT LOCATIA PE STR. RAMPEI, MI A GASIT CELE MAI IEFTINE PIESE IAR MANOPERA ESTE SUB JUMATATE FATA DE  REPREZENTANTA,

2) 0724.501.411, ADM. KADAR ZOLI, ARE LOCATIA IN CENTRU, PE STR. CU HOTELUL ASTORIA, IMEDIAT DUPA COLT, PE DREAPTA, ARE PROGRAMUL VOLVO ORIGINAL, A FOST IN UNGARIA PENTRU MINE, SA SE INTERESEZE DE UN SENZOR CARE NU COMUNICA CORESPUNZATOR DIN CAUZA CA S A OXIDAT CONTACTUL, SI DUPA CE L AM LOCALIZAT, AM REZOLVAT PROBLEMA NUMAI CU SPRAY DE CONTACTE.

TELEFONUL MEU: 0762.213.271.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nelu eu inca mai am Dacia cea veche care m-a invatzat meserie ;D este din ''89 si inca functioneaza cablul dupa aproximativ 130 000 Km. Cred ca mai depinde si de noroc

Share this post


Link to post
Share on other sites

AI DREPTATE.

SE MAI SPUNE CA NOROCUL SI L MAI FACE SI OMUL!

NOROC SI IN CONTINUARE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! ... eu am cumparat cablu NOU cu doar 30 lei de volvo 340

.....cablu de ambreiaj si ieri le-am luat si pe cele de frana de mana cu 50 lei bucata - aduse de prin Portugalia, nu am gasit rulmentul din capacul de ambreiaj (50x22x14  -  6222)dar pe cel din volant l-am gasit (6303 - la fel ca cel de alternator)...greu e pana se gasesc codurile ca piese sunt...facute pe licenta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Vad ca mesajul este destul de vechi,dar mai tii minte de unde l-ai luat? Pretul este foarte ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0