Denis1994

taxa poluare d5

28 posts in this topic

Buna ziua!..am si eu o intrebare cat ar ajunge taxa de poluare la un volvo s60 d5 din 2003?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2932E daca masina este inmatriculata pana in 06/2003 si este manuala.

3770E daca masina este inmatriculata dupa 07/2003 si este manuala.

5169E daca masina este inmatriculata pana in 06/2003 si este automata.

6646E daca masina este inmatriculata dupa 07/2003 si este automata.

Sau 500e pe Bulgaria .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare!

De ce difera taxa in functie de tipul cutiei?Nu se calculeaza in functie de noxe si norma euro?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noxele sint mai mari la automatica

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta in cazul acestei masini si al lui Volvo in general, in cazul DSG-ului de la VAG e invers .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ceva de genul.Depinde prin cine si daca e pe firma sau persoana fizica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca te rupe asigurarea pe BG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e asigurarea pentru D5 dar, daca masina e pe firma sau pe o persoana cu istoric bun, ar trebui sa fie mai mica ca la noi.Spre ex. eu pentru a mea am asigurare la generali.costa in jur de 700 de lei pe an.Asta pe firma.Dar pentru cealalta masina a mea, care este inscrisa pe persoana fizica si care persoana are istoric negativ(are inregistrate pe numele lui cateva zeci de masini) ma costa asigurarea undeva la 600E pe an.Motor de 2.0 benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu noaptea asta plec in bulgaria pentru V70 si am 145 de euro pe an asigurarea... nu stiu daca ma rupe pentru 2435 cmc...

Si asigurarea de anul trecut a fost 120 de euro pe an..

Anul trecut m-a costat 650 de euro inmatricularea, asigurarea, drumul( masina pe platforma 1200 km).

5000 de lei era taxa, 1500 asigurarea, impozitul 1200, RAR-ul, taxa talon, taxa numare, taxe taxe taxe.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura mare prolema este cea cu privire la eticheta pusa de restul oamenilor.In special a celorlalti participanti la trafic.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca ma intereseaza neaparat... De ce e mare problema?

Daca aveam masina inmatriculata pe germania era diferit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa imi explici mie, ca si eu am masinile pe bg.Era doar o observatie, dupa 6 ani de condus un volvo pe bg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca sunt off topic, insa daann cam are dreptate cu eticheta! Si asta din cauza celor care au masini inscrise pe bulgaria, cu asigurari facute pe bordura si asta reprezinta chiar majoritatea (unii nici ei nu stiu). Dar stiu si doua cazuri, in care oamenii au fost despagubiti de RCA-uri bulgaresti in aprox. 1 saptamana, ceea ce la noi nu se intampla

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am avut pana acum 2 accidente din cauza mea.Cel mai tarziu au primit banii la 3 saptamani(de la euroins).Cel mai repede...1 saptamana(generali)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o problema mare cu cei care coboara dintr-o masina care este vizibil degradata dar cu numere noi de bulgaria... adica numarul ca numarul dar masina indiferent unde e inmatriculata, trebuie sa fie masina nu epava pe roti...

Atata timp cat masina este in regula si actele sunt ok, nu cred ca trebuie sa fie o problema...

Probabil o ducea si statul roman mai bine daca puneau o taxa de 100-200, hai 300 de euro. Ar fi platit-o toata lumea si erau mai castigati dar atata timp cat avem mii de euro de platit asta este o optiune!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu iesiti in strada...asta era adevarata optiune ! Nu rahatul asta de taxe. Plus acciza prostului.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt mine in fr va fi următoarea masina... daca nu gaseam v50 imatriculat nici nu ma gandeam sa dau banii pe taxa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau sa cumparam masini euro5, la alea e taxa mica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau sa cumparam masini euro5, la alea e taxa mica .

Asta cu cumparatul masinii noi, este de acum doua capitole ale trecutului! Deocamdata, nu mai avem putere de cumparare in romanica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina de 5 ani vechime nu e noua, Euro 5 a aparut de prin 2009 .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici iti dau dreptate, eu m-am referit numai la masina noua!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina noua deja e euro 6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now