vrg

Trepidatii spate

13 posts in this topic

Salutare .

V-as ruga frumos sa-mi raspundeti la o intrebare...daca are timp unul dintre voi. Multumesc anticipat.

Volvo S40 din ianuarie 2009. 71000 km din care 50000 rulati afara.

Cand stai pe bancheta din spate simti o trepidatie ff rapida...marunta. Daca iti lipesti urechea in timpul mesului de bancheta se aude un zgomot metalic..continuu..un fel de clincanit. Am incercat sa dorm si nu am putut decat cand mi-am dezlipit urechea de canapea. De la sofer nu se sesizeaza.

Cred ca apare mai des la viteze mai mari...tine o vreme..dispare..apare din nou. Variaza ca intensitate iuniform si incet chiar cand masina e pe pilot automat la viteza constanta pe autostrada.

Am un catel pt masina in spatele tetierelor banchetei din spate. Se observa ff bine cum ii trepideaza capul ff des..cu o amplitudine de 1-2 mm.

Sa fie ceva legat de sistemul de evacuare? Pot a mai fac 3000 km inainte sa merg la service? In cateva zile trebuie sa-i parcurg si nu am timp de service pt moment.

Ce ar terbui sa verific daca ridic masina pe cric?

Multumesc inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Rotile cand le-ai echilibrat ultima data?Cauciucurile in ce stare sunt?

Discurile in ce stare sunt? Vibratii, dupa cum le descrii, nu pot aparea decat de la nivelul rotilor.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau vre-un arculet rupt la sabotii de la frana de mana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noroc....

Cred ca sunt doi ani de la ultima echilibrare. Cauciucurile nu prezinta " galme" ..deformari...si toate patru sunt tocite uniform. Ma gandeam sa le inlocuiesc la primavara ...dupa ce le dau jos pe cele de iarna.

Frana de mana tine bine....pot sa verific daca scot roata? se vede acel arculet?

Multumesc.

O sa ma uit la placute si discuri...e ciudat...de fiecare data cand am fost la service am rugat sa mi se comunice daca e ceva in neregula....si ma gandesc ca un disc ovalizat..niste placute tocite...se observa usor.

Am inlocuit lichidul de frana in septembrie trecut. Nu au zis nimic legat de asta.

ms mult.

ar mai putea fi ceva?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noroc....

Cred ca sunt doi ani de la ultima echilibrare. Cauciucurile nu prezinta " galme" ..deformari...si toate patru sunt tocite uniform. Ma gandeam sa le inlocuiesc la primavara ...dupa ce le dau jos pe cele de iarna.

Frana de mana tine bine....pot sa verific daca scot roata? se vede acel arculet?

Multumesc.

O sa ma uit la placute si discuri...e ciudat...de fiecare data cand am fost la service am rugat sa mi se comunice daca e ceva in neregula....si ma gandesc ca un disc ovalizat..niste placute tocite...se observa usor.

Am inlocuit lichidul de frana in septembrie trecut. Nu au zis nimic legat de asta.

ms mult.

ar mai putea fi ceva?

Ceau ,

Pariez pe echilibratul rotilor , incearca sa vezi . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai 2 ani de cand nu ai mai facut o echilibrare, eu zic ca e timpul sa o faci si sa ne spui apoi daca mai vibreaza.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc ....merg la echilibrat....poate elimin trepidatia...dar zgomotul metalic?...

ok..multumesc mult pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare din nou....

Dupa echilibrare nu se mai observa trepidatia. Insa zgomotul a ramas.

Un prieten mi-a spus ca poate fi si de la cauciucuri.

O sa urmaresc cu atentie ce se intampla . Imediat ce voi avea o certitudine o sa revin cu informatia.

Multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O piatra in zimtii cauciucului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgomot metalic? Ce anvelope ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am observat un v50 pe autostrada caruia ii flutura partea de jos a barii spate .o posibima sursa de zgomote ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci @vrg, ce anvelope ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Raspund tarziu...

Anvelope Michelin, originale la momentul acela. Goodyear in acest moment.

Pentru informarea celor interesati: zgomotul a disparut de la sine...dupa o perioada nu s-a mai auzit.

 

Chiar nu stiu de ce.

Salutare..si multi km fara incidente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now