gfieraru

D2 RICA tuning

10 posts in this topic

Salutare,

As dori sa intreb daca si-a facut cine RICA tuning stage 1 sau altele la motor D2 si cat de multumit este de rezultatele?

Pe grafic arata arata foarte bine, +25 bhb, +60 Nm torque, dar nu stiu daca ii chiar asa si in realitate care-i parerea voastra daca merita 700 Euro?

Sau mai bine imi vand masina si iau un D5 215 bhb.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tu ne intrebi daca sa cumperi un soft sau o masina.Cam ce crezi ca ti-am raspunde?Daca ai bani de masina mai puternica si daca asta vrei, logic ca iti zicem sa iti iei alta masina.Si dupa sa o resoftezi.A compara D2 cu D5 e exact cum ai compara mere cu pere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat si eu de resoftare pt D2 - aici:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat si eu de resoftare pt D2 - aici:

Mersi pentru link, intrebarea mea este daca cineva si-a facut RICA chiptuning? daca da cat de multumit ii de rezultate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Parerea mea este sa verifici exact exact cat de "permisiv" este motorul D2 - un indicator in acest sens ar putea fi:

1. Polestar - tunerul de casa al Volvo - garantia Volvo se pastreaza

2. Heico - tuner oficial Volvo in Germania.

Daca acesti tuneri au tuning pentru motorul tau ai putea sa faci tuning pe specificatiile lor.

Altfel, este un risc care ti-l asumi pe garantia ta.

De exemplu, un D5 este extrem de permisiv conform ambilor tuneri - daca iei un D5 nou acum cu Polestar in varianta cutie automata se schimba total comportamentul masinii - ai un cuplu disponibil pe toata plaja de turatii - de la 2000 pana la 5000 rpm - testat. Si nici nu pierzi garantia Volvo.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polestar nu face D2 iar Heico ofera un powerbox pt acest motor .

Rica este cea mai buna alegere daca stai in Benelux, in UK exista Superchips .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare ai resoftat masina pana la urma ? Intreb deoarece ma batea si pe mine gandul si rica ofera un soft pe hartie foarte similar cu polestarul cel putin pt v50 meu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare ai resoftat masina pana la urma ? Intreb deoarece ma batea si pe mine gandul si rica ofera un soft pe hartie foarte similar cu polestarul cel putin pt v50 meu

Salut,

nu am resoftat masina, daca polestar ar fi oferit resoftare pentru D2 atunci l-as fi facut, dar cu RICA mi-as fi pierdut garantia la masina deci a ramas cu 115 bhp minus calutii care s-au pierdut pe drumuri :)

Pentru D5 daca doresti resoftare light ti-as recomanda Polestar prin Volvo (la pret nu este mare diferenta inre RICA sau Polestar), in schimb daca doresti mai mult HP & Torque atnci RICA

In Romania probabil ca Bogdan G te poate ajuta.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ma gandesc la polestar ... inca nam avut curajul sa intreb cat costa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now