Cristi Muresan

cauciucuri vara

125 posts in this topic

Cred ca esti singurul care afirma ca michelinurile sunt proaste.Dar pe uscat le am testat si cu frana de urgenta si s-a oprit impecabil masina fara gram de scartait,zgomot mic de rulaj,si durata de viata(uzura) ff buna.Oricum ca sa putem afirma ca x este mai bun ca y trebe sa le ai ambele sa le pui pe aceasi masina si testate la fel.Pana atunci ii doar autosugestie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca esti singurul care afirma ca michelinurile sunt proaste.Dar pe uscat le am testat si cu frana de urgenta si s-a oprit impecabil masina fara gram de scartait,zgomot mic de rulaj,si durata de viata(uzura) ff buna.Oricum ca sa putem afirma ca x este mai bun ca y trebe sa le ai ambele sa le pui pe aceasi masina si testate la fel.Pana atunci ii doar autosugestie.

Pai nu vorbesc din auzite. Atat yokohama cat si michelin le-am avut pe aceeasi masina (plus multe altele).

Iti mai aduc cel putin 10 oameni care confirma ca Michelin-urile (ce e pe piata la noi, nu acele de competitie) sunt dezamagitoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Michelinurile sunt cele mai proaste dar nu toate, cele ECO/Fuel Saver sunt gunoaie iar cele sport (PilotSport) sunt excelente .

Eu la C30 am Michelin din 2012 si sunt tocite inegal si fac galagie iar la fostul C30 aveam PilotSport 2 si erau excelente .

@Thor, vezi ca toata lumea se plange de Primacy HP, cauta si pe alte forumuri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Dunlop cumparate in 2012 si-si fac treaba onorabil la toate capitolele. Cat despre consumul de carburant, am remarcat ca sunt foarte economice: consuma cu 0,7564(3) l/100km mai putin decat celelalte.

Mentionez ca am acasa un laborator in care am facut masuratorile in mediu controlat si am folosit un esantion reprezentativ. :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le am luat de noi toate 4 si dupa 65mii km mai au 5mm si masina nu trage, le am catarit pe toate inainte de fiecare remontare primavara si difera cateva grame una fata de alta(pe axa). Super multumit la toate aspectele pe uscat.Pe ploaie si acvaplanare nu le am testat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marian nu e vb ca trage masina in stanga sau dreapta e vb ca se tocesc inegal, fac galme daca sari borduri si huruie de te scot din masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca cele luate de mine nu se incadreaza la asa fac toate.Adevarat ca ocolesc orice groapa, denivelare in drum,nu practic sporturi extreme cu bordurile deci de la mine un Da pt ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vb de aceleasi Michelin HP Primacy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vb de aceleasi Michelin HP Primacy ?

Da bogdane le am acelasi de aproape 4 ani,65mii km.Si inca mai merg 30mii lejer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele Eco /fuel saver stiu ca sint facute ca orice anvelopa din gama asta doar pt. economie de carburant fara mari veleitati.Daca se tocesc mai greu nu confera suficienta aderenta ,amintea demult Iulirx intr-un comentariu pe tema anvelopelor ,cum sa ni le alegem ,etc .

Eu am niste Pilot Sport 3 /(Spain Made) pe "sageata ",se comporta bine dar sa vad care va fi timpul de "reincaltare".

Acum Dzeu stie ce fel de loturi de Michelin se aduc si in tara asta

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pilot Sport 3 sunt niste anvelope foarte bune dar nu sunt de buget din pacate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Continental Sport Contact 3 de vara si se comporta foarte bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Pilot Sport, luate la buget ;-) si se comporta extraordinar de bine. Tre sa mai gasesc un set pentru la primavara.

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat pana la urma nokian zline, am cele de iarna nokian si 10000 km sunt aproape ca noi, as zice ca noi dar au 0,5 mm lipsa...zline au costat 530 lei de pe net, revin cu detalii sper sa fi fost alegerea buna, cat despre pilot sport am auzit ca suntprintre cele mai bune,nu stiu cum se comporta pe ploaie... din cate am citit de pe site oficial ma gascinat nokian cu santuri dedicate aderentei pe umed...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa le "incalti" cu placere. :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca nu peste multa vreme urmeaza sa schimb si eu cauciucurile de vara , o sa va cer si voua parerea avand in vedere ca nu prea ma pricep bine la acest capitol .

Pana acum , am selectat 2 tipuri/marci de cauciucuri , iar ca dorinta principala este aderenta cat mai buna pe suprafata umeda dupa care vine restul (consum , zgomot) .

Ca buget am alocat undeva la £ 100 per bucata .

Dimensiunile sunt 205/50/17 , iar variantele la care am ajuns eu sunt :

Uniroyal RainSport 3

Vredestein Sportac 5

Mi-ar fi de mare ajutor parerea/experienta voastra in ce priveste anvelopele mai sus mentionate ...si de ce nu alte recomandari mai bune decat cele alese de mine . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt la 500 lei nokian zline pe popgom.ro, am o parere proasta despre uniroyal, mi sau parut foarte proaste bine le-am luat sh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yokohama , hankook si kumho sunt marci bune , adica majoritatea japonezelor si nu numai le prefera michelinului cand iese o masina din reprezentanta . Kumho am avut si pot sa spun ca mi-au placut mai mult ca micheline .

Sa le folosesti multi km !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt la 500 lei nokian zline pe popgom.ro, am o parere proasta despre uniroyal, mi sau parut foarte proaste bine le-am luat sh

Multam de idee , ,din cate observ pe acest site si anvelopele indicate de tine indeplinesc dorintele mele .

Deci acum am 3 competitori :

Uniroyal RainSport 3

Vredestein Sportac 5

Nokian zLine

Mai multe pareri se poate , va rog ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dunlop Sport BluResponse.

Am auzit lucruri bune despre ele.Ce i drept depaseste bugetul alocat cu 4 lire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si as adauga pe lista si hankok ventus prime! Am pe v70 exceptional de bune! Si parca o idee mai ieftine decat nokian

Mie pe 6-7 martie imi ajung nokianu-rile iti revin cu feedback daca nu iti este urgent @ danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam Cristi , chiar astept feedback in ce priveste nokian-urile , pt ca achizitia o voi face undeva prin august ...cred :)

Lik din review-urile de aici vad ca sunt 1 pic sub cele 3 pe care le am eu in vizor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat Matrix peste toate topurile , dar in review-urile utilizatorilor nu sunt chiar ...cele mai bune .

Asta este si motivul pt care cer si parerea voastra , sa pot lua o decizie buna mult mai usor . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now