Catalin76

De ce sa cumpar Volvo S40?

46 posts in this topic

Vehicel Identification Number sau seria de sasiu

Este ceva de genul YV1VS1218TF123456  Ultimele 6 caractere sunt unice, iar primele 11 ofera informatii despre masina

ta.

Il gaesti trecut in CI sau in sertificatul de inmatriculare, precum si pe tablita din interiorul motorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci .. VIN:  yv1vs14k31f632792

Motor tip:  B4184S  Putere: 85 KW  Cilindree: 1731

Intelegi ceva? ma poti ajuta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

yv1vs14k31f632792

Y- Europe

V- Volvo

1- autoturism

V - TIp S/V40

S - sedan cu 4 usi (adica S40 ;) )

14 - tip motor B4184S2

k - clasa de emisii EM L4

3 - cutie de viteze manuala (M3P, M5P, M5D)

1- model 2001

F - locul fabricatiei - Gent

Deci motorul tau este 1.8 cu distributie variabila (2-ul din coada) si poate sa aiba 116 sau 122cp, depinde de piata pe care a fost vandut.

Atentie, motorul vechi, fara 2-ul din coada de dupa S are 116cp dar este diferit de al tau. Daca in certificat e trecut fara S2 inseamna ca ei au trecut gresit, fiindca pe blocul motor este scris doar familia de motor, nu si generatie (aiurea din partea celor de la Volvo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mammaaa..merci !

deci pot sa iau filtrele (se potrivesc)de la tipul care imi aduce piese si a vazut in calculator modelul asta pana in '99 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel de habitaclu sigur ;)

Si cel de ulei si de combustibil  este la fel.

La cel de aer s-ar putea sa fie surprize... lungimea si latimea sa fie la fel, dar sa difere inaltimea, in functie de producator. Exista riscul sa nu intre in carcasa de filtru... dar asta se vede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare la toata lumea....sunt nou pe aicea si as avea si eu nishte mici nedumeriri.In scurt timp imi voi cumpara un volvo s40 si am nishte semne de interbare.

1.Cam care ar fi costurile de intretzinere ale unui s40

2.Daca apar probleme la ceva(daca da la ce anume)

3.La ce trebuie sa ma uit mai exact cand cumparo asemenea mashina.

va multzumesc. si bine v-am gasit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Te rugam sa incerci si o rasfoire a forumului, la sectiunea S40/V50 (presupun ca la acest model te referi, din generatia noua incepand cu 2005) si sa vezi cu ce probleme s-au confruntat ceilalti baieti care au aceasta masina.

Apoi iti vom raspunde cu mare placere daca mai ai nelamuriri !

Numai bine !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai facut o super alegere....si ca sa iti demonstrez ca , colegii mei de pe aces site nu vorbesc aiurea, ei bine eu sunt cel care a scapat fara nici o zgarietura din impactul frontal volvo-passat , si in passat a fost dezastru...Dumnezeu sa-l ierte pe cel care a murit.Eu mi-am luat din Germania un bmw 318 diesel, ca nu mi-a picat nici un volvo care sa-mi placa si nu mai aveam timp, bmw de care sunt f multumit din toate punctele de vedere, dar, care se afla la vanzare pe autovit..ca sa-mi iau volvo..evident.

Sa o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow...@rand....te rog imi poti spune ceva despre codul meu...YV1LS5702R2127234...sau macar unde pot gasi un abecedar pentru descifrarea VIN-ului....mersi mult..

Share this post


Link to post
Share on other sites

si cumva motorul b4184s2 cine il fabrica...asa ca idee...poate in viitor daca am probleme sa caut piese si la alte moatoare de la constructor...ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt fabricate de VOLVO, si derivate din motorul in 5 cilindri proiectat de ei. Nu o sa gasesti piese decat poate de Renault Laguna 2.0, care a fost echipat cu acelasi motor (B4204S2)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai facut o super alegere....si ca sa iti demonstrez ca , colegii mei de pe aces site nu vorbesc aiurea, ei bine eu sunt cel care a scapat fara nici o zgarietura din impactul frontal volvo-passat , si in passat a fost dezastru...Dumnezeu sa-l ierte pe cel care a murit.Eu mi-am luat din Germania un bmw 318 diesel, ca nu mi-a picat nici un volvo care sa-mi placa si nu mai aveam timp, bmw de care sunt f multumit din toate punctele de vedere, dar, care se afla la vanzare pe autovit..ca sa-mi iau volvo..evident.

Sa o stapanesti sanatos!

Incredibil ce spui in legatura cu crashul vw-volvo. Deci am facut bine ca am zis pas BMW-ului pt Volvo, cu durere in inima, dar am zis pas ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Skoda este facuta cu piese refuzate de VW" - de unde ati mai scos-o si p-asta? Skoda Octavia se adreseaza altui segment, este o masina fiabila, tehnologia nu e chiar de acum 10 ani chiar daca asa pare schimbari au fost facute. Si eu inclin spre Volvo insa s-au spus niste lucruri neadevarate despre Skoda!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now