CarpeDiem07

Navigatie originala Volvo.

15 posts in this topic

Salut. Stie cineva daca se poate monta navigatie originala Volvo S80 pe un Volvo S60 an 2002 fara sa fi avut navi? Are cumva compartimentul pentru navigatie in bord, dar in portbagaj pot monta unitatea DVD, mai am nevoie si de altceva in afara de chitul de navigatie, pt. a functiona? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soft care ar trebui sa vezi cat te costa daca se merita si butoane de s60 de pe volan. Nu cred ca se potrivesc cele de s80 . Ecranul cred ca difera cel putin la s80 parca e mai mic locul unde intra ecranul. Sfatul meu e sa stai linistit ca oricum nu merita investitia , romania nu exista pe hartile navteq rti

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este de design navigatia, cu banii aia iti cumperi un GPS mare , care este de 5 ori mai destept...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu ecranele sunt la fel si teoretic ar trebui sa se poata monta. Insa dupa cum a spus Adrian, trebuie soft, butoanele de pe volan (se poate si fara), grila din bord, si suportul pe care este prins monitorul, iar acestea cred ca depasesc 1000 de lei. Investitia nu ar fi foarte mare, daca ar exista harti pentru romania, insa in cazul de fata este complet inutila!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un gps tom tom 99 euro am dat pe el . Cel mai bun gps pe care lam avut . Ai update la harti pe viata , si camerele de viteza cel putin in franta si austria le stie pe toate .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Parerea mea este ca Google Maps este cel mai bun pe tel mobil / tableta:

- informatii in timp real de trafic - ofera rute alternative inclusiv diferential celelalte rute

- are si ghidare voce care merge direct pe Bluetooth

- ai ecran cu touch - mie mi se pare foarte dificil sa folosesti tastatura numerica de pe consola - daca nu ai pre-definite POI.

Pe NavTeq-ul meu (masina productie 2014) nici acum nu apare A3 - Bucuresti - Ploiesti, A1 Sibiu - Orastie. Nu mai zic de alte strazi / actualizari sensuri unice etc.

Acum, daca vrei totusi "best of both worlds" - Google Maps + ecran cu touch integrat in bord -, poate merge retrofit Sensus Connected Touch - cu totul alta poveste - touch screen cu Android cu ce aplicatii vrei tu, implicit Google Maps sau orice aplicatie de navigatie disponibila pe Android.

Edited by maverick
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este ca pt. Google maps ai nevoie de net . In tara e super oke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si afara la fel - in ziua de azi la ce abonamente avem de Internet cu roaming consider ca merita clar investitita.

Un exemplu: in UE 4 EUR / 100 MB - stiti cat inseamna asta in termeni de Google Maps? ENORM - toata harta Europei actualizata in roaming ceea ce nu este cazul. Deci haideti sa lasam prejudecatile si sa calculam la rece.

In cat timp platim 2.000 EUR pe navigatie cu Google Maps cu 10 EUR? 10 ani? Plus avantajele de informatii in timp real si rute // drumuri actualizate real time?

Haideti sa intrebam pe cineva care are o patanie in nu stiu ce tara pe undeva cu masina, iarna si cu copil // copii in masina? Cat ar plati sa gaseasca drumul repejor sau un hotel aproape la 2 noaptea, cu ruta CORECTA si nu in balarii?

Prieteni, Volvo este mai mult decat o masina - tabla pe 4 roti cu 2/3 pedale si un schimbator de viteze - haideti sa constientizam asta si sa ne ajustam la aceasta ideologie - este un stil de viata, si nu de putine ori ne poate chiar salva viata. Si acum va intreb: cat costa asta pentru familiile voastre, copiii vostri?

Edited by maverick
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa incerc odata si google maps sa vedem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hadeti sa ramanem on topic, adica sistem de navigatie Originala volvo .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide - Volvo Sensus Connected Tiouch - studiati acest link si veti vedea ca suntem ontopic - cat de mult se poate. Daca imi spuneti ca Sensus Connected Touch nu este navigatie Volvo original nu stiu de ce NavTeq este:

http://forum.xda-dev...d.php?t=2449005

Si ca sa vedeti si rezultatele:

Si este echipament original Volvo.

Daca tot este sa fim off-topic, atunci Apple CarPlay pe noul XC90 ce este? SI are Google Maps sau orice alt soft existent in iPad / IPhone are fiecare.

Deci haideti sa ne largim orizonturile si sa iesim din cutiute - ca Volvo despre asta este - sa ne largim orizonturile.

Edited by maverick
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe om il interesa daca se poate monta navigatie de s80 pe s60 si era vorba de an 2002 -2003 nu de xc 90 2014. Daca poti sa-i dai un sfat e bine venit. Asa putem discuta de navigatii la modul general si ne dam fiecare cu parerea dar in alt topic in alta sectiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@CarpeDiem, ai nevoie de cablaj si soft pt a functiona RTI-ul corect, fara soft nu merg comenzile de pe volan si partea de audio .

Ecranul e la fel daca este dupa 2002 masina, de fapt tot sistemul este la fel mai putin volanul care difera, implicit si comenzile de pe volan .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai idee cat ar costa softul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In jur de 100 ron plus manopera 200 lei la constanta la bucuresti nu stiu.

RTI application (eu) 1.00 SW 9438238

Edited by adrian mangalia
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now