Sign in to follow this  
Followers 0
volvo

S60 versus XC60

14 posts in this topic

Salutare!

Stiu ca la prima vedere o sa spuneti ca e greu sa faci o comparatie intre un sedan si un 4x4. Dar nu cred ca isi ia cineva XC60 sa urce cu el pe dealuri. As dori aceasta comparartie intrucat am in present un S60 din 2005 diesel de 163CP si de ceva timp mi-a nazarit idea sa-l schimb cu un xc60 diesel de 215. Am si un Land Rover Discovery, deci parerea ca e bine sa ai un 4x4 nu ma incanta. As renunta la S60 pentru ca are garda mica si in oras e greu cu parcarea (nu pot urca bordurile). Dar cand aud de consum la XC 60, ma cam trec fiori. La S60 am un consum de maxim 6,5l/100km si parca nu l-as inlocui cu unul aproape dublu. Pe langa faptul ca xc60 este mult mai nou, ce alte avantaje ar mai fi? este cineva care a avut S60 si acum are XC60?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine pui niste roti mai mari la S60 si ai rezolvat problema.

Daca ai motor Euro3 pe S60 nu merita sa-l schimbi, D5-ul Euro3 de 163Cp tine o vesnicie .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am motorul de euro3 de 163 CP, dar are de acum 270.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo, daca primeste uleiul original + filtre mai tine inca 230.ooo km fara probleme . Sunt colegi ce au depasit fara mari probleme pragul magic de 500.ooo km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si spuneti ca inca nu ar merita sa fac schimbarea? (Lasand la o parte ca XC60 e mai nou, ca e suv, ca are tehnologie mai noua, etc...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merita decat daca vrei sa iti dai de lucru si sa bagi bani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo, daca ai posibilitatea financiara si nu pastrezi masina mai mult de 100.ooo km si 2 ani, merita sa-ti iei XC60 . Legat de consum trebuie sa te contrazic putin, XC60-ul D5@215CP EURO5 consuma mai putin in comparatie cu D5@163cp Euro 3 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doi ani ???

Asa mult, mai bine doua luni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cineva care a avut S60 si acum are XC60? Sau poate le are pe ambele deodata

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice, am zis 2 ani pt ca atat are garantie si nu scoti bani din buzunar. Daca omul vrea poate sa tina masina si 10 ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0