StefanV

Eroare Low Brake Liquid. Stop imediat

10 posts in this topic

Salut,

Am si eu o intrebare:

La franarile bruste imi apare mereu eroarea de low brake fluid. stop immediately.

Dupa ce masina inceteaza franarea, eroarea dispare, motiv pentru care ma gandesc ca lichidul de frana ajunge sub nivelul minim din inertia franarii, iar dupa ce incetez franarea, revine la un nivel normal.

Intrebarea este, e normal sa se intample asta din cauza inertiei masinii? sau ar trebui sa completez cu lichid de frana. Cand verific lichidul, este destul peste minim ca nivel, dar ma deranjeaza eroarea care tot apare oricand franez sau iau o curba la stanga si franez usor (astfel incat lichidul sa se duca din dreptul senzorului).

Voi v-ati mai confruntat cu asa ceva? e o problema des intalnita? ar trebui sa completez cu lichid? (am citit restul topicurilor legate de probleme asemanatoare, dar nu am gasit nimic strict legat de problema mea)

Multumesc pentru raspunsuri!

Stefan

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.

mie mi se aprindea indicatorul din bord(deh, v-ul meu e mai vechiut ) tot la franare si am rezolvat problema schimband placutele de frana care erau cam foarte tocite, inca nu ajunsesera sa "frece", dar nivelul din borcanas scadea la franare pentru ca se ducea pe conducte....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Verifica placutele si schimba-le pe alea tocite.Eventual poti schimba si lichidul de frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate si discurile sunt uzate ... la v70 cand am schimbat discurile si placutele nivelul a crescut atat de mult ca dadea pe afara din bidon ... probabil inainte era la max

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica lichidul de frana din rezervor, daca este sub limita completeaza, si eu am patit la fel anul trecut. De obicei apare cand incep sa se toceasca placutele de frana sau daca ai vreo scurgere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si revino cu feedback-ul si catre noi, nu face cum fac alții care uită de forum dupa ce rezolva necazul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am completat aseara cu lichid de frana, fiind cea mai accesibila solutie momentan (o sa fac revizia in 1-2 luni, sa mai apuc sa fac macar 3-4000km intre timp, si voi schimba si placutele + intrebat daca e vreo scurgere). De franat franeaza la fel de bine, in schimb nu a mai aparut eroarea de Low brake fluid la franare brusca de la aprox 80kmh la 0.

inca ceva.. uitandu-ma la etrieri.. parca au prea multe tubulete expuse la intemperii. Frate-miu are un Golf 5 si tubulatura de la etrieri este protejata si inaccesibila. La S40-ul meu sunt pe dinafara toate astea (si nu e singurul S40 la care am vazut asta, cred ca toate au). Este problematica dispunerea lor atat de expusa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce tubulete te referi? Ce anume are expus???

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce nivel era lichidul in rezervor cand ai completat? Ai facut o verificare, vizual, a placutelor de frana si sunt intradevar tocite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now