DAnyEL

un mic ajutor din Cluj se poate?

25 posts in this topic

Buna tuturor.

Am o mica dorinta si daca cineva (din Cluj) binevoieste sa ma ajute m-asi bucura tare mult.

Recent am descoperit ca la masina mea (Volvo v40 2000 luna a 6-a) instalatia pentru incalzire in scaune este montata din fabrica pe masina dar butoanele (care ar trebui sa fie langa schimbator) lipsesc, ele fiind inlocuite cu capace.

Rugamintea ar fi: poate cineva din apropierea Clujului, care are aceste butoane montate pe masina sa ma ajute 2 minute sa sa le montez pe masina mea sa vad daca instalatia functioneaza? Stiu ca nu e chiar normal sa cer asa...strain fiind dar nu as vrea sa imi comand butoanele si sa nu functioneze si sa platesc butoanele si transportul degeaba

Multumesc anticipat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fire au aproape toate din fabrica, se numeste preechipare dar in afara de butoane iti mai trebuie elementele de incalzire din scaune. :)

Cu butoanele nu faci nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate au fost schimbate scunele,si doar atat ,dar m-as mira sa fi fost schimbate fara sa le fi conectat la instalatie :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat pe Ciprian din Iasi(cu dezmembrarile, pe care vi-l si recomand) si el mi-a spus ca daca am pe fiecare scaun 4 mufe 2 din ele sunt pentru incalzire , unu pentru aerbag si unul pentru nu mai stiu ce.

eu am toate mufele astea si sunt si cablurile trase pana la locul unde trebuiesc montate butoanele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da dar asta nu inseamna ca ai incalzire in scaune.Ca sa te convingi daca ai sau nu incalzire desfa doua cleme de la un sezut ridica usor tapiteria si se vede imediat daca ai plasa cu incalzire lipita de buretele scaunului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai pe cineva care vine la Brasov sau pleaca de aici iti trimit eu panoul cu totul pt probe,cu conditia sa-l trimiti inapoi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am deocamdata dar cred ca am gasit pe cineva si ma intalnesc maine cu el.

Multumesc tare mult

Am sa va tib totusi la curent...asa..sa stiti :).

Poate e vero faza si au si alti.

Edited by DAnyEL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ne spui si noua daca se incalzeste,ca eu unul sunt tare curios...

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat astazi cu butoanele de pe masina unui prieten si nu merge .....deci ce plasa am gasit eu sub scaun nu e de la rezistenta de incalzire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ar fi mai simmplu sa dai o fuga pana in floresti la Volvo?:) nu te costa nimic o geana a unui mecanic de acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat astazi cu butoanele de pe masina unui prieten si nu merge .....deci ce plasa am gasit eu sub scaun nu e de la rezistenta de incalzire.

Plasa aia tine buretele sa nu ajungi cu partea dorsala pe podeaua masinii :D. Incalzirea nu ai cum sa o vezi pe sub scaun. Ea este lipita pe burete si trebuie sa desfaci tapiteria sa o vezi. Deci se afla intre burete si tapiterie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiam ca nu se vede de sub scaun dar presupuneam ca e integrata in burete incalzirea daca tot e din fabrica.

Am desfacut putin tapiteria si intr-adevar nu e nici urma de incalzire in scaune....decat cablirile pentru contacte. Dar acum cel putin m-a ambitionas sa imi pun eu.....ca nu e cine stie ce....doar plasa cu rezistentele costa mai mult si butoanele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, nu e cine stie ce. Unul care face asta in fiecare zi tot se chinuie 3-4 ore, asadar pt tine e floare la ureche .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, nu e cine stie ce. Unul care face asta in fiecare zi tot se chinuie 3-4 ore, asadar pt tine e floare la ureche .

E bine daca te descurci in 3-4 ore la 2 scaune. Sau la facelift, unde este tapiteria pe sine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la alea si la alea, dar zac 3 zile dupa operatiunea de dezbracare/imbracare . :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca iesi mai ieftin sa-ti cumperi scaune cu incalzire de fabrica decat sa montezi plasele acum.Dar poti incerca sa pui separat incolzirea daca le gasesti la un pret bun ,numai ca o sa fie ceva de munca,dar numai asa inveti.Spor!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fire au aproape toate din fabrica, se numeste preechipare dar in afara de butoane iti mai trebuie elementele de incalzire din scaune. :smile:

Cu butoanele nu faci nimic.

gresit....nu toate au din fabrica instalatia la incalzire in scaune....si daca ai cablajul pe masina vei avea cu siguranta si plasa ce incalzeste scaunele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cipi aici am sa te contrazic cu un argument .Eu am avut un V40 echipat cu toata instalatia(cabluri) dar nu aveam incalzirea in scaune.Am cumparat ulterior plasele le-am pus si a functionat.O alta intamplare:La actuala mea masina am schimbat HU din 403 in 803,iar pt modificare mie mi-a trebuit sa descarc aplicatia,aceasi operatie a facut-o si Horica85 doar ca el nu a avut instalatia din fabrica (alimentarea pt statie),in schimb nu i-a trebuit aplicatia descarcata,si inca un amanunt,masina lui horica este mai noua cu doi ani decat a mea.

Deci este posibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am aflat si eu de curand, ca HU-urile se potrivesc, daca sunt dupa acelasi an de fabricatie a masinii. Adica HU 803 de pe o masina din 2004 poate sa mearga pe o masina din 2004 care a avut HU 603

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina donatoare cu 803 era din 2003 ,iar cea pe care a fost montat HU-ul este din 2004 si a mers fara ai descarca aplicatia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate cea donatoare era dupa jumatatea anului 2003 (MY 2004), iar cea care l-a primit era pana in jumatatea lui 2004 :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel.....ia legatura cu Cipilika de pe forum si poate te ajuta el cu ceva piese,pt incalzirea in scaune....recomand cu incredere

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il cunosc pe Cipilika. Am apelat la el de vreo 4-5 ori pana acum pentru diferite probleme si a fost de mare ajutor. Astept sa ies din sesiune si ma pun putin pe treaba si cu masina si am sa il sun.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now