Denis Ciobanu

Problema ETM

31 posts in this topic

Eu imi cer scuze daca am suparat pe,oarecine...dar chiar nu suport sa fiu luat "prin surprindere".

Problema a fost asa:

Si eram sigur ca ajung la asta,am luat masina de la unu pe nume Maja Mihai de pe langa Cluj si a laudat masina ca fiind super si ca e buna si ca el merge zilnic cu ea si ca nu are nici o probleme si ca e perfecta etc. Apoi am ajuns la o intelegere si am mers la schimb m-a ajuns in cele din urma 6 mii de euro acum ...aproape doi ani.Nu am fost eu sa fac schimbul am trimis pe cineva din familie eu fiind in Olanda.masina a fost "preparata" pentru vanzare ca dupa cinci sute de km a cazut.A fost tractata la service si mecanicul a inceput sa ma informeze zilnic de cate o catastrofa pai e un piston pai mai e unu si tot asa.La un moment dat mi-a zis daca vreau sa o prepare pentru revanzare.Iar eu baiat cinstit am zis ca nu sunt in stare sa fac asa ceva altui om.Nu sunt un om cu bani insa am zis ca schimb naibii motorul si gata am patit-o si asta e.Imbecilul de mecanic a bagat ulei de diesel in ea dupa ce a schimbat motorul ca asa stia el ce e mai vascos si e mai bun.S-a spart racitorul de ulei din cauza asta si tot pe mine a dat vina,nu am stiut faza cu uleiul ca doar nu stateam langa el zi de zi.

Nu am dus-o la Volvo ca eu stau in Moldova si service stiu ca e doar la Brasov si la Bucuresti.Am zis ca un motor poate sa schimbe si un service din oras.Am zis sa plec naibii cu masina din Romania ca nu se mai poate era so o stric si in gropi de fapt cratere.Prin Germania am facut pana nu la cauciuc ci la supapa sau cum ii spune si am observat ca avea cric de bmw si nu ridica masina destul,apoi suna la urgente si etc.

Inainte de asta a pocnit un furtun de la intercooler si l-am bandajat la sfatul celor de la Volvo Brasov ca eram in drum spre Olanda si nu s-au uitat la ea ca nu aveam programare si nici la mine de fapt.Dar fiind intercoolerul infundat mai rau am facut pana a spart si bandajul ala si m-am tarait asa cu ea asa pana in Olanda unde a continuat distractia,schimba garnituri de chiuloasa,intercooler etc.

Cea mai tare faza a fost cand s-a oprit pur si simplu din mers fara motiv,suna iar la urgente iar la service surpriza,masina a ars calculatorul si alternatorul sau poate invers.Si sa-mi dau pumni in gura ca iar inca o mie si ceva de euro.Oricum tot ce am facut aici a fost ok.Toate lucrarile care s-au facut sunt durabile dar am zis ca o repar si pe asta si gata dar au cazut si cad una dupa alta si sincer nu mai suport au fost momente cand am vrut sa o las s-au sa-i dau foc.Recunosc ca ma aprind si eu repede dar au fost momente cand nu mai aveam liniste in casa...

Am mai patit una,zbarnaia ceva la roata dreapta fata si am dus-o la un service de aici din cartier pentru verificare si apoi sa o duc la Volvo iar astia au zis ca au cazut doua bile din planetara cand au desfacut burduful si ca trebuie schimbata,pai zic nu trebuie dusa la Volvo pentru asta ca si eu pot sa o schimb dar era deja pe platforma la ei si inca aproape o mie de euro.Am luat planetara veche acasa de curiozitate si dupa ce am curatato de veselina am observat ca era rupt un inel ca o sarma in rest e super ok insa au pirdut cele doua bile si cand am fost la ei dadeau din umeri ca nu stiu unde sunt.Zbarnaiala era de la cauciuc fiind defect.

Scuze pentru povestea destul de lunga dar pot sa scriu o carte daca iau toate amanuntele in vedere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptul ca tu ti-ai luat o masina teapa nu e vina lui Volvo ci e fix vina ta pt ca nu ai testat masina inainte sa o cumperi . Un motor desfacut se vede clar, sunt urme de silicon peste tot iar asa ceva nu se cumpara decat pe mai nimic .

Un XC70 sau chiar V70 XC cum ai tu tine linistit 2-3 sute de mii de km fara probleme majore dar cand ai o astfel de masina cu probleme care mai are si GPL deja problemele se inmultesc mult, poate prea mult iar cea mai buna rezolvare este vanzarea. Acum o astfel de masina se da pe 3500E, mai bine o dai si ai rezolvat problema .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am zis ca e vina lui Volvo ca mi se strica mie masina.Orice masina tine si un milion de km daca ii schimbi piesele la timp.Cand am cumparat masina nu avea urme de silicon dar nici nu stiu cand fufese "preparat" motorul pentru ca nu avem de unde.Cand cumpar o masina nu ma duc cu ea in service pentru verificari sa-u sa-i desfac motorul.Dar de acum incolo o sa ma duc la mai multe servicuri nu numai la unu.De vandut chiar nu pot am investit prea mult in ea,eu nu stau in Romania iar ai mei s-au mutat la tara.Vina mea e ca nu m-am interesat ca dupa 2-3 sute de mii un volvo ca asta se cam duce dar cine s-ar fi gandit ? Gpl-ul este nou ca eu l-am pus de curand nu are nici o problema are si calculator pe el.Masina se comporta la fel si pe gaz si pe benzina consumul e la fel.Nu e prima masina care o am pe gaz si nu o sa ma las niciodata de gpl.Merg cu 50% mai ieftin decat benzina insa in Olanda se percep alte impozite la fiecare fel de combustibil de aceea o tin cu numere de Romania.Aici se pun instalatii tot timpul mai ales aardgas pe camioane si utilitare care la noi nici nu exista.

Dar sa vedem ce pot sa-i fac de-acum incolo ce a fost a fost nu mai are rost sa discutam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, nu esti primul care are probleme cu motorul iar de rezolvat costa cca 800e in Ro un motor+montaj + RAR.

Problema este ca cine citeste ce ai scris tu intelege ca Volvo XC70 este un gunoi de masina cand de fapt este cel mai reusit model de Volvo cu o fiabilitate deosebita mult peste concurentul direct Allroad. O masina ce rezista foarte bine la gropile si praful din Ro. Eu sunt deja la al 2 lea XC70 si pot spune cu mana pe inima ca este o super masina. Chiar si modelul actual este incredibil de rezistent, a mea are 242.000 km si in afara de o problema la pompa de servo-directie nu am ce sa-i reprosez . Am intalnit si XC70 de 360.000 km ce avea cutia originala si motorul original ceea ce pt un model dupa 2007 nu prea vezi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man,sincer ai perfecta dreptate si sunt de acord cu tine.Am fost atat de fericit cand am gasit masina ca nu am stat prea mult pe ganduri insa nu a fost intretinuta deloc avea toate piesele originale la 250de mii in bord,nu stiu daca sunt reali,dar care a avuto a tras de ea ca un nenorocit si apoi a dato.Iar eu am avut ghinionul sa o iau de buna.

Stiu ca am lasat o impresie proasta despre masina dar asa a fost in cazul meu.Se putea intampla cu orice model de masina.Am avut vreo zece pana acum si asta e singura la care nu am vazut nici o piesa pe care scrie made in Chiana sau Taiwan nici macar plastice.Sunt un mare pasionat auto de aceea am hotarat sa salvez masina ca daca nu o luam eu cred ca sigur ajungea la dezmembrari insa e foarte costisitor pentru mine dar incet incet am puso pe picioare mai am ceva de munca la ea dar nu ma las si nici nu gandesc sa nu fac un milion de km cu ea cu toate ca nu circul prea mult.

Edited by Denis Ciobanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat potentiometrul cu film de carbon din clapeta de acceleratie cu un senzor hall (care nu se mai strica niciodata); am facut operatiunea asta acum 8-10 luni si de atunci folosesc masina normal. Din pacate martorul de service engine plus mesaj de engine service required plus triunghiul galben nu au disparut :(. In afara de erorile din bord, masina nu mai creeaza senzatia de voma pasagerilor :cry: deci amestecul de carburant nu se mai face corect. Din fericire 99% din timp merg pe GPL iar calculatorul gpl-ului imi dozeaza corect gazul si masina merge impecabil, fuge de rupe si consuma extraordinar de putin :iroc:

Acum intrebarea! se poate face o recalibrare a ETM-ului? ca sa scap de erori si sa recapat puterea in caz ca vreodata vreau sa merg si pe benzina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now