melciu

Probema far - zgomot ciudat

9 posts in this topic

Salut

De ceva vreme aud un zgomot la farul stanga. E ceva de genul unui mic motoras elecric. Daca il misc usor sau il lovesc se opreste, daca nu, se opreste singur dupa cateva minute. Ce probleme ar putea avea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine face la fel, cica e stricat motorasul Acela si deaia face asa, eu am scos cablu de la motoras :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@melciu,

Hai maine la intalnire sa-l auzim, mai intai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic ca e un contact imperfect la mufa care intra in far as putea paria pe asta vino luni seara si vedem

Share this post


Link to post
Share on other sites

OFF: Daca nu dadeai solutia, aveam un membru nou diseara.

ON: Nu stiu daca e imperfect contactul ala sau... mai mult ca perfect. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un contact imperfect, merge cateodata sau de loc. Mai de graba s-au tocit dintii rotitelor de plastic, de la reglajul farului, iar la un mic soc, sa sara peste partea tocita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

idea e ca defiecare data cand conectezi deconectezi mufa motorasul lucreaza ma gandesc ca acolo ar trebuii sa cauti sau ar fi rotitele motorasul lucrand in continuu deoarece el aluneca si nu poate ridica nivelul la far dar poti verifica langa un zid sa vezi scoti mufa de la far si o bagi inapoi daca se ridica eu cred ca e ok ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reglat lumina farurilor fara probleme....se vede cum urca si coboara.

Nu sunt sigur, insa prima data cred ca am auzit zgomotul asta cand am schimbat un bec si a trebuit sa deconectez farul. Cand l-am conectat la loc a inceput sa sune foarte tare pt 1-2 secunde.

De atunci, aproape de fiecare data cand opresc motorul, aud pentru aprx 1minut acel zgomot, insa mult mai incet. De multe ori incepe sa sune si cand deschid din cheie masina. Daca il ciocanesc un pic se opreste. De asemenea becul de pozitie portocaliu se aprinde doar cand vrea el. Folosesc aceeasi metoda...il lovesc usor si se aprinde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now