criss

compresor de ac ramas cuplat

12 posts in this topic

-ieri am dat drumul putin la ac,de mers a mers dar nu se mai decupleaza.

-butonul este ok,are un releu pe undeva?

-daca nu reusesc sa aflu ceva,voi cauta si scoate siguranta de la ac.

-daca ati patit asa ceva sau aveti o solutie ,accept cu placere orice sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil nu s-a mers mult cu A/C-ul si s-a blocat fulia sau tija/culisa care trage fulia sa o cupleze.

Poti tu sa tai si firele ca tot blocat ramane...

Incearca cu motorul oprit sa ciocanesti usor in fulie poate se dezlipeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau sa bagi o surubelnita intre fulie si ambreiaj, sa vezi daca se "dezlipeste"

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau sa il inlocuiesti...ca astea de cele mai multe ori nu prea le poti repara.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca ,,duhul,, volvo imi incearca abilitatile.

s-a rezolvat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca ,,duhul,, volvo imi incearca abilitatile.

s-a rezolvat.

Ce rost are sa ne mai spui si noua cum s-a rezolvat. Ma gandesc ca am fost cel putin 3 care ne-am batut capul sa te ajutam, dar nu-i problema.....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce rost are sa ne mai spui si noua cum s-a rezolvat. Ma gandesc ca am fost cel putin 3 care ne-am batut capul sa te ajutam, dar nu-i problema.....

Ionele, da' chiar asa greu a fost sa dati din crenwusti pe tastatura?

Banuiesc ca a facut ce i-ati spus, ori a ciocanit usor in fulie, ori a incercat cu o surubelnita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

din senin a aparut problema,din senin a disparut.

la sectiunea 850 am fost cit de cit activ cu intrebari dar si cu raspunsuri,la fel voi fi si aici numai ca timpul de atunci nu se mai potriveste cu timpul de acum.

atunci pierdeam timpul pe acasa,acum pierd timpul printre straini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ai in vedere ca daca dai pe dezaburire, cupleaza automat AC, si ramane cuplat atata timp cat e pe acea functie.Din aceasta cauza nici nu e recomandat sa scoti siguranta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am inteles exact la ce masina a fost "eroarea" respectiva: topicul este la sectiunea S/V40, initiatorul pare sa aiba un 850. La 850 nu este critic daca scoti siguranta la A/C (31). Chiar daca setezi butonul pe dezaburire si unitatea cupleaza A/C-ul (valabil doar daca are climatizare automata, la cea manuala nu exista "feature"-ul respectiv) compresorul tot va fi la un moment dat decuplat de senzorul de presiune care se afla langa locul unde conductele de A/C intra in habitaclu.

Fenomenul poate avea 2 cauze : compresorul are o problema si tine ambreiajul electric cuplat non stop sau compresorul primeste 12V permanent ceea ce e mai putin probabil pt ca sunt 3 elemente care controleaza compresorul (ECU de la motor care livreaza masa la releul de A/C, unitatea de comanda climatizare care livreaza +12V de comanda la releul respectiv si presostatul (senzorul de presiune mai sus amintit) care decupleaza cand presiunea in instalatie este sub sau peste o anumita valoare (odata pentru a proteja compresorul pentru ca lipseste R143a, a doua pentru a preveni inghetarea instalatiei).

Repet informatia respectiva este valabila pentru 850.

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am inteles exact la ce masina a fost "eroarea" respectiva: topicul este la sectiunea S/V40, initiatorul pare sa aiba un 850.

Acum a trecut la S40 :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai dreptate Cristiane,nu mi-am facut transferul asa cum trebuia facut,850 a fost,acum este s 40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now