Dan Lavric

Anti Skid Service Required

37 posts in this topic

@Andu la fel ai facut si cu ceasurile de bord recomandand sa mearga lumea la service GSM si numai in ultima luna au ajuns la mine 5 borduri la care nu am avut ce sa repar pt ca erau distruse de expertii de la GSM . Nu e usor sa umblii la SAS ba mai e si riscant pe deasupra, oricum tu da sfaturi in continuare ca nu are lumea decat de pierdut .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andu la fel ai facut si cu ceasurile de bord recomandand sa mearga lumea la service GSM si numai in ultima luna au ajuns la mine 5 borduri la care nu am avut ce sa repar pt ca erau distruse de expertii de la GSM . Nu e usor sa umblii la SAS ba mai e si riscant pe deasupra, oricum tu da sfaturi in continuare ca nu are lumea decat de pierdut .

Off-topic:

Bagdane, vrei sa tii enumar pe cei care si-au reparat bordul la service-ul GSM (inclusiv eu)? Si acum, dupa 3-4 ani merg fara probleme, asa ca te rog sa stai in banca ta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfaturile tale au facut mai mult rau decat bine si fac in continuare, asa ca poti enumera ce vrei si cat vrei, cei care te cunosc in realitate stiu cat valoreaza recomandarile tale, asa ca nu mai face recomandari aiurea fara sa ai o baza temeinica. Nu cred ca am ajuns sa ne tragem de sireturi asa ca ai grija de banca ta pustiule .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfaturile tale au facut mai mult rau decat bine si fac in continuare, asa ca poti enumera ce vrei si cat vrei, cei care te cunosc in realitate stiu cat valoreaza recomandarile tale, asa ca nu mai face recomandari aiurea fara sa ai o baza temeinica. Nu cred ca am ajuns sa ne tragem de sireturi asa ca ai grija de banca ta pustiule .

Nu cred si nu te cred ca sfaturile mele nu sunt bune!!!

Vorba cu banca eu am spus-o, asa ca gaseste-ti alta fraza!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut capacul de plastic de la volan...nu prea se vede mai nimic acolo.....am mers la cineva care are compresor....am atasat un furtunas de cauciuc ca sa pot manevra pe acolo mai usor..am suflat cu aer..cat sa putut si pe unde am putut...sincer ere ceva praf pe acolo...frimituri...:)) au trecut cam 2-3 saptamani de atunci si bat in lemn....totul merge ff bine...nu sa mai aprins nimica....sper sa fi scapat numai cu curatatul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu problema spirei. Dupa cum zic si colegii se aprinde cand se incalzeste afara. Cand temperatura de afara e peste 20 de grade..in masina sunt 30. Se aprinde mai tot timpul..dar numai la viraj stanga...aproape de capat. Acum vreau sa o schimb. Cand pun una noua...exista o pozitie...trebuie sa fie in o anumita pozitie? Sau pozitia si fixatul cu banda izolir se aplica numai cand e vorba de curatat ? Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat spira jos. Am curatat tot ce se poate curata. A facut la fel dupa 4 zile sa aprins la viraj aproape maxim stanga. Am gasit.o pe amazon cu 250$. Eu zic ca e un pret bun. .. :smile:)) Multumesc tuturor de ajutor! Sper ca asta noa sa tina. Pe ambalajul de la volvo zice made in japan..! Om vedea..>!

Edited by Dan Lavric

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ce ai curatat? Ai ceva poze? Si eu as vrea sa umblu la ea...

Share this post


Link to post
Share on other sites
asta e linkul de unde m.am inspirat. ai acolo poze si tot cum sa desfaci. Mare grija sa nu o rotesti cand scoti volanul. sa pui surubul de service. Cauta un surub care intra acolo inainte de a scoate volanul ca sa fii sigur ca nu o rotesti din greseala... la mine nu a mers curatatul..dupa 3 zile cand viram stanga iarasi se aprindea...A trebuit inlocuit.!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totusi...de ce abia a 3-a zi a reaparut eroarea? Ma gandesc sa o curat cu spray de contact si betisoare de urechi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema la mine era cald era foarte cald afara...de exemplu la 30 grade afara in masina erau 45 grade. Atunci mi se aprindea. Dupa ce am curatat.o nu a fost asa de cald si de aia a mers 3 zile.. :smile:)) in europa e mai scumpa spira dar aici...nu e chair asa mult. Incearca sa o cureti. Poate ai noroc....dar nu uita dupa ce desfaci surubul la volan sa infiletezi un surubel mic acolo in spira sa o blochezi in service position.Dupa care scoti volanul si mufele fara probleme! ! nu uita de semne pe volan si pe spira. Sprira pe spate are semne...is doua sageti mici cu fata una la alta o sa le vezi.! O sa te descurci si mie mi.a parut greu la inceput dar cand am dat a doau oara jos sa pun cea noau eram deja profesor.. :smile:)) Succes!

Edited by Dan Lavric

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totusi...de ce abia a 3-a zi a reaparut eroarea? Ma gandesc sa o curat cu spray de contact si betisoare de urechi...

Face tot atâta bine cât ar face să te cureţi cu spray-ul ăla acolo unde ar trebui să te cureţi cu betişoarele... ;D Edited by HEIMÐALLR
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now