javer

Zgomot ciudat la v40

5 posts in this topic

Salutare,

ma confrunt cu o problema la al meu v40 1.9D 2004

Am fost la doua service-uri si 3 vulcanizari si problema persista

Problema a inceput cu un zgomot ca un uruit ..greu de explicat dar initial am crezut ca este de la cauciucuri.Dupa o vrema sa accentuat , se aude mai bine la viteza mica , si se accentueaza cand misc in scurt de volan stanga sau dreapta , mai tare cand misc dreapta.Concluzia primului service=cauciucurile.Am fost la trei vulcanizari unde am schimbat 3 randuri de cauciucuri second hand si am indreptat o janta de pe spate apoi m-am hotarat sa iau cauciucuri noi.Surpriza a fost ca zgomotul persista.Am mers la alt service unde mi-au schimbat un pivot bratele de pe spate tote 4 apoi dupa o proba cu masina mi-au gasit si un rulment la planetara mai lunga.Am schimbat toate astea si zgomotul nu a disparut.Mentionez ca nu am trpidatii in volan , am facut si unghiul de fuga de 2 ori.

Va rog daca stie cineva sa ma ajute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentii de la roata i-ai verificat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulment fata, pompa de servo, sau vreo rola (intinzatoare, alternator). Explicatia pt rola ar fi, ca atunci cand iei de volan, motorul este "un pic fortat" de catre pompa de servo si se aude mai tare. Pentru a elimina pompa de servo si rolele din discutie, trebuia data jos cureaua de accesorii si verificat fara ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau ca sa elimini rulmentii ridica masina pe cric, prindecu ambele maini roata, una in partea de jos si una in partea de sus si verifica daca ai joc la vreo roata! prezoanele sa fie stranse:P

poate te ajuta:P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi merg sa verific pompa si rolele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now