asashy

Capac rezervor blocat

8 posts in this topic

Va salut stimati posesori de volvo! Problema mea este urmatoarea: cand vreau sa alimentez cu benzina, capacul de la rezervor nu se deschide...am incercat de mai multe ori cu inchiderea si deschiderea masinii din telecomanda, dar fara rezultat...un sfat va rog!

Stiu ca la S40 era in partea din stanga spate(in portbagaj) un cablu care in momentul in care trageai de el, se deschidea manual capacul unde se afla busonul de la rezervor...la s80 este la fel?

Inchiderea centralizata este din fabrica...S80, an 2001, 2435 benzina....astept cu nerabdare sfaturile voastre...O seara placuta, oriunde v-ati afla!

Edited by asashy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe partea rezervorului (dreapta la mine, nu stiu la tine :D), desfaci capitonajul, pe unde umbli la becurile spate si ai sa vezi motorasul. Motorasul are o "limba", de care poti trage/ impinge. Inchiderea usitei are 2 relee in REM, unul pt inchis si unul pt deschis. Deschizi usita manual si incerci inchiderea, daca se inchide (dupa 7 minute de la inchiderea masinii), inseamna ca este problema din releu, daca nu se mai inchide, inseamna ca este motorasul si iti trebuie altul. Sau daca ai aparat de masura, verifici tensiunea pe mufa motorasului si daca ai 12 v la deschiderea masinii, inseamna ca e motorasul defect, daca nu ai curent, inseamna ca ai alta problema (releu, fir intrerupt, etc)

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc...am iesit acum, am deschis, am "ajutat" de cateva ori "limba respectiva" sa faca traseul deschis(la inchis functiona corect), apoi am incercat din telecomanda si este in regula...Multumesc Ionutz...sper sa se fi rezolvat si pe o perioada mai lunga! :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti recomand sa desfaci cat de repede cand ai timp si sa gresezi pe-acolo, pentru ca vine frigul si va fi mai rau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei e super gresat de fabrica, problema este la mecanismul cu roti dintate, se "barbieresc" dintii si incep problemele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of...a mers doar in acea zi...astazi cand sa alimentez, iar s-a blocat...unde trebuie sa gresez?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa-l dai jos (parca e prins cu 2 suruburi torx, T25 dar nu mai sunt sigur) si sa-l desfaci! Parca are cleme si se desface usor. Trebuie gresate rotitele si tija care culiseaza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now