nionut76

Miros lichid parbriz cand virez stanga/dreapta

24 posts in this topic

Salut, am o intrebare la voi si anume: aveti idee de ce imi vine miros de lichid parbriz in momentul in care sunt intr-o curba fie ea de stanga ori de dreapta? M-am uitat pe sub capota dar n-am vazut nimic suspect. M-am uitat si la furtunasele de la stropitori si nu par sa fie crapate ori rupte. Poate a mai patit careva chestia asta.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca sunt ontopic sau off dar , oarecum am si eu ( si stiu sigur ca nu doar eu ) o problema asemanatoare si fara raspuns . Tot la curbe indiferent daca e stanga sau dreapta , daca in masina este cald simt cum intra aer rece . Aceiasi problema am avut si la primul volvo , ...si daca nu ma insel si Midnight imi spunea ca a experimentat acest fenomen .

Posibil sa fie aceiasi cauza cu faptul ca la tine vine miros de lichid de parbriz ....nu stiu ....chiar sunt curios daca exista o explicatie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu curge nimic, vasul nu-i spart, nu-i plin ochi, furtunasele nu prezinta crapaturi ori sa picure si totusi e ciudat cu mirosul asta. E ca si cum ar picura pe ceva incins si s-ar evapora imediat mirosul intrand in interior

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se muta aerul prin masina la curbe fratilor, ca inertia functioneaza :)

Acu' ca se muta cu tot cu miros, si de unde vine mirosul ala... ramane sa vedeti si voi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

... iese acidul :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se muta aerul prin masina la curbe fratilor, ca inertia functioneaza :smile:

Acu' ca se muta cu tot cu miros, si de unde vine mirosul ala... ramane sa vedeti si voi.

Pai ...inertie inertie dar se misca doar aerul rece ? "ca cand ie" frig nu se simte aer cald :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionutz, intrebare personala, ai baut cumva dupa Heimdallr ? Raspunde sincer.

Multumesc anticipat .

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu ai scurgerile infundate si lichidul sa intre prin filtrul de polen direct in ventilatie.Eu cand am inlocuit ventilatorul am gasit in carcasa acestuia cam 100 ml. de lichid albastru ,nici acum nu am scapat de miros,probabil ca filtrul e inca imbibat,astept primavara sa dau si grila stergatoarelor jos :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
@nionutz, intrebare personala, ai baut cumva dupa Heimdallr ? Raspunde sincer.

Multumesc anticipat .

Nu, nu le am cu alcoolul. Dar de mirosit a lichid de parbriz...miroase ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca sunt ontopic sau off dar , oarecum am si eu ( si stiu sigur ca nu doar eu ) o problema asemanatoare si fara raspuns . Tot la curbe indiferent daca e stanga sau dreapta , daca in masina este cald simt cum intra aer rece . Aceiasi problema am avut si la primul volvo , ...si daca nu ma insel si Midnight imi spunea ca a experimentat acest fenomen .

Posibil sa fie aceiasi cauza cu faptul ca la tine vine miros de lichid de parbriz ....nu stiu ....chiar sunt curios daca exista o explicatie .

Si la mine se simte la fel....si la xc90 si la s80.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau...vasul de lichid de parbriz are o aerisire, un fel de supraplin, cand faci stanga-drepta se misca lichidul si iaca asa apare mirosul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si atunci nu trebuia sa apara mirosul si la tine ? Sau la mine sau la altii ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai si tu dreptate!, poate baga alt tip de lichid :P

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si atunci nu trebuia sa apara mirosul si la tine ? Sau la mine sau la altii ?

Poate ca altii au H2O :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarna este putin probabil sa mergi cu H2O in tigaie .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine in masina miroase a ghiocei cand virez stanga si a gladiole cand virez dreapta, iar cand franez a basina porcului :headbang:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ...poate masina ta e dricul ala din alt topic :evil6:

Ia spune tu sincer ...mirosul e cu sot sau fara ?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut nr 1 E normal pt ca in duba ai gladiole, ghiocei si basini .

Hai ca a ajuns si topicul asta de bascalie asa ca tb sa-l dregem repede.

@Ionut nr 2 Dupa cum bine a explicat MC, este normal ca aerul sa se plimbe in masina la schimbarile de directie, logic si mirosul vine o data cu aerul DAR nu are cum sa-ti miroasa a lichid de parbriz daca nu ai spalat parbrizul, vasul daca nu e spart nu pierde lichid decat daca e inclinat rau adica in caz de accident .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum adica ce vreau sa spun ? Pai daca urmaresti posturile lui Ionut vezi clar ca a devenit un "perfectionist" mai ceva ca tine .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am fost atent pe drum cu acest miros. Mai exact in momentul in care eu am plecat dimineata pana nu am spalat parbrizul nu am avut miros. Dupa ce am spalat parbrizul mirosul a aparut. Este posibil asa cum spunea un coleg mai sus sa fie vreo scurgere infundata? Da la frunze, praf etc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau ai pe undeva spart un furtun, ai constatat o scadere a debitului de lichid ? Sa nu ai un T-eu spart pe capota .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca am pierderi ptr ca mereu de ceva zile folosesc lichid parbriz iar pe jos e ud mereu. Astept sa se incalzeasca si sper sa rezolv si cu mirosul asta. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca ai pierderi jetul nu mai este la fel de puternic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now