Stronghold

Zgomote la puntea spate

16 posts in this topic

Salutare, as dori sa apelez la sfatul vostru in ceea ce priveste problema mea.Astfel , azi , in timp ce ma deplasam pe un drum mai rau, s-au auzit zgomote urate din partea spate a masinii, si doar atunci cand trecem peste o denivelare mai mare sau daca mai dadeam in vreo groapa.Se aude o bubuitura destul de tare, de parca ar fi bucse de punte (sau cum le zice), am ridicat masina pe elevator, s-a uitat cineva si a tot tras si miscat pe acolo bucsaraiele si nu e nimica suspect.Ce naiba poate fi, ca is la bucse si minuni acolo de ma ingrozesc :smile:.

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica bieletele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucse bara stabilizatoare???

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa verific bucsele de la bara stabilizatoare, poate e ceva pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

as mai veni cu o precizare.ieri mergand mai in forja, am coborat un munte (serpentine) si la ultima curba in jos am accelerat pe la 80-90 km/h si am simtit cum se duce putin spatele (sau se inclina).am verificat telescoapele si nu apare nimic suspect.poate fi acest lucru de la bieleta antiruliu?

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stronghold De ce nu o duci la un mecanic bun sa verifice toate bucsele, bieletele etc si asa afli exact ce este stricat si ce piese ai nevoie. In situatii ca astea nu stiu cati de pe forum te-ar putea ajuta pentru ca nimeni nu-i langa tine sa auda zgomotul sau sa vada cum se prezinta masina in curbe. Nu o spun in nume de rau dar pentru siguranta ta, in momentul de fata doar un control amanuntit la puntea spate te-ar putea ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stronghold De ce nu o duci la un mecanic bun sa verifice toate bucsele, bieletele etc si asa afli exact ce este stricat si ce piese ai nevoie. In situatii ca astea nu stiu cati de pe forum te-ar putea ajuta pentru ca nimeni nu-i langa tine sa auda zgomotul sau sa vada cum se prezinta masina in curbe. Nu o spun in nume de rau dar pentru siguranta ta, in momentul de fata doar un control amanuntit la puntea spate te-ar putea ajuta.

.

da, ai perfecta dreptate, siguranta inainte de toate, dar chiar am fost cu ea la un mecanic bun si mi-a spus ca telescoapele sunt Ok, am o mica problema la bieleta antiruliu stanga spate si la o bieleta directie dreapta fata.in rest totul e ok

se poate sa fie de la acestea acel leganat ?habar nu am

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unu habar nu am ca sunt afon dar in cazul meu am si scris pe forum, cu o saptamana in urma mi-am schimbat bratele pe fata si capetele de bara. Pana sa le schimb, cand treceam calea ferata putin mai tare (30km/h) parca isi pierdea controlul masina si cam la fel facea si cand franam in curba. Atunci tind sa cred ca e cam acelasi lucru si pe spate la tine cand spui "leganat". Pe fata se simte mai tare ca e directia si simteam mai bine masina dar pe spate... nu stiu ce sa spun. Schimba bieleta antiruliu si bieleta pe fata si vezi daca mai face asa ceea ce nu cred. Nici nu cred ca ar costa o avere piesele si manopera

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu nu costa o avere, bieleta antiruliu moog -60 ron, iar bieleta directie moog la 78 ron, manopera GRATIS :)

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indicat ar fi sa le schimbi pe toate 4....(e bine sa le schimbi pereche... )

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, asa este, asa ar fi indicat !multam

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema rezolvata, amortizorul stanga spate , era lesinat rau !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema rezolvata, amortizorul stanga spate , era lesinat rau !!!

Acum sper sa lasi bara stabilizatoare spate in pace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ce?! L-ai înlocuit, deja?

.

Nu Heim, nu l-am inlocuit, doar ca am fost in 2 locuri sa fiu sigur, si da, amortizorul stanga spate este "vinovatul".In rest, oferta ta este acceptata, stai linistit :)

Acum sper sa lasi bara stabilizatoare spate in pace.

.

CA bine zici :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi, intai cumpar piesa iar operativitatea este alta mncare de peste ( cateva beri , 2 priceputi si unul (eu)mai putin priceput, si in cateva ore este gata, ca doar am un loc rezervat la atelierul prietenei mele)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slava Cerului ! nu mai aud nici un zgomot nicaieri (exceptand putin plastic din usa cand dau muzica mai tare), la mine problema a fost dintr-un amortizor (era "mort").Pe aceasta cale tin sa ii multumesc lui Heimdallr pentru ajutor.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now