feraru3333

caut sa.......

19 posts in this topic

si nu reusesc sa aflu o lista cu masinile -PE BENZINA- care au motoare cu EURO4

care sunt primele masini implementate cu euro4?

am intrebat si amici de la rar si au spus ca e f greu sa-mi dea un raspuns

as dorii un raspuns de genu : marca ......................... are sigur euro4 din anul ................

nu de cind au fost obligatorii.ci de cind au fost puse pe masini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune-ne ce anume marci/modele te-ar interesa si poate te lamurim noi.

Cam de prin 2000/2001 a inceput sa fie Euro 4 la anumite marci,Deja dupa 2002 din cate stiu eu sunt cam toate Euro 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista asemenea lista .

Eu te pot ajuta cu motoarele de Volvo .

Pt S60/S80/XC90/V70/XC70, singurele motoare EURO 4 sunt B5254T2/T4 209CP respectiv 300CP fabricatie dupa 2003 si B5244T5 adica T5-ul dupa 2005 ce are 260 CP . Toate dupa 2005 au motoare EURO 4 la benzina . Si din gresala anumite motoare 2.4 aspirate au fost trecute ca EURO 4, altele nu, deci la astea nu ai cum sa fi sigur, depinde de cei de la RAR, dar daca masina e dupa 2005 e sigur EURO 4 .

PS S40/V50/C30/C70, toate motoarele pe benzina sunt EURO 4 .

Nu este o regula pt fiecare producator si-a implementat in felul sau normele de poluare, de exemplu Opel Corsa 1.0 12V din 2001 este EURO 4 iar VW Beetle 2.0i din 99 este tot euro 4 dar numai daca are clapeta de acceleratie electronica .

Asa ca cel mai simplu este sa spui ce masina ai gasit si aflam noi ce EURO este . :P

Sau mai simplu este sa verifici actele masinii pe care vrei sa o iei conform listei de mai jos.

EURO 3

1998/69/CE, 98/77/CE-A, 1999/96/CE, 1999/102/CE-A, 2001/1/CE-A, 2001/27/CE, 2001/100/CE-A, 2002/80/CE-A, 2003/76/CE-A

EURO 4

98/69/CE-B, 98/77/CE-B, 1999/96/CE-B, 1999/102/CE-B, 2001/1/CE-B, 2001/27/CE-B, 2001/100/CE-B, 2002/80/CE-B, 2003/76/CE-B

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Rar dar nu este informatie de uz larg.Ce vrei sa faci cu asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

tre sa iau un benzinar si aia din anglia nu le au pe euro

tradu si mie ce inseamna 98/69 etc

nu am preferinte de marca

sa aiba cutie automata aer conditionat si motor cit mai mic e4

Share this post


Link to post
Share on other sites

La nemti e incadrata Euro 3,la noi probabil sa fie Euro 4,depinde de unitatea R.A.R :D

Am gasit lista asta de la R.A.R,dar e cu dus si intors...fostul V70 B5244S al lui Bogdan,a fost incadrat Euro4,pe cand aici apare Euro 3...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca pe site-ul rar e pus la dispoziție formular de solicitat informații despre masina & motorul pe care vrei sa îl iei ca sa nu ai surprize. Completezi plătești o mica taxa și în 1-2 zile ai răspuns oficial ca sa fii sigur ca nu te replica, ce e pe hârtie aia o sa te încadreze și pe tine.

Sent from my Z10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo e posibil sa fie...la celelalte marci sunt Euro 4.

Exemplu: Fiat Punto 1,2 8v din 1999(MY 2000) a iesit la noi Euro 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

In lista aia, vad ca motorul meu este trecut Euro 3, dar eu am trecut in carte Euro 4. In cazul in care as vrea sa platesc taxa (dar nu se va intampla), dupa ce se vor lua? Dupa cartea mea, sau dupa tabelul lor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 2.0t am vizionat si eu vreo 2, inmatriculate in RO si ambele erau trecute EURO3.

Daca ai datele masinii, e un formular de completat pe situl RAR si iti spun ei ce norma are.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In lista aia, vad ca motorul meu este trecut Euro 3, dar eu am trecut in carte Euro 4. In cazul in care as vrea sa platesc taxa (dar nu se va intampla), dupa ce se vor lua? Dupa cartea mea, sau dupa tabelul lor?

Stie cineva sa ma lamureasca si pe mine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo e posibil sa fie...la celelalte marci sunt Euro 4.

Exemplu: Fiat Punto 1,2 8v din 1999(MY 2000) a iesit la noi Euro 4

Fiat si Ford sint cam singurele marci care au E4 de f mult timp 1999sau 2000 din ce imi aduc aminte fara sa verific pe net.Cu Volvo este aiurea sa zic asa cu anul cind apar E4.Fiind motoare mari si de 5 cilindrii nu s-au putut limita noxele si incadra rezonabil precum cele in 4 cil din aceleasi vremuri

Stie cineva sa ma lamureasca si pe mine?

In mod normal dupa cartea masinii (copie)ca este nevoie de ea cind iti faci dosarul pt. finante

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca e pentru ca pe unde m-am uitat eu de modelul asta zice ca e Euro 4.

Aici sau aici. Parerea mea e ''Go for it!''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now