Catalin.Dragos

Consum mare de ulei!

9 posts in this topic

Am un volvo S40 an fab 1998, 2.0l si am depistat un consum mare de ulei in ultima perioada, la 1300 de km a consumat 800 ml, sub masina nu raman pete de ulei. Cei de la service mi-ai spus ca ar fi necesara segmentarea motorului, ca gpl-ul e de vina, dupa care tot ei s-au contrazis spunand ca trebuie sa schimb uleiul de la 5w40 la 10w40. Ce sa fac? Mentionez ca masina are 188000 de km si de 15000 de km merg pe gpl. Imi recomandati un tratament de motor? Ce fel de tratament? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca prima data sa schimbi uleiul si vezi ce se intampla. Poate fi cea mai ieftina varianta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are sigur doar 188.000 de km., nu prea cred ca ii trebuie 10W-40. A mea are 108.000 si merge bine mersi cu 0W-30. Ce-i drept, nu am gpl (si nici nu o sa am vreodata, oricata economie as face la benzina) si toate piesele sau consumabilele schimbate au fost originale Volvo. Nu papa gram de ulei. Cel mai probabil ai vreo scurgere ( nu e musai sa ramana pata pe asfalt). Ridic-o pe o rampa si priveste cu atentie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca 10w40, asa o pierdere de ulei trebuie sa fie vizibila totusi fie sub masina fie in gazele de evacuare...

Totusi, masina merge bine?

Daca ar da segmentii voie la ulei sa urce, ar da voie si la compresie sa iasa si asta vezi la un test de compresie...

Daca intradevar intr-un interval asa scurt s-au dus segmentii din vina GPLui, inseamna ca instalatia nu e reglata corect si nu ai amestecul potrivit...

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina merge bine, sunt multumit de ea. Cat despre km ei daca sunt reali sau nu, nu pot spune o am de 3 ani si am lua-o la 135000 de km. Eu stiu ca un motor volvo duce in jur de 500000 de km. Vreau sa mentionez ca eu ii fac schimburile la timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce inseamna la timp... Intervalul schimbului de ulei depinde putin si de stilul de condus.(eu fac schimbul la 7000 km si in acest interval completez cam 2 litrii dar masina vede mai mereu ture multe...dupa 7000km curge uleiul ca apa)

Sfatul meu e sa treci la un ulei 10w40(ceva bun), sa te bagi sub masina si sa verifici urme de ulei pe la imbinari sau conducte de presiune si daca totusi problema persista fa un test de compresie.

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrol? 10W40 nu e pentru motoarele pe motorina, s-au exista si pentru benzina? Multumesc de sfat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca Castrol vrei incearca Castrol Magnatec 10w40. Nu stiu ce norma ACEA ai nevoie pentru motorul asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now