daann

A venit si randul meu

135 posts in this topic

Am fost la service si mi-a dat bara la inlocuit. Acum sa-i vad pe cei de la asigurari cum se misca. Tabla nu e afectata.

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la asigurari nu vor sa schimbe bara. Iau hartie de la service ca trebuie inlocuita + raspunsul lor si ii dau in judecata si ii reclam la CSA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, bara noua, fusta bara noua, armatura verificat si indreptat daca era cazul, vopsit bara. Desi cam mare pretul din ce am vazut eu in facturi. 6900 lei. Numai bara spate avea un pret intre 3500-3900 lei la autonet ori ausburg. Bine ca nu m-a costat nimic.

Sent from my iPhone using Tapatalk51c52cdb240c9a45a480f894925cd96f.jpgd1b7655ee35eb240bd9fa280d9511f2e.jpg

Bara noua si bara veche mai jos 210dd9a179f1e9e518140b21297f53d7.jpgff2f7fe57b980c5d6599917a4cb7604a.jpg

Si sa nu uit, asigurarea la city insurance. Atat eu cat si ala care m-a lovit. S-au miscat exemplar. Peste ce am avut eu la Aliantz.

Edited by nionut76
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut deaface cu euroins acum 3 anii si sau miscat la fel de exemplar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit poze pe mail de la service, am fost la asig sa-mi dea o copie dupa dosarul de daune si m-a pus sa fac cerere sa se aprobe de la sediu si trebuia sa specific pt ce o vreau si le-am spus ca pt instanta.

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la instanta ,trebuie trimis un avocat pentru conciliere cu ei .Dupa aceea se trece la proces ....

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da am vb deja cu unul. Mai astept un raspuns azi ca au mai trimis un set de poze la sediu la bucuresti sa dea un raspuns. Probabil au primit cererea mea de a-mi elibera o copie dupa dosar in care am specificat ca imi trebuie pt instanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Poate careva sa-mi spuna cat ar fi un deviz aproximativ :bara spate + vopsit ( S 80 model 2002)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

vreo 7000 ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

La reprezentanta poate, la un service normal e 4000 lei cu tot cu montat si vopsit, asta daca vb numai de bara nu si de armatura + alte acareturi .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Poate careva sa-mi spuna cat ar fi un deviz aproximativ :bara spate + vopsit ( S 80 model 2002)?

Salut,

Vopsitul poate pleca de la 300 lei in sus pe element. Pretu spoilerului variaza in functie de adaosul vanzatorului si ce producator alegi (OEM sau aftermarket)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probleme la fusta si alte acareturi nu sunt. Bara spate AM nu stiu daca este.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Vopsitul poate pleca de la 300 lei in sus pe element. Pretu spoilerului variaza in functie de adaosul vanzatorului si ce producator alegi (OEM sau aftermarket)!

Unde ai vazut tu Andule bari de Volvo AM?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

7000 ron ? Cu ce ados ?Pleaca din Suedia ,ajunge in SUA, isi urmeaza cursul catre Ro si tot nu ajunge la banii astia !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul e cat se poate de real. Bara mea pentru c30 costa in programul de piese la auto total, autonet si ausburg intre 3500-3900 lei: fusta bara aprox 550 lei. Vopsitul mai costa si el cateva sute de lei. Cam 500 lei. Unde mai pui si manopera celor de la service plus adaos. A ajuns schimbatul bara spate, fusta, vopsit 6900 lei. Am vazt cu ochii mei preturile si asta scria si in factura eliberata si semnata de mine pentru cei de la asigurari. Deci pentru un S80 cred ca e cat se poate de posibil sa ajunga la suma asta daca nu chiar mai mult.

Sent from my iPhone using Tapatalk

O alta posibilitate era sa fi facut reparatia pe cont propriu dar suna primita era mai mica. Fara tva si alte impozite. Am preferat sa pun totul nou. Am facut poza la codul de pe bara noua si daca e si Alex pe fir poate sa dea un pret si el la bara dupa cod. Poate astia de la autototal baga pretul mare pentru asigurari. Codul este 3f6d3392a60ad55bb80497e1cf08fe8f.jpg47eb7e89519c9af84c34d372736f5ac8.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

7000 ron ? Cu ce ados ?Pleaca din Suedia ,ajunge in SUA, isi urmeaza cursul catre Ro si tot nu ajunge la banii astia !

Dupa audatex eu zic ca face 7000 + -.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nionut, bara ta este fix 2000 lei cu tot cu 20% adaos +500 lei vopsit & montaj =2500 lei + fusta de jos 550 lei = 3050 lei .

Poate la voi la GL adaosul comercial este intre 70 si 100%, la noi la Buc e mai foame si nu depaseste 20% .

@xxx1234, noi aici nu vb de cat e in Audatex ci cat este real .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretul e luat din programul autonet, autototal si ausburg instalat in calculatorul celor de la service. Orice service auto ruleaza programe de piese de la diverse companii distribuitoare. Asta arata asta am spus.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu zici ca vb prostii. Uite poza 38f7aad0261e43b05d9a75324cff2169.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca Audatex impune un pret pt. piese cat impune pret pt. manopera.

Codul ala e 3000RON cu tot cu TVA, nu stiu de unde scoate G pret de 2000 pt bara ORIGINALA dar in cazul asta cumpar si eu una, ca e mult sub pretul meu de achizitie :smile:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Nu stiu Alex, preturile astea le-au dat asta au platit astia de la asigurari. De pretul spus de Bogdan nici eu n-am auzit. E prea mic. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit deviz de la service - 5.560 Ron cu tva inclus - Bara spate + absorbant soc + ornamentul care prinde absorbantul este 3.400 + tva, la care se mai adauga materialele pt vopsit impreuna cu manopera 1.000 + tva.

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca Audatex impune un pret pt. piese cat impune pret pt. manopera.

Codul ala e 3000RON cu tot cu TVA, nu stiu de unde scoate G pret de 2000 pt bara ORIGINALA dar in cazul asta cumpar si eu una, ca e mult sub pretul meu de achizitie :smile:)

Codul se schimba si codul nou 39876647 este 1586 lei cu tot cu tva la autototal.

Alexutz esti cam scump daca la tine este 3000 de lei ceva de 1600 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

G-uletz, lasa-te de piese si ramai la diagnoza, no offence :smile:

39885366 este pentru bara GATA VOPSITA, cod 426. Codul tau este pentru bara cheala, doar grunduita. Iar pretul ala e FARA TVA.

Nu compara ciori cu ciori vopsite ;D

Ca au dat aia tzeapa (cu "tz") si au pus inca o data vopseaua + manopera la o bara gata vopsita, e alta mancare de caras...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now