sizan

Intrebare

34 posts in this topic

Sau ar mai fi o varianta. Desfaci capacul, cureti bine de tot si intorci garnitura invers, apoi strangi bine si faci o incercare! Rezervorul 3 sferturi, si iei cateva curbe mai in forta, sa faca motorina balans si sa ajunga la sorb. Daca nu se mai umezeste inseamna ca ai rezolvat problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si cheie poti incerca cu o fixa mai scurta (erau niste 10-13 pe vremuri) care sa pice cat de cat pe diametru si apoi tot cu o fixa mai mare o rasucesti pe prima. Nu vreau sa para ca te incurajez dar sa sti ca piulita aceea de plastic e destul de rezistenta (suporta multe). Foarte buna si varianta lui @paunionutz, da rezultate. Spor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca idee, am sa incerc prima data ce a zis mariusb, probabil azi, si daca e "fail", schimb si oring-ul, pe urma.

multumesc de sfaturi!:)

Edited by sizan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, am desfacut, si din ce imi dau seama, garnitura pare ok. Pozele cred ca sunt destul de edificatoare, sper. Am curatat capacul, o-ring-ul de plastic dupa ce l-am desfiletat, apoi si garnitura. Strans tot frumos la loc, cat de bine am putut, pus motorina umpic peste jumatate de rezervor, apoi am dat niste ture cu masina. Acasa apoi, am reverificat,totul parea uscat, insa cred ca daca e sa curga...nu curgea in 30 minute. Urmeaza sa mai verific locul peste vreo 2 saptamani.

Alte sfaturi ? :smile:

post-938-0-69243800-1396983301_thumb.jpg

post-938-0-70911200-1396983349_thumb.jpg

post-938-0-19313200-1396983373_thumb.jpg

post-938-0-21891300-1396983394_thumb.jpg

post-938-0-14525800-1396983577_thumb.jpg

Edited by sizan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sizan Nu cumva motorina era de la filtrul de motorina spart ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan: problema cu motorina pe rezervor era la mine pe masina, iar filtrul pe masina socrului meu:) ambele..motorina related, pare-se ca s-au inteles masinile intre ele. Deocamdata e vremea urata afara, nu imi vine sa surubaresc la masina, insa cum se face vremea buna, dau jos scaunele din spate si mai dau o privire, sa vad daca mai iese motorina pe la capac.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt racite amandoua . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am aceeasi problema cu al meu Volvo XC90

Imi poti spune,cu toate ca e vechi topicul,ce ai facut,cum ai rezolvat?

Multumesc

Edited by Bosssorin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now