Sign in to follow this  
Followers 0
crissx

Gura Humorului - Viseu de Sus

3 posts in this topic

Salutare, urmeaza sa plec in concediu si o parte din drum este Gura Humorului - Pasul Prislop - Viseu de Sus . Toate bune si frumoase pana azi cand am aflat ca drumul prin Pasul Prislop este foarte prost, imi puteti recomanda o ruta ocolitoare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Depinde - daca ai rabdare sa mergi incet de la Iacobeni pe Pasul Prislop - drum extraordinar de prost, insa de senzatie - merita - aloca 4 ore la 90 km de la Iacobeni la Borsa si merita - Rezevatia Pietrosul Rodnei + Pietrosul + defrisarile fara mila pe versantul nordic al drumului vs. covorul verde de brad din rezervatie la 1.650 m altitudine merita din plin.

Daca nu esti dispus sa faci asta, de la Iacobeni -> Vatra Dornei -> Bistrita -> Nasaud -> Salva -> Sacel -> Moisei -> Viseu de Sus. Drum de asemenea frumos, insa nu la fel de spectaculos.

Cam aceeasi durata de timp, chiar daca ruta 2 este mai lunga.

PS. Daca mergi la Viseu de Sus nu uita de:

- Complexul Borsa cu Cascada Cailor si eventual cea mai mare trambulina naturala de ski din Europa care nu prea mai fiinteaza :(

- Mocanita evident - sa iei mancare si bautura ca nu ai de unde lua altfel

- Manastirea Barsana

- Muzeul de la Sighet

- Cimitirul vesel Sapanta

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Multumesc pentru sfaturi, suna foarte frumos ceea ce spui, rabdare am, asa ca voi merge prin pasul prislop.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0