Adrian Hdr

Huruit la rotirea volanului spre stanga

47 posts in this topic

Bună seara,

De câteva zile am sesizat un zgomot (hururit, nu troncănit și nu este un sunet metalic) în momemtul în care rotesc volanul spre stânga. Mentionez că acest sunet apare la cea mai mică rotire a volanului spre stânga, doar în mers la peste 30km/h, în rest nu.

De la ce ar putea fi acest zgomot? (mă gandeam că ar putea fi de la presiuni diferite in anvelope, dar prea se aude la cea mai mica miscare a volanului spre stânga).

Vă mulțumesc anticipat!

Toate cele bune,

Adrian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare a fi un rulment, din ceea ce spui tu!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulment turn telescop mai degraba

Iti merge mai greu direcția?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulment turn telescop mai degraba

Iti merge mai greu direcția?

Ala troncane si la gropi si ar trebui sa huruie si pe loc, de fapt, mai rau cand sta pe loc, insa la colegul este tocmai invers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu similar aceeasi problema se aude doar la o miscare fina spre stanga iar daca virez dreapta nimic si am ovservat daca accelerez mai tare intensitatea sunetului creste la viteza mare

Sent from my SGH-M919 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge mai greu directia.

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by Adrian Hdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca la mine e rulmentul dar nu inteleg de ce se aude doar la viraj stanga si la viteza mare ...

Sent from my SGH-M919 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu fie capul de planetara dinspre interior

Cel din dreapta.il poti verifica destul de usor virezi maxim si pui mana pe planetara nu trebuie sa aiba joc decat in ax

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capul de planetara clantane, nu huruie, initial la viraj maxim cand pleci tare pe de pe loc si dupa un timp, clantane in toate curbele. Eu nu am auzit cap de planetara sa huruie, iar cel de la cutie, ori bate tot timpul, ori de loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cel dinspre cutie ma referam! Nu clantane! Vibreza si huruie putin la viteze mai mari si cand virezi in partea opusa partii cu problema

Pe loc la viraj maxim nu face nici mac!

Pai gândește-te ionut care e rolul diferentialului! Eu am patito cu capul dinspre cutie... explica multe din simptomele lui marius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am probat in treapta 2 sa ma duc si sa accelerez dar nu se aude decat daca am viteza mare si usor viraj eu cred ca se aude la roata parerea mea

Sent from my SGH-M919 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie pe la 70 + imi suna daca viram intro curba... cam asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact .. avem aceleasi simptome sper sa gasim o solutie eu acum is in sesiune si nu am timp sa ma ocup dar dupa asta o sa fac schimbul de ulei+filtre si o sa verific de unde e huruiala aia ca ma enerveaza +o sa schimb tampoanele motorului

Sent from my SGH-M919 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la service si am schimbat rulmentul de pe partea dreapta. Am scapat de huruiala.

Toate cele bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar tie tibse auzea tot in pratea stanga cand virai sau erau aceleasi simptome doar ca pe partea dreapta :-*

Sent from my SGH-M919 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine se auzea cand roteam volanul spre stanga, nu am zis ca se aude in partea stanga. Intr-adevar, cand am stat in locul din dreapta si a condus mecanicul mi s-a parut ca zgomotul e mai putin intens, eu as fi zis ca huruie stanga. Mecanicul a avut o perceptie mai fina si a zis ca se aude din dreapta. A avut dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne poti da si un cost al reparatiei ?

Sent from my SGH-M919 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

A scris pe topicul "Preturi", 700RON cu tot cu montaj (600RON rulment, 100RON montaj)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult

Sent from my SGH-M919 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Pentru a nu mai incepe un nou subiect, o sa scriu tot aici.

Date de intrare: masina pe loc, la miscari scurte ale volanului (suficient o optime de tura) stanga-dreapta fata de pozitia normala se simt batai care se transmit prin volan. Misc volanul spre stanga o optime de tura, apare o bataie, misc spre dreapta, inca o bataie. In mers normal sau in viraje nu se simt aceste batai.

Ce ar putea sa fie?

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta pare a fi o problema de directie. In cazul cel mai rau caseta, in cazul fericit bieletele de directie, capetele de bara sau flansele de la amortizoare. Capetele de bara si bieletele de directie se pot verifica pe rampa sau elevator, daca au jocuri. Flansele de la amortizoare, nu prea se pot verifica decat daca le dai jos. Poti pune pe cineva sa roteasca de volan si tu sa asculti foarte atent la flanse, sau auzi pocniturile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin cu o lamurire: bataile apar la miscari successive si ceva mai dese ale volanului stanga-dreapta, daca miscarile sunt lente nu se sesizeaza bataile.

Rog moderatorii sa adauge la titlu si "Bataie la rotiri successive ale volanului"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Am fost la o constatare si are joc mare cap bara partea stanga. Ce producator ar fi recomandat? TRW, Lemforder, SWAG, Ruville?

Mi-au recomandat sa schimb si bucsi bascula. De asemenea va intreb care ar fi un producator bun pentru aceste bucsi?

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lemforder cap de bara si bucsi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now