Sergio001

Probleme ,,Corp supapa'' - - cod 31293140

19 posts in this topic

Buna ziua, tuturor,

Poate cineva are o idee despe aceasta problema.

Am un Volvo V50, (M/Mw76/V50), anul 2006, 1.6 D, 80 KW. Motor D4164T, seria 0003841.

La relatiu motorul are vibratii puternice ( ca un tremurat) iar cind se ia contactul, mai face inca citeva turatii pina se opreste complet si la fel, cu o vibratie puternica.

Cei de a Volvo cred ca este aceasta piesa de vina, Corp supapa cod 31293140, testarea acestei piese costa 70 E iar inlocuirea 320 E.

Stie cineva cum actioneaza aceasta piesa, cum se manifesta motorul cind aceasta piesa nu functioneaza in parametri si cum se poate verifica ?

Multumesc.

post-4870-0-30956900-1389884615_thumb.jp

post-4870-0-80501900-1389884626_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand clapetele sunt defecte ai mesaj ANTI-SKID in bord, regenerarea DPF-ului nu se mai poate face .

Din pacate la 1.6D nu ajuta mult sistemul de shut-off . Oricum se testeaza foarte usor daca functioneaza sau nu clapetele .

Oricum vibratia de la ralanti nu are nici o legatura cu aceste clapete, nu stiu cine ti-a zis treaba asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ei au spus ca vibreaza la ralanti de la clapete este nasol .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica ?

E nasol daca au dreptate sau tocmai ca nu au ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nasol de cei de la VOLVO :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Midnight Caller.

Si atunci de la ce ar putea fi ?

Orice opinie sau sfat sint binevenite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sfat: D I A G N O Z A

Parca avem un coleg pe forum care face acest lucru in aceasta parte a tarii! da un search pe forum sau poate iti va raspunde un coleg ce stie mai multe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut agr350r.

Am sa fac o diagnoza luni la Volvo, dar inainte de asta incerc sa aflu mai multe informatii legate de problemele care pot aparea din nefunctionarea corespunzatoare a acestor valve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua! Vibratiile in relanti si la oprirea motorului mai pot fi si de la ambreiajul cu masa dubla, fiind uzat intra in balans si de aici vibratiile, asa am patit eu la fordul c-max cu motor tdci 1997 cc, ambreiaj cu masa dubla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut b3h3m0tu.

Multumesc pentru informatie.

Am sa verific luni la service.

Insa la luarea contactului din cheie, motorul se mai invirte inca 2-3 ture pina la oprirea definitiva si asta ar putea fi o problema diferita de cea cu vibratiile, legata de acest corp supape ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia verifica tu injectoarele ca am impresia ca cel putin unul iti curge...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua! Vibratiile in relanti si la oprirea motorului mai pot fi si de la ambreiajul cu masa dubla, fiind uzat intra in balans si de aici vibratiile, asa am patit eu la fordul c-max cu motor tdci 1997 cc, ambreiaj cu masa dubla.

Volanta cu masa dublă ai vrut sa zici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volanta cu masa dublă ai vrut sa zici

observ ca ai inteles ce am vrut sa spun.

Salut b3h3m0tu.

Multumesc pentru informatie.

Am sa verific luni la service.

Insa la luarea contactului din cheie, motorul se mai invirte inca 2-3 ture pina la oprirea definitiva si asta ar putea fi o problema diferita de cea cu vibratiile, legata de acest corp supape ?

daca motorul se mai invarte de cateva ori, atunci poate fi ce a scris Midnight Caller

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sergio, orice 1.6D se opreste la fel de violent iar daca cei de la Volvo cauta defectul gresit nu este nici prima nici ultima oara .

Cu masina in stationare si motorul la ralanti daca se simt vibratii puternice iar acestea dispar odata cu cresterea turatiei atunci ai o problema de volanta .

Totusi la fel de posibil este sa ai probleme la tampoane mai ales daca nu au fost inlocuite niciodata, cauciucul imbatraneste dupa 6 ani iar la tine masina are deja 8 ani .

Verifica vizual tampoanele, daca sunt crapate sau foarte moi trebuie inlocuite dupa care daca face tot asa se inlocuieste volanta .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, tuturor.

Revin cu amanunte care poate vor fi de ajutor si altor colegi.

Am verificat injectoarele (nu exista scurgeri) si tampoanele sint intregi fara fisuri vizibile.

Insa am descoperit ca mufa de la senzorul de control flux aer ( cred ca asa se numeste - foto 1) nu era pusa bine la loc, iar dupa aceia motorul si-a redus la jumatate tremuratul, daca pot sa descriu asa.

Am continuat sa verific mai multe mufe si am descoperit ca daca scot una, alta sau amindoua mufele ce se cupleaza la Corpul de la Supapa de aer - cod 31293140 (foto 2), nu se schimba nimic in mersul motorului. Intradevar, cind am deconectat mufa din partea de sus a acestei piese (foto 3), motorul a inceput sa tremure ca inainte si a aparul mesajul ANTI-SKIN in bord.

In momentul de fata inca nu am schimbat acest Corp de Supape aer, incerc sa aflu intii mai multe informatii.

O zi buna, tuturor.

post-4870-0-23685200-1392470262_thumb.jp

post-4870-0-17413400-1392470286_thumb.jp

post-4870-0-34498200-1392470313_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa si tu un tur de forta cu un spray contact pe la mufele electrice accesibile( Maf ,Iat,rpm etc etc) cu masina in repaus electric si mai scapi de bilbiieli ale motorului si alte nereguli.Asa se mai intimpla cu astea mai noi ca mai dai de pene de contact ,mufe infipte superficial,etc.

De principiu se rezolva intii electricul dupa care treci la chestii mecanice posibile ca si simptom si abia atunci treci la schimbari fizice daca le gasesti de efectuat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now