Calin Paunescu

Pocnituri in stanga, fata

16 posts in this topic

Salut!

Revin cu o alta "problema" . In virajele stanga, (cateodata) pocneste ceva in partea stanga, SI cand urc pe bordura am mai observat asta, dar la fel, doar cand e volanul virat la stanga. Am schimbat si bucsele de la brate recent, si mecanicul mi-a zis sa ii face geometria la roti, ca din cauza asta e posibil sa faca asa ( nu mai stiu exact explicatia), nevazand nimic altceva in neregula pe la brate, pe sub ea :-?? . Am facut-o si tot pocneste. In comportament la drum nu se observa nimic altceva, in afara de pocniturile astea ocazionale. Ce poate fi ? O sa merg in cateva zile la alt service, dar ar fi bine sa stiu si ce sa intreb, in caz ca nu sunt ei atenti.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine se auzeau niste pocnituri cand viram dreapta si coboram de pe bordura. Nu am gasit o explicatie pentru sunete, insa au disparut dupa 2 saptamani, ca prin minune, la fel cum au aparut!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

la s 80 ul meu se auzeau aceleasi pocnituri in viraje, i-am schimbat pivotul dreapta fata si problema rezolvata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Revin cu o alta "problema" . In virajele stanga, (cateodata) pocneste ceva in partea stanga, SI cand urc pe bordura am mai observat asta, dar la fel, doar cand e volanul virat la stanga. Am schimbat si bucsele de la brate recent, si mecanicul mi-a zis sa ii face geometria la roti, ca din cauza asta e posibil sa faca asa ( nu mai stiu exact explicatia), nevazand nimic altceva in neregula pe la brate, pe sub ea :-?? . Am facut-o si tot pocneste.

Salut,

Trebuia sa-i spui "desteptului" sa-ti plateasca el geometria sau sa se lase de meserie!

Du-te la orice statie de ITP si roaga-l pe inginer (cu o mica atentie) sa ti-o puna pe stand si sa-ti verifice articulatia! Ii spui ca ai dat intr-o groapa mare si ai un troncanit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

da asa este Andu, dupa ce mi-am schimbat pivotul, la atentionarea mecanicului am fost sa-mi reglez si geometria (50 ron)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

da asa este Andu, dupa ce mi-am schimbat pivotul, la atentionarea mecanicului am fost sa-mi reglez si geometria (50 ron)

Eu stiu ca daca-ti schimbi pivotul nu ai trebuie sa faci geometria!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut pivotul stanga praf si cand luam curbele "fluierau" rotile de mureai de nervi.dupa ce mi-am schimbat pivotul am fost si sa-mi faca geometria si problema s-a rezolvat ( si mai aveam si acele pocnituri despre care vorbeste Calin Paunescu)

Edited by Stronghold
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar mai putea fi si suruburile planetarelor,daca sunt modelul vechi,fara guma.

Sent from SGS3 on Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa verific dupa sarbatori si o sa postez rezultatele. Va multumesc si va urez Sarbatori Fericite !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arcul de la amortizor unde se aseaza pe taler trebuie sa aiba intre el si taler un caciuc pe care l gasesti oem

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am gasit solutia problemei ( care in timp s-a agravat, ceea ce m-a motivat sa gasesc o rezolvare :)) ) : flansele amortizoarelor. Aparent, s-au dus dracului si acum simt si in volan cand virez stanga dreapta si sunt si zgomotoase. Am schimbat o bieleta de directie pe stanga din cauza careia aveam un mic joc la roata, in rest, toate celelalte bielete, capete de bara, pivoti sunt in stare buna. Ramane sa schimb flansele si sper sa nu mai pocneasca.

Va multumesc pentru ajutor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la S 80 pocneste ceva in fata si parca si agata, dar nu stiu ce naiba are. Nu bate la gropi sau in curba, nu huruie si nici nu a huruit sa zici ca este rulmentul de la roata. In curba nu bate si nici la plecarea de pe loc sa zici ca este planetara. Pocneste cand o apuca si pocneste tare de parca toata se rupe (nu stiu cum sa descriu pocnitura dar parca si agata)  Momentan masina este la mecanic la investigatie. Astept sa ma sune sa-mi spuna care este baiul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now