Catalin.Dragos

Probleme la cutia de viteze automata S60 2.4t

37 posts in this topic

Nu e ce recomanda producatorul dar poti face o spalare cu el iar spalare nu inseamna sa dai jos 3.1 L si sa pui tot atat, inseamna sa torni printr-o parte si sa scoti prin alta parte si nu 3L ci vreo 8 minim .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e ce recomanda producatorul dar poti face o spalare cu el iar spalare nu inseamna sa dai jos 3.1 L si sa pui tot atat, inseamna sa torni printr-o parte si sa scoti prin alta parte si nu 3L ci vreo 8 minim .

mersi de raspuns , am inteles cum se face spalarea , intrebarea era daca sa scot 3L (cat curge ) sau sa fac spalarea ? (la km care ii are masina) , si alta intrebare era : ce ulei sa folosesc ? ( aici multi dau sfaturi ) . nu vreau sa am probleme mai tarziu ( la cat costa o "interventie" la cutie mai fac un efort si pun ulei de origine )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul a scazut la 320RON/4 LITRI sau 95RON/LITRU !

Actualizez acum in site !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kelios, daca uleiul este negru mai bine il lasi asa pt ca schimband uleiul o ia jegul la vale si intra fix in blocul de valve si sa vezi atunci distractie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kelios, daca uleiul este negru mai bine il lasi asa pt ca schimband uleiul o ia jegul la vale si intra fix in blocul de valve si sa vezi atunci distractie .

Deci tu spui: ca atunci, cand este folosita masina, implicit cutia, "jegul" sta cumintel si asteapta sa schimbi uleiul ca sa-si faca de cap? Aunci nu il mai schimbam niciodata, cam asa suna ce spui !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci tu spui: ca atunci, cand este folosita masina, implicit cutia, "jegul" sta cumintel si asteapta sa schimbi uleiul ca sa-si faca de cap? Aunci nu il mai schimbam niciodata, cam asa suna ce spui !!!

Nu chair. Spunea mai sus ca trebuie facut flush

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci tu spui: ca atunci, cand este folosita masina, implicit cutia, "jegul" sta cumintel si asteapta sa schimbi uleiul ca sa-si faca de cap? Aunci nu il mai schimbam niciodata, cam asa suna ce spui !!!

O cutie automata folosita corect nu are cum sa innegreasca uleiul, uleiul este innegrit de pilitura din discurile de frictiune care s-au uzat prematur din cauze de utilizare proasta a cutiei . Daca uleiul este maro inchis inseamna ca are pilitura iar cand se schimba uleiul incepe pilitura sa se plimbe pt ca uleiul nou are agenti de curatare incorporati . Eu vb din experienta nu din filme SF si oricum aceasta informatie o gasesti si pe net, nu trebuie sa ma crezi pe cuvant .

Sau mai simplu poti suna la cineva care repara cutii automate si iti va spune acelasi lucru .

Tocmai de aceia Volvo spune ca uleiul nu se schimba nicodata la o masina care nu e taxi, nu tracteaza si nu e folosita agresiv .

De ce crezi ca la reprezentante nu prea vor sa schimbe uleiul ? Fix pt ca nu vor sa se lege la cap .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

E exact asa cum a zis si Bogdan, sunt cazuri in care pilitura/ mizeria tine cutia de viteza automata sa functiomeze crescand frictiunea la ambreajele pentru viteze, tinand garniturile etanse.

In UK siu cateva cazuri ca dupa schimbul/flushul de ulei la cutia automata masina nu s-a miscat fiindca cu uleiul nou curat nu era sufienta frictiune la ambreaj sau pierdea presiunea la o garnitura sau s-a blocat unul sau mai multe valve ca in timpul flushului a intrat mai multa mizerie in corpul de valve.

In UK daca shimbarile de viteze sunt bruste la un Volvo atunci toate serviceurile recomanda schibarea/ repararea cutiei de viteze si zic ca dar schimbul de ulei / flushul nu o sa ajute.

Daca cutia de viteze nu este prea uzat si componentele interiare sunt in stare de buna functionare atuci flushul ajuta si cu uleiul nou o sa functioneze mai bine dar in caz contrar s-ar putea sa nu mai functioneze deloc.

In cazul meu a functionat flushul dupa care am resetat counterul si am setat TCM-ul in mod de adaptare, acuma la aproximativ 5000 de mile dupa flush inca merge ok, masina are peste 330.000 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kelios, daca uleiul este negru mai bine il lasi asa pt ca schimband uleiul o ia jegul la vale si intra fix in blocul de valve si sa vezi atunci distractie .

cam asa arata uleiul pe joja,( nu prea se vede ce culoare are) sa incerc sa scot putin pe la buson ?

post-5924-0-91944100-1399965335_thumb.jp

post-5924-0-50062000-1399965339_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cam maroniu, el trebuie sa fie rosu .

automatic_transmission_fluid_color_chart.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

in sfarsit am schimbat doar ce a curs pe la buson, (a curs cam 2,5 L si am completat cu 3L ) rezultatul ok pleaca mai repede de pe loc dar intre viteze are un timp mort (ca un gol, nu smuceste, parca ai frana si apoi accelera ) , este bine sau ma pregatesc de reparat cutia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now