soare ionut

Fluiera turbina

30 posts in this topic

Salutare tuturor! Am un VOLVO s40 1.6d 2006 72000km. A început sa se audă un fluierat la turbina,inițial am crezut ca este vreun furtun fisurat sau ceva dar nu am găsit nimic. Va rog daca puteți sa ma ajutati cu ceva sfaturi. Este bine sa merg cu ea așa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este bine sa mergi urgent la un mecanic care sa-ti verifice daca turbina are jocuri. Pentru ca se poate sparge si te trezesti in mijlocul drumului ca masina se duce in 5000 de ture si nu o poti opri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi puteți recomanda un mecanic bun in bucuresti va rog.

Eu am fost la un service local si mi-au spus ca nu are joc mare in ax doar ca asa începe ea sa fluiere la un moment dat si ca pot merge asa pana cade turbina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca asa ti-au spus, atunci mergi asa si cand cade turbina ii chemi sa te tracteze ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Daca ai drum in Bucuresti apeleaza cu incredere la Robnec: http://www.robnec.ro/

Turbina mea a fost reparata la ei in 2011 si merge fara probleme.

Mai poti opta sa ti-o desfaca un mecanic si sa o trimiti la ei pentru reparatie!

Atentie, prima data du-te la un service unde lucreaza "mecanici" (nu nea' Georgel si nea' Ionel care-si dau cu parerea) si sa-ti confirme ca ai turbina pe duca!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai si nr. de telefon. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mea fluiera de cand am cumparat masina,intre 1700 si 2300 si acum am 230 000 de km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suieratul turbinii in mod normal trebuie rezolvat in regim de urgenta deoarece te poate lasa oricand oriunde . Am patit cu mazda mea cand urcam o panta si eram foarte avantat si a inceput sa se tureze in 5000 de ture de a dat aproape tot uleiul afara . daca patesti asa ceva , doamne fereste solutia e saii dai cea mai mare treapta si lasi ambeajul sa moara motorul .

Deci , nu cred ca la un service cu prestigiu ti-au spus sa tragi pana cade turbina!?!? :confused2:

uite asa cade o turbina
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

puteti sa imi spuneti si mie cam cat costa o turbina noua pt masina mea eu am gasit pe net diferite preturi si chiar diferente mari de pret. multumesc!

20 de mil cu piesa la schimb mi.au cerut la un service oare e bine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine daca piesa e noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este bine deloc! Vezi ca o turbina noua pentru tine costa in jur de 200 euro plus transport pana in Ro. O sa-i zic lui Dinoco sa puna link!

Turbina este Garrett!

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca in aia 20 mil intra si montat-demontat, e bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

turbina noua-noua sau de pe ebay, ocazii, etc. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

turbina noua-noua sau de pe ebay, ocazii, etc. ?

Are vre-o relevanta daca este de pe ebay?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule vezi ca iar vorbesti aiurea, linkurile de care zici tu au fost trimise de mine lui Dinoco si e vb de turbina china pe stanga sau kit de reparatie Hong Kong pe dreapta . Nu gasesti tu la 200E turbina Garrett Made in France pt ca numai acolo se fac aceste turbine iar pretul cel mai mic este 245 lire in UK + transport . O astfel de turbina in RO costa 450E .

@Soare Ionut, cu turbina veche la schimb vorbim de o turbina reconditionata, la 2000 lei gasesti turbina noua fara cea veche la schimb, iar de reconditionat cu piese Garrett costa cam 1300 lei . Cu piese China este ceva mai putin .

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOL

Bai Turbo tu citesti si tu ce linkuri ai pus ? Ia tradu si tu asta :" Privatverkauf, keine Rücknahme und keine Garantie"

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are vre-o relevanta daca este de pe ebay?

are relevanta pt. ca una-i sa cumperi de pe ebay o turbina "made in germany" si te trezesti ca ii made in china si alta ii cand vezi ce cumperi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca gasesti turbina 3M5Q6K682AE MADE IN GERMANY este clar ceva dubios .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

omu a zis ca turbina este noua si ca daca o dau la schimb pe cea veche se reduce din pret.

si imi ofera garantie un an.

Edited by soare ionut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai ștanță pe turbina cu data fabricatiei, daca este 2012-2013 este noua daca nu, nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

omu a zis ca turbina este noua si ca daca o dau la schimb pe cea veche se reduce din pret.

si imi ofera garantie un an.

Poti sa-ti repari turbina ta sau sa-ti cumperi alta noua. Daca axul este bun si palele intregi, platesti maxim 500-600 lei schimbatul bucsilor, daca trebuie schimbat si axul si palele o repari cu maxim 1000-1100 lei. La aceste reparatii ai garantie 1 an de zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now