onezero

ulei cutie 1.6d

17 posts in this topic

am citit pe forum la DIY. si am dat si la search si nu am gasit mai nimica, doar pt. 2.0d.

intrebarea mea este, ce fel de ulei [cerinte, etc.] si cati L se baga in cutia de viteze la un s40 1.6d [2008] ?

si daca tot intreb de ulei la cutia de viteze, am de gand sa schimb si lichidul de frana. cati L trebe si de care? se poate pune ATE ?

multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul chiar recomand ATE. Super Blue Racing mai exact. Ti-e suficient 1L sa schimbi tot.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, în manual zice aşa:

Transmission fluid WSD-M2C200-C, 1.9 litri. În traducere, API GL 4, SAE 75W-90, Volvo PN 1161723.

Brake fluid DOT4+, 0,6 litri.

ATE Super Blue racing nu e DOT4+, ci DOT4.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

DOT4 poate fi combinat cu DOT4+. DOT5 nu ai voie sa pui peste.

Daca tu poti cita aici diferentele intre DOT4 si DOT4+ cred ca ar ajuta pe mai multa lume.

Eu recomand Blue Racing-ul pt. punctul de fierbere mai ridicat decat al lichidului OEM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]

Daca tu poti cita aici diferentele intre DOT4 si DOT4+ cred ca ar ajuta pe mai multa lume.

[...]

La modul general, DOT4+ are punctul de fierbere (uscat) mai ridicat (>310OC) decât DOT4 (>260OC).

Pentru punctul de fierbere "umed", depinde de procentul de apă "absorbită" din atmosferă:

DOT 4 DOT 4+

1%: 230
O
C 275
O
C

2%: 195
O
C
220
O
C

3%: 175
O
C
195
O
C

4%: 160
O
C
185
O
C

post-820-0-30412600-1389096464_thumb.jpg

Deci, la modul particular, în ceea ce priveşte punctul de fierbere, merge şi poşirca de la ATE: http://www.hsy.com.a..._ATE_Fluids.pdf ;D

Arthur, uite exemplu de DOT4+: http://www.onauto.ro...a&piesa=1986504

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu mi-a ajuns 1L. Norocul cand pui din asta albastru e ca poti sa-ti dai seama cand a fost drenat tot cel vechi pana iese curat cel nou, daca pui de aceeasi culoare nu prea ai cum sa-ti dai seama 100%. Eu ca sa iasa curat pe toate cele 4 furtune lichid albastru am folosit 1.5 litri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ai făcut şi un fel de flush.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am de gand sa fac un flush si cu un drum schimb si furtunasele de la frana, sa fie setul ok. placutele-mi sunt ok pt. o perioada lunga la fel si discurile.

heim, zici sa pun dot4+ de la febi bilstein? uleiul de cutie o sa fie oem si atunci mi-ar fi de ajuns 2 L

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul de franare este ATE la masina.

+1 pentru recomandarea ATE la lichid de frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]

heim, zici sa pun dot4+ de la febi bilstein? [...]

Eu nu zic, faci cum crezi tu. Eu am pus şi n-am simţit ca şi cum mi-ar intra şlapul sub pedala de frână. ;D

Dar am pus şi "A MÂNCAT", conform recomandărilor unor cei mai vânzători meseriaşi din comunitace şi a fost bun şi-ăla. ;D

Nimic din ce am spus aici nu sunt născocirile mele, ci informaţii preluate din anumite surse.

La fel ca expresia "La pomul lăudat să nu te duci cu sacul".

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-ai indus in ceata acuma heim:)) eu am citit pe s.speed si ei pun ate blue racing. acuma sunt pareri si pareri. eu vreau ca atunci cand apas pedala sa franeze, nu vreau sa apas pedala si niet frana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ce nu-i clar? Nu-i ceaţă la Cluj? ;D

Tocmai ce-am spus că A MÂNCAT e bun.

Uite, poate-ţi trebuie şi un user manual. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt cativa lei in plus cred ca merita Blue Race de la ATE .

La S40 1.6D nu ai cum sa incingi tare franele asa ca nu ai nevoie de un super lichid de frana .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate "sa manance" are si alte culori, dar "a manca albastru" e cel mai .........sanatos . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

este destula ceata la cluj :)) am inteles eu gresit treaba cu "a mancat". atunci o sa pun lichid albastru, ca e "sanatos".

multumesc de raspunsuri !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now