Razvan v50

Far volvo V50

21 posts in this topic

Buna ziua!

In Iulie 2013 cineva mi-a lovit masina.Daune:far dr.,aripa.Pe masina s-a pus far nou cu seria 31335222.Cei de la servis au spus ca farul este original Volvo.Farul stg. original are alta serie 30698885. Este sau nu original.

Eu as vrea sa il schimb pe cel vechi pentru ca este matuit si arata rau. Cel pus de servis a costat 2200 lei ( mult zic eu ). Ce firma recomandati pentru faruri care nu sunt originale si ce serie sa caut, sau alte pareri.

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista 1 milion de oameni care reconditioneaza faruri, adica le polisheaza si iese ca nou. Si nu cred ca ar costa mai mult de 200 lei pentru un far

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, dar au fost polisate si pentru toti care vor sa faca polish la faruri le spun ca dau banii pe fereastra.Polisul a tinut frumos pana la prima spalare.Polisul este o mare tepa.Nu incercati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dupa prima spalare a masinii, am fost la cel care a facut polisul si i-am aratat farurile, a mai facut un polis si a spus ca plasticul de la farurile volvo este foarte tare si de asta nu a iesit bine ( 60 lei 2 faruri ).Am negociat.Polisul a fost facut la o firma de renume din Iasi.

Mi-am cumparat polis si la o luna le mai lustruiam eu.Acum doar pe cel vechi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farurile de plastic, au un lac protector pe deasupra. In urma polishului acel lac se subtiaza sau dispare de tot. Este recomandat sa pui folie transparenta pe ele dupa polish si nu se mai matuiesc. Daca mai iese bine cel de pe stanga la polish, poti incerca. Folia transparenta pentru doua faruri, nu cred ca depaseste 50-70 lei.

In alta ordine de idei, daca farul a costat 2200 de lei, presupun ca ai xenon de fabrica! Un far aftermarket, poate lumina mai slab decat unul OEM si sa nu vina nici la lufturi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, dar au fost polisate si pentru toti care vor sa faca polish la faruri le spun ca dau banii pe fereastra.Polisul a tinut frumos pana la prima spalare.Polisul este o mare tepa.Nu incercati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dupa prima spalare a masinii, am fost la cel care a facut polisul si i-am aratat farurile, a mai facut un polis si a spus ca plasticul de la farurile volvo este foarte tare si de asta nu a iesit bine ( 60 lei 2 faruri ).Am negociat.Polisul a fost facut la o firma de renume din Iasi.

Mi-am cumparat polis si la o luna le mai lustruiam eu.Acum doar pe cel vechi.

Poate ca nu te-ai adresat cui trebuie cu problema polish-ului. Si eu le-am polish-at pe ale mele, ambele, in august anul trecut. Au trecut ploi si zapezi si spalari si arata in continuare foarte bine. Evident ca se vor matui din nou, dar nici asa - sa tina pana la prima spalare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am vrut sa fac polish la amandoua.Nu sunt matuite ci doar sablate de la nisip,pietricele etc.Nicidecum nu arata ca cele de pe pasaturi.Am intrebat in 2-3 locuri si mi au zis clar ca au un lac special si ca prin polishare se distruge lacul si apoi se matuiesc mai repede si fara aplicare de folie protectoare nu faci nimic.

Ce pasta ai cumparat tu este vrajeala.Un kit pro 3M costa cam 3mil (pt 5-6 seturi de faruri,din cate stiam) si vor iesi ca noi. Este si ceva pasta f abraziva din cate mi au zis la un service.Ca preturi cei care folosesc paste comeciale mi au cerut 50lei pt ambele, ala cu pasta abraziva vro 50lei/far iar cel ce foloseste kitul 3m 250 lei/set cu tot cu infoliat(dar mi a zis ca nu merita inca la mine sa le polishez.)La cati km are masina inca se tin f bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai jos de 1800 lei nu gasesti un far original nou .

Daca iei un far aftermarket dupa foarte putin timp se matuieste si nu ai rezolvat nimic in plus de asta arata diferit de cel original .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Farurile nu sunt cu xenon.Pretul a fost ca pentru asigurare.Si eu am spus ca este foarte scump.Ce far sa cumpar BOSCH,TYC, KLOKKERHOLM,VAN WEZEL,etc.

Pretul a fost dat de asigurare iar cei de la service trebuie sa se incadreze in acea suma. Mie de exemplu la far spart asigurarea mi-a dat 1600 lei pe far si service-ul mi-a gasit la 1100 OE. Ptr ca stiam pe dir de acolo mi-a facut acest serviciu iar de diferenta ramasa mi-a mai schimbat ceva plastice si becuri. Dar sunt service-uri care chiar daca gaseste farul cu 1500 lei el il factureaza cu 2200 lei ptr el ala insemnand profit. Dau exemplul meu, la o dauna de 6000 lei data de asigurator , service-ul mi-a gasit piesele la 50% din suma respectiva. Diferenta mai creste cu monopera si celelalte servicii gen vopsitorie. Practic din 6000 totul a costat 4100 restul fiind profitul service-lui. De asta se bucura cand te duci cu o dauna, ptr ca le iese banu. Ai putea la fel de bine sa le ceri direct banul si sa le spui ca vrei sa o repari in regie proprie dar suma data de asigurator scade.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu unde ai gasit tu far OEM de C30 la 1100 RON cand este 300E pe Ebay cel mai mic pret .

Da-mi voie sa nu cred nimic din ce ai scris mai sus .

Un far de S40 -2008 costa 350E in Germania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da. Vb serios. Stai sa vad daca am de la service mailul.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nu stiu unde ai gasit tu far OEM de C30 la 1100 RON cand este 300E pe Ebay cel mai mic pret .

Da-mi voie sa nu cred nimic din ce ai scris mai sus .

Un far de S40 -2008 costa 350E in Germania .

Ai dreptate. Ai discutia acum. Incerc sa gasesc si mailul de la service de anul trecut. Deci farul mi l-a gasit la 1100 dar fara tva. Si ptr ca ma stiau mi-au dat farul la pretul ala. Cica au facut ei niste calcule :). Ai aici discutia

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Legat de faruri,am un prieten care a avut si el probleme cu farurile(matuite)la o Toyota land cruiser

si a fost la un service din Iasi unde i-au fost date jos farurile apoi polishate si in cele din urma au fost date cu

un lac si bagate in cuptor.Pot sa va spun ca arata ca noi si acum dupa un an,deci din ce am inteles eu,acel

lac face totul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut O fi fost ramas pe stoc un singur far iar pretul oricum nu era 1100 lei ci 1100 lei TVA si era o ocazie, preturile sunt altele si le poti verifica pe ebay.de sau http://eshop.original-teile.de/ . Si eu am cumparat anumite piese de la Primus si au fost dubios de ieftine dar erau ramase pe stoc si de aici pretul la fel si la Autonet sau alti furnizori .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambele faruri le-am schimbat. Pe celalalt bun care l-am inlocuit l-am vandut cu 320 lei pe mercador.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din nefericire in ultimile luni am avut doua evenimente datoria carora a trebuit sa schim de doua ori farul din dreapta. Primul l-am schimbat pe asigurare si a costat in in jur de 1700 cu TVA ( Far original , fabricat in Germania) iar pe al doilea (identitc cu primul) l-am cumparat chash (cel care m-a lovit nu avea asigurare) si am dat 1700 fara TVA. Inainte am cerut o oferta si la Primus si acelasi pret mi l-au oferit si ei.

Daca vreti sa aveti o idee cam cat costa anumite piese originale ( cele pe care am fost nevoit sa le cumpar):

Far 1700 lei,

Bara fara 3000 lei,

Spoiler 750 lei,

Aripa fata dreapta 1250 lei,

Janta aliaj 1250 lei,

toate preturile sunt fara TVA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A platit cel care te-a lovit? Sau ai scos bani din buzunar si il dai in judecata pt recuperarea pagubei?

Intreb pentru ca ieseai la un sfert din pret daca le luai din dezmembrari

Share this post


Link to post
Share on other sites

A platit cel care m-a lovit. Mai bine zis ...firma la care lucra. Ca am uitat sa precizez cel care m-a lovit lucra pe un buldozer pe senile si nu avea asigurare la buldozer. :smile:

Edited by Nastase Ionel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles acum si eu as fi ales aceeasi varianta ca si tine:D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au fost ok, nu au comentat nimic la ce am vrut sa schimb cu toate ca janta doar mi-a zgariat-o un pic iar farul e aproape intact. Cu ocazia asta am mai aflat si eu cam cat costa piesele de volvo. :D

Edited by Nastase Ionel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai ramas cu piesele vechi? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Farul si janta care este noua, ca am lasat-o tot pe cea veche si bara dar este cam lovita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now