Sign in to follow this  
Followers 0
tehnicdvd

Gestion moteur service urgent!

4 posts in this topic

Gestion moteur service urgent!

Triunghi rosu! In permanenta.

Prin Bulgaria, in drum spre Grecia-Halkidiki, m-am trezit cu triunghi rosu la bord. M-am sfatuit cu Oliver(volvo 244) si atata timp cat masina s-a comportat excelent, am continuat drumul pana la destinatie.Am parcurs peste 600 km.

Sambata viitoare trebuie sa aduc inapoi 2 familii cu aceasta masina, Sigur ca nu se poate pune un diagnostic, dar din experienta voastra, ce ma sfatuiti ?

Masina a fost testata pe tester, vida-dice, inainte de plecarea in vacanta, schimbat uleiul si filtrele.. Curios este ca pe tot parcursul drumului, cu triunghiul rosu, nu am constatat ceva ciudat, cresterea uleiului la motor, zgomote, temperatura la motor...

Intentionez sa merg pe aici pe undeva si sa o pun pe un tester, macar unul universal!

Va astept aici cu cateva sfaturi pertinente!

Multumesc lui Oliver(Volvo 244) care mi-a dat sfaturi bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu sunt un expert, insa incearca sa mergi ca ea turata cat de mult poti vreo 30-40 minute. Am patit si eu - DPF. Foarte probabil eroarea nu va mai fi pastrata - vezi si alte topicuri pe tema asta - Engine ... Service Urgent!.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai mai deschis un TOPIC pe aceasta tema in mai putin de 12h....tot acolo ti-am dat si un raspuns.

Copy-Paste

Salut! Pe vremea cand aveam dpf-ul activ m-am intalnit si eu cu acest triunghi rosu si respectivul mesaj. Masina se comporta normal, fara limitare, fara cresterea nivelului in baia de ulei.

Cauza a fost golirea/consumarea aditivului care ajuta la regenerarea filtrului de particule. Am umplut vasul, care se afla pe puntea spate, stearsa eroare si resetarea counter-ului dpf.

Dupa toate acestea masina a mers impecabil.

Pe atunci aveam in jur de 180oookm.

Mergi la reprezentanta Volvo din Salonic.

Toate cele bune!

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Dinoco! M-a luat valul si am scris de 2 ori! Am fost cam disperat, mai sunt inca! Nu e placut sa fi in pozitia mea acum, imi doream un pic de vacanta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0