StefanV

Chedere geamuri laterale Crom, S40 facelift

15 posts in this topic

Salutare,

A incercat cineva sa monteze ornamente crom in zona chederelor din jurul geamurilor laterale pentru S40? In asemanarea unor masini cu aspect ceva mai business/executive.

Incerc sa imi dau seama cum ar arata, dar nu reusesc totusi sa imi inchipui daca ar fi tiganie curata, sau daca ar da un plus aspectului masinii.

De exemplu, Passat-uri, Serii 3, si alte modele de la alti producatori au optiunea de a monta pachete crom - ferestre, spoiler, etc. La S40/V50 nu am vazut asa ceva, si nici la cautari pe net gen "volvo s40 chrome trim" nu am vazut un model sau macar un photoshop.

Daca exista totusi asa ceva, cum se poate proceda? tinand cont ca nu exista fabricate de-a gata si puse in vitrina la vanzare, ci ar trebui facute pe comanda.

Multumesc, si sper ca nu e un topic ridicol, dar ma tot gandesc de o vreme la treaba asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Fa o poza laterala masinii si apuca-te in photoshop sa modifici ce ai vrea tu sa aiba crom.

Vezi cum arata si apoi iti bati capul daca mergi mai departe cu cautarile sau nu.

Sunt destul de ciudate chederele exterioare la modelul asta. Iar de lipit ceva pe deasupra nu stiu cum ar rezista la cald,frig,apa,praf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era o firma prin Constanta parca care aveau pt mai multe marci chedere de aluminiu aftermarket. Se lipesc ff bine dar sincer arata cam chici

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era o firma prin Constanta parca care aveau pt mai multe marci chedere de aluminiu aftermarket. Se lipesc ff bine dar sincer arata cam chici

Am incercat sa fac la birou un rendering pentru S40 cu chedere cromate si arata nu neaparat chici, insa ii schimba complet aspectul, si cam de rau. Pare mult mai mica decat este, cu chederele cromate (stiu ca nu are legatura, dar asta e prima impresie vizuala pe care mi-a dat-o)

Am renuntat la ideea asta :P stiau astia de la Volvo de ce nu au pus nici macar optional cromul la S40 :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca daca nu era poza cu before si after nici nu imi dadeam seama de la cum pica lumina pe masina.

Intr-adevar, e interesant si mai subtil decat la chedere, dar si poza ajuta cu toata lumina aia care nu face o nota contrastanta pe bandouri.

Mai ma gandesc eu la variante, pana gasesc un Body Kit ca pe R Design pe care mi-l doresc de ceva vreme (evident nu OEM, ca e mult prea scump)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau iei un Passat Highline, are crom si tot ce trebuie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau iei un Passat Highline, are crom si tot ce trebuie .

Daca voiam Passat Highline, imi luam, cu pericolul de a-mi pierde personalitatea. Glumesc, este o masina foarte buna, dar Volvo are ceva aparte care ii asigura un loc prioritar in fata oricarui VW :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu gasesti ce vrei tu pe S40 care e mai putin Volvo si mai mult Ford .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, n-avem toti bani de dat pe impozite si asigurari pentru motoare mai mari 2 litri, asa ca ne multumim si cu Ford-ul cu sigla Volvo.

Totusi am condus 4 luni si vreo 5000km un Focus 1.6d din 2010 si nu avea nimic in comun cu S40-urile de 1.6d care erau mult mai bine inchegate, si ofera o cu totul alta senzatie de "masina facuta bine".

Pe mine unul, m-a convins marca asta, si sper ca si urmatoarele sa fie tot Volvo dintr-o clasa ceva mai mare, poate cu D5 sau T5 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa pun doar poza nu siboferta s80-ului vezii chederele,nu numai passat highline poate :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stefan exista motoare Volvo si de 2L nu neaparat de 2.4 L .

S40 cu pachet crom nu exista si nici nu ar arata bine fiind o masina mica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stefan exista motoare Volvo si de 2L nu neaparat de 2.4 L .

S40 cu pachet crom nu exista si nici nu ar arata bine fiind o masina mica .

Credeam ca toate motoarele de pe S40 pana in 2.0D inclusiv sunt de PSA, si ce e peste, e motor Volvo. Nu sunt atat de bine documentat la capitolul asta

S40 cu pachet crom nu exista intr-adevar, si bine au facut ca nu au pus. Dupa ce am facut simularea aia, chiar e urat ce iese.

@Cristi Muresan, si S60, si XC-urile, si toate Volvo-urile in afara de S40 au posibilitatea de a le monta pachet crom, pt ca se potriveste pe design, si nu le face sa arate urat, cum se intampla cu S40-ul.

Oricum, intre timp trebuie sa-mi repar oglinda retrovizoare de pe partea pasagerului si o zgarietura. Au incercat s-o fure ieri niste hoti si au spart jumatate din ea de prosti ce sunt, plus capacul si semnalizatorul... si de oftica au dat o cheie pe aripa. Cu ocazia asta voi ajunge si eu la Primus pt ca am Casco si nu stiu daca sa o repar in alta parte, sau daca pot in alta parte..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan se refera la motoarele 2.0 in 5 pistoane,care sunt d3/d4 montate pe s60 /s80 /c30/c70 si cam astea cred

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now