Cristi Muresan

cauciucuri vara

125 posts in this topic

Am pus GoodYear EfficientGripPerformance pe v70 de 205 55 r16 si au peretele lateral foarte moale si se balanseaza ca o barca, spuneam doar pt doritori, in comparatie cu hankok ventusprime ce sunt pe fata si au fost si mai ieftine si dau un feel mult mai stabil si sportiv mașinii

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primavara lui 2016 schimb anvelopele de vara, de aceea mai prin toamna vreau sa imi comand anvelope din afara tarii (sa ajunga pana in primavara) sau din tara la un pret bun (sa le comand in plina iarna). Prin urmare, pentru cei cu tolii mari, si numai, ce recomandari aveti? Tin sa mentionez faptul ca acum am 215/45/18 si parca as vrea sa merg pe aceeasi marime, singurul inconvenient fiind faptul ca aceasta dimensiune se gaseste destul de rar si la un pret maricel ... soo, sa zicem ca iau in discutie si 225/40/18. Diferentele de comfort intre cele doua dimensiuni este majora?

Legat de producator, nu vreau unele slabe din punct de vedere al calitatii dar nici de competitie, as prefera unele foarte moi, safe si la un pret acceptabil (nu m-as intinde la mai mult de 600 roni per bucata). Legat de profil, m-as orienta catre unele semi-slicks ...

Personal, cunosc decat producatorii clasici ce se regasesc si la noi in tara, pot gasii cu aceste caracteristici ceva si pe la americani? As fi preferat unele japoneze, dar nu ma incanta ideea de a da 200$ per bucata!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Din pacate, in cazul tau sunt slabe sanse sa gasesti ceva bun sub 150 Euro / bucata.

Cam 600 lei e pretul corect pentru o anvelopa buna pe 18, fara sa speri la anvelope de calitate premium / top.

Cum spui si tu, mai stai pana prin Octombrie asa si incearca sa prinzi o oferta de genul "4 anvelope noi => discount 20%" sau macar "4 anvelope noi, montaj, echilibrare gratuita"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am analizat piata si intr-adevar ceva bun pleaca de pe la 600 roni ... so, am zis sa maresc putin bugetul pana la maxim 3000 roni pentru toate cele 4 anvelope. M-a ajutat un coleg de pe forum cu un nr. de contact la un nene care aduce anvelope noi si uzate probabil de prin afara, si avea niste Pirelli noi, DOT 2014 la 500 bucata ... am stat de vorba cu el, oferea si factura ... astept sa vad ce mai aduce (nu mai vreau Pirelli, sunt dure si zgomotoase) dar intre timp caut si alte alternative ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 3000 lei/set gasesti noi Michelin pilot sport 3 sau Bridgestone potentza pe 215/45/18, chiar si Yokohama

Sent from my iPhone

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 3000 lei/set gasesti noi Michelin pilot sport 3 sau Bridgestone potentza pe 215/45/18, chiar si Yokohama

Michelin am inteles ca de la 8mm cat aveau, au redus la 6-6,5mm ... si nu am vazut sub 850 roni PS3!

Bridgestone .... nu stiu mai nimic despre ei, cat de buni sau cat de rai sunt, in schimb vad ca sunt destul de laudati iar profilele arata bine: http://www.tirerack....m=145WR8RE760XL sau http://www.tirerack....=145WR8RE11XLV2 ... dar asta este o anvelopa ceva mai scumpa!

Yokohama ... si astia sunt destul de scumpi, sau poate nu caut eu unde trebuie!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca-ti surade ideea de 225/40, uita-te la https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-goodyear-eagle-f1-asymmetric-2-fp-22540-r18-92-y-xl.html .

Eu astea le am pe masina si sunt foarte multumit. Dupa 15K km arata impecabil (nu le-am masurat, dar fara probleme duc inca pe atat) si se comporta mai mult sau mai putin 'ca in prima zi'. Vad ca s-au si ieftinit considerabil. S-ar putea sa fi iesit din productie si sa aiba DOT2014, dar poti verifica aspectul asta cu un simplu telefon. Baietii astia de la anvelope dot ro par ok, nu pot sa-ti spun cum trateaza garantiilr, intrucat nu am avut probleme cu nimic de la ei pana acum (vreo 6 seturi de anvelope am luat de la ei).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu imi apare nici o anvelopa doar un motto de cautare ... despre ce anvelopa este vorba?

Cat despre 225/40 spre deosebire de 215/45, sa inteleg ca diferentele nu sunt mari ... ma gandesc doar dintr-un simplu aspect ca ar in dezavantaj aceasta marime, ci anume ca are talonul mai mic iar sansele sa deteriorezi janta, sunt mai mari, punand in balanta starea drumurilor din tara, si nu numai! Si DA, intr-adevar, diferenta de pret intre aceste doua dimensiuni este una chiar considerabila ... dar nu-mi explic de ce!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mergi pe o alta dimensiune , cu procedezi cu partea legislativa ?

Am observat si eu ca sunt scumpe "dimensiunile volvo"

Eu as merge pe astea http://www.123pneus....rn&typ=R-228045

Pai oricum nu cred ca are trecut 18" in talon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are

215/45/18

Cel putin eu asa am ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are 18" in talon, e 215/45.

Cred ca doar C70 are mai late 'legal'.

Ti-am linkat goodyear asymmetric eagle f1, de pe telefon ce-i drept. :(

Sent from my iPhone using TapatalkEu am trecut itp cu 225/40, nu mi-ua spus nici 'pas'. E drept, nu au avut la ce sa comenteze, mai putin lampa dreapta spate de la numar. :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Mihai933

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu m-as risca , amicul meu politai in miercura ciuc , a luat talonul unuia care avea cauciucuri mai late intamplator cand l-am sunat , i-am spus sa il lase pe om , dar a zis ca mai are si alte probleme la masina ... deci se poate intampla chiar si in ro , mai in vest daca esti implicat intr-un accident , se uita la cauciucuri

Si eu am cochetat cu ideea de a trece la o dimensiune mai uzuala (215 45 17parca) datorita pretului mai bun al anvelopelor , si a unui model care nu se gaseste pe 205/50/17 (goodyear asymmetric eagle f1)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pe masina dunlop sport maxx rt si sunt foarte multumit. Sunt spre vârful gamei de la dunlop, fiind inclinate usor spre sportivitate fata de confort. Am văzut ca preturile pentru dimensiunea căutată de tine iti permit sa te incadrezi lejer in buget

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca sapam ... 

Intrebare: a auzit cineva de acest producator de anvelope,  LUCCINI BUONO?

Observ ca sunt italienesti, dar nu gasesc tutoriale despre ele!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

In talon nu este specificata dimensiunea cauciucurilor. Cat de gaozar sa fii sa iei talonul pentru cauciucuri prea late? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e in talon dar e in carte care e accesibila oricarui cap de creta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e in talon dar e in carte care e accesibila oricarui cap de creta

Ii apare pe "statia" aia cartea masinii? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iezak. Poate cere orice info prin statie oricum... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

In talon nu este specificata dimensiunea cauciucurilor. Cat de gaozar sa fii sa iei talonul pentru cauciucuri prea late? 

avea si alte probleme masina , oricum in tarile vestice daca esti implicat intr-un accident si ai alte cauciucuri decat cele recomandate de producator sau uzate , nu e de bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am terminat setul z-line , la 38k s-au uzat la minim . Un cauciuc aderent , ritmul de uzura mi s-a parut cam alert (comparandule cu nokianurile de iarna , care au avut parte de acelasi tratament , dar sunt sub jumate uzate) . 

In concluzie n-am sa mai cumpar nokian z-line .  

Share this post


Link to post
Share on other sites

..opteaza pentru Sh , ca sint ok ....nu se tocesc mai deloc  indeosebi daca au peste 6,7 ani vechime:)....

Tocmai asta este aspectul unui cauciuc foarte bun si care te tine in viata pe sosea ,ca se consuma foarte repede.....vechile Falken  cred ca  in  max 40oookm au fost de aruncat,ma gindesc ....asa ca ..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan sunt multumit de goodyear , care erau pe fata de vara ... ramane de vazut cum se comporta . 

Cele de iarna sunt foarte aderente , mai silentioase , si nu s-au tocit nici jumatate cat z-line , si ambele sunt nokian (poate cu cele de iarna m-am dat mai tare , cu ele am facut fr st-dizier-tg mures in 15 h jumate )

Share this post


Link to post
Share on other sites

A incercat cineva sa mearga la RAR si sa ii treaca in carte o alta dimensiune la anvelope (225/45/17) , mie mi se pare ca cele de 205/50/17 sunt prea mici . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A incercat cineva sa mearga la RAR si sa ii treaca in carte o alta dimensiune la anvelope (225/45/17) , mie mi se pare ca cele de 205/50/17 sunt prea mici . 

AI dreptate. Ti se pare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now