Sign in to follow this  
Followers 0
RaresC30

Prelingeri de ulei (imi pare a fi ceva mai grav)

12 posts in this topic

Salutare tuturor. Astazi la "revizia"saptamana a masinilor adica o scurta privire sub capota am obsrrvat la volvo niste prelingeri de ulei care par a fi mai consistente . Nu ma prea stiu la mecanica astfel voi incerca sa explic cat se poate de bine pt a intelege unde si sa dezbatem problema . Am obsrrvat o prelingere usoara de ulei in zona unei tevi groase care vine in dreapta jojei de ulei (nu DPF ) e vorba de o teava metalica unita de turbina printr-o garnitura. Turbina nu suiera, masina nu se ineaca , azi am facut un drum de 150 de km si masina a rulat excelent cu 170 la ora. O alta prelingere de ulei am depistat-o undeva sub capacul de la motor cum vine teava de la filtrul de aer se desparte o ramura ce merge spre motor(habar nu am despre ce e vorba)doar ca acolo este mai consistenta. Masina trage foarte bine .Pareri? Ma pot lua luni la un drum de 150 de km pana la Vatra dornei? Multumesc mult.

post-6144-0-26503000-1388262618_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

interesant, nu stii mai exact de cand ii asa?

intreb ca poate ai o fisura mica in teava si atunci gazele carter [vaporii de ulei care-ti unge admisia ca sa retina praful] iti ies cumva, irelevant dar mna..

Edited by onezero

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi pare ca nu mai are urechile de fixare iar teava este sarita de la locul ei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci in poza atasata habar nu am despre ce e vorba in sensul ca nu stiu ce piesa se afla acolo. dincolo, pe teava aiaa fost vorba de niste vapori fini care s-au sters cu un servetel

Intrebarea caruia astept raspunsul este: Ma pot lua la drum de 300 de km? Care e buba si cat e de grava ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar te-ai zgarcit la poze!

Pare furtunul sarit din intercooler. Trage mai multe poze din mai multe unghiuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza nu e de la intercooler(cea atasata sus). Poza e undeva la intrarea in motor sub capacul sau. habarnam cum sa explic

urmele de vapori de ulei de aicia(poza ce o atasez acum) le-am sters cu un servetel. dincolo , de unde e poza de sus nu stiu ce componenta este

post-6144-0-90473800-1388267698_thumb.jp

Edited by RaresC30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti-e lene sa dai capacul jos si sa faci poze nu te astepta sa-ti raspunda cineva ................este cam degeaba topicul asta din punctul meu de vedere .

Iar asta cu :"pot sa mai merg 300km" este puerila, pai in 50m poti pierde tot uleiul si dupa inca 300m poti cala motorul .

Nu cred ca exista proroci pe acest forum .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In prima poza ai urechile rupte de la furtunul epuratorului si pe langa gazele iesite din motor iti mai ies si cativa vapori de ulei (mai multi) care se duc pe furtun in jos spre turbina si spre filtrul de aer ( nu ai filtrul de aer putin murdar?, de ulei), iar din a doua poza poate nu ai strans bine colierele burdufului care face legatura intre teava de plastic si teava metalica.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok , deci tin sa multumesc lui volvo 224 pt ca mi-a explicat ce e de facut . de dimineata am dat jos capacul motorului si furtunul epuratorului era iesit . am sa adopt metoda care mi-a propus-o el , punand putin silicon si ca sa fiu sigur sa prind un hotz surub .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai mare grija cat silicon pui dar mai ales unde il pui, poate il aspira turbina si ti-o face praf :)

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siliconul ala doar intr-o pelicula foarte fina, ca daca e prea mult cand il strangi iese excesul si poate fi bai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu inteleg prezenta uleiului in zona incercuita cu rosu de mine.

post-6144-0-50444900-1388768273_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0