alin s60

Frana de mana electrica

16 posts in this topic

Salut, am o intrebare...la al meu s80...avand frana de mana electrica, as vrea sa ii schimb discurile si placutele de frana...se poate face acasa? Sau e nevoie de un service specializat pentru a "decupla" electric frana de mana? Va multumesc frumos.o zi frumoasa sa aveti!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti face acasa decat daca ai VIDA + DICE ca sa departezi placutele electric.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau Autocom, KTS sau orice alt tester mai destept .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm...pacat...de banii ce ii dau pe mana de lucru imi schimbam si etrierele...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Multumesc frumos!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am modelul tau de masina si nu cunosc exact ce si cum, dar in logica mea daca vrei sa schimbi etrieri la ce iti mai trebuie vida +dice sau poate logica nu e buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu habar nu am cum e cu frana de mana electrica...nu stiu ce e acolo inauntru...am vazut motorasul, dar nu stiu ce si cum acctioneaza...e ca la s60...au si placute si saboti?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Si nu neaparat vreau sa le schimb...asa ca vorba de banii aia ce ii dau pe mana de lucru mai schimbam ceva...va multumesc

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca etrierii la Volvo sunt actionati cu 12V ca la VAG, dar poti scoate mufa din etrier, pui aparatul de masura pe mufa si altcineva iti calca frana. Daca ai 12v pe mufa este ok.

Iei o alta baterie langa tine (sau cu cablurile de curent de la bateria ta) si cu doua fire (eventual cu 2 papuci mici) pui pe pinii de la etrier. Daca nu se deschide, intorci firele invers (inversezi polaritatea) si se deschide. Bafta!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi frumos ionut!!un weekend placut!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ionutz, am o intrebare...nu am aparat de masura...as putea gasi undeva schema electrica...sau detalii despre etrier? Sa vad daca e la 12v? As incerca direct dar imi e frica sa nu il ard...si trebuie decuplata bateria cat timp umblu la etrier? Multumesc

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste aici http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=65716

Cineva zicea in discutia asta ca a pus plus si minus de la baterie. Deci daca merge la 12 v, matunci nu vad de ce nu s-ar deschide inversand polaritatea, pentru ca si cu vida, nu prea ai ce comanda sa-i dai (tinand cont ca are doar +si - si nu are si un al 3lea fir de CAN).

Daca ti-e frica sa incerci varianta spusa de mine, incearca varianta mai "mecanica" descrisa de nenii astia, dar este mai mult de munca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi frumos!! O sa incerc cu bateria intai! Boi posta cand voi termina! Mersi

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am schimbat azi placutele + discurile de frana pe spate doar...am folosit alta baterie pentru a debloca motorasul de frana electrica, dupa care fratele meu a improvizat o cheie pentru a impinge pistonasul si a face loc noului disc si placute,a iesit totul bine a fost foarte usor de schimbat...dar am ramas cu o "buba"...acum am observat cat timp e cutia de viteze pe P cand calc frana de picior se aude un "boc" chiar sub schimbatorul de viteze...iar la fel cand iau piciorul de pe frana.doar in modul P si in momentul cand calc si iau piciorul de pe frana.sunetul pare ceva gen"o mufa de plastic loveste in schimbator"...aveti idee ce poate fi? A mai patit cineva? Si ce legatura are schimbatul de frane cu schimbatorul de viteze? Va multumesc anticipat.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate nu l-ai auzit/sesizat tu pana acum. Zgomotul este defapt deblocarea "schimbatorului".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha...scuze...nu l-am mai auzit pana acum...asa se aude...ca si cum ar bloca/debloca...mersi frumos!! Un weekend placut doresc tuturor!!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now