Sign in to follow this  
Followers 0
adrian.mares

bluetooth

15 posts in this topic

am un s40 2.0D model 2008 si vreau sa-mi instalez Bluetooth care sa functioneze cu sistemul audio al masinii.

Reprezentanta imi cere 2000 de ron - e imens?

Ma poate indruma cineva? De unde cumpar Bluetooth (am gasit pe net dar nu sint convins ca va functiona cu sist audio) si cum il pot monta.

Merci,

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti sugerez o varianta la care am apelat si eu :

am cumparat un GPS care are cateva facilitati interesante si anume conexiune bluetooth si emisie FM.

Conexiunea bluetooth te ajuta sa faci legatura cu telefonul si emisia FM transmite sunetul in boxele masinii.

NU costa mai mult de 10-12 mil. si ai si GPS ca bonus.

Bineinteles ca exista si alte solutii dar in general sunt mai costisitoare la modelul nostru de masina. (si eu am acelasi model ca si tine)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am pus pe C30-ul meu un model Nokia (cel cu display si consola separate) pe care am dat 500 RON. Sunt foarte multumit. Mi l-am montat singur dupa ce la reprezentanta mi-au zis ca doar softul ce trebuie incarcat pe masina ma costa 1000 RON! Trebuie sa ai minime cunostinte de electrica si cu putina rabdare il poti instala astfel incat sa nu ai bricheta ocupata si fire la vedere. Vine cu un difuzor separat ce face fata cu brio. Singurele "dezavantaje" sunt ca radioul nu se opreste automat cand esti apelat si nu folosesti sistemul audio al masinii. Merita oare sa mai scoti din buzunar peste 1500 RON pentru a le compensa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am primit cadou varianta de la Garmin, cel din oferta Volvo. Foarte misto, l-am pus in masina veche, telefonul merge OK, se descurca si nevasta cu el, singura problema sunt hartile, cam vagi in Romania, doar orasele mari foarte bine detaliate (Bucuresti-ul mult mai precis decat la Igo).

Daca varianta care se gaseste in magazine (nu cel personalizat Volvo ca al meu) are harta mai buna, l-as prefera in comparatie cu vechiul Igo varianta HP.

http://www.rqa.ro/produs.php?id=262&subcat_id=11&cat_id=8

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci de sfaturi.

Am un GPS si detector radar instalate de mine. Prefer varianta cu un echipament separat. M-ar interesa kit-ul de nokia - poate imi dai mai multe detalii (ma descurc bine cu electronica).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am revenit cu foto. Problema principala pe care am avut-o, a fost sa gasesc o solutie pentru alimentarea cu 12V fara sa am fire la vedere folosind bricheta. Am vrut o instalare "curata". Pana la urma, consultand diferite pdf-uri ce contineau modul de instalare a unor accesorii, am hotarat sa iau curent de la bricheta din spate conectand in paralel firele, asta dupa ce am desfacut cu grija capacul din spatele consolei. Am pus si o siguranta fuzibila pe fir, pentru orice eventualitate.

Display-ul l-am montat in stanga, cu doua suruburi pe care le-am introdus cu destul de multa sfiala in bord :) apoi am trecut firul pe sub garnitura din cauciuc ce izoleaza caroseria la portiera pana mai jos, unde am iesit cu el spre dreapta pe sub plasticul ce acopera directia, asigurandu-ma ca nu intra in contact cu nici o parte mobila, si mai departe, pe dupa capacul din spatele panoului (pe el se afla gaurile pentru senzorul de temperatura) L-am scos cu atentie cu ajutorul unei lamele din plastic (nu metal, pentru a nu lasa urme).

La fel am facut si cu microfonul, ce l-am montat in stanga sus. Aici am avut nevoie de putin super-glue pentru ca adezivul de pe suportii cu arici nu prea "prindea" pe garnitura din cauciuc a caroseriei.

Consola de comanda am montat-o in dreapta jos langa senzorul de temperatura, cu susul in jos. Chiar daca nu este vizibila, e f practica odata ce memorezi butoanele de apel, mute, etc. In schimb am gasit ca uneori o mai ating cu genunchii, dar poate fi pozitionata mai in dreapta si problema e rezolvata.

"Unitatii centrale" i-am gasit locul direct pe spatele panoului de sigurante. Se potriveste perfect, parca a fost acolo dintotdeauna! Am fixat-o cu "aricii" ce vin odata cu sistemul. Tot acolo am pus si difuzorul "din dotare". Am crezut ca, fiind acoperit cu capacul ce mascheaza sigurantele, se va auzi infundat, dar nu este asa. Sunetul este clar si destul de puternic. Oricum exista un buton de volum daca nivelul default nu te multumeste.

Cam atat. Sper ca am fost destul de clar. Pentru cei care comercializeaza acest model de hadsfree: sa veniti cu o bere ca v-am facut reclama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci mult de ajutor. Dau eu o bere cind ne intilnim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Framedraw,

Am ajuns intr-un impas major.

Car kit-ul Parrot CK3000 are o conectica ce nu se potriveste la sistemul meu audio (high performance model 2008).

Ok, am zis. Am gasit pe net ( accesorii gsm) conectica pentru sistemul meu (asa am crezut din pozele cu mufele), dar nu se potrivesc. Este foarte aproape de ce imi trebuie dar nu se potriveste:

Mufa mea ce intra in CD este:

Sti vreo solutie astfel incit sa nu tai nici un cablu. Mai ales ca am si ceva fibra optica pe acolo?

wiring_volvo_ac000007aa_1.pdf

post-1082-12877848399793_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg ca iti doresti sa folosesti neaparat sistemul audio al masinii. Ideal ar fi sa gasesti conectica originala. Daca nu, nu te sfatuiesc sa tai nici un cablu, mai ales daca nu stii exact ce tai, ghidat de o schema. Ai putea face o mica improvizatie pe-acolo, gasind intrarea de linie pe care oricum o ai in cotiera dar nu cred ca te ajuta pentru ca mai trebuie sa legi un fir de la bluetooth la sistemul audio care sa comande, prin punere la masa, comutarea catre apel daca de exemplu asculti radioul. Si asta se face doar avand schema electrica a sistemului audio pentru a sti care fir face asta. Si cred ca mai trebuie si un soft de care pomenea Godfather, cand am vrut sa-mi cumpar un original handsfree, asta pentru ca masina "sa stie" ca i s-a atasat un accesoriu.

Poti sa nu te complici si sa folosesti un difuzor separat bagat langa panoul de sigurante. Auditia este excelenta tinand cont ca acel difuzor trebuie sa reproduca doar o gama din registrul mediu al sunetelor in plaja careia se afla vocea umana. Nu dori calitate a sunetului la telefonie pentru ca oricum sunt taiate frecventele joase si foarte inalte by default de catre sistem pentru a putea micsora streamul de date din emisie.

Sper sa-ti fie de folos. Toate bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci de sfaturi. cred ca asa am sa procedez.

Sti cumva ce impedanta trebuie sa aibe difuzorul (ohmi?).

Si daca-l conectez la iesirea din echipamentul BT, o sa am volum destul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folosit dupa cum am scris mai sus un alt tip de BT de la Nokia. L-am cumparat "din greseala", initial intentionand sa-mi iau tot Parrot. Acest kit a inclus si difuzorul original. Daca vrei iti spun ce impedanta are al meu, dar nu cred ca este general valabil. Nu cred ca vei avea alte probleme daca pui alta impedanta decat cea specificata, in afara de calitatea mai slaba a sunetului. Cand eram mic ma jucam cu tot felul de magnetofoane, casetofoane si faceam cu ele combinari de n luate cate k si nu s-a intamplat niciodata nimic. Baniesc ca lucrurile nu s-au schimbat foarte multe in electronica sunetului analog. Oricum, citeste cu atentie documentatia sau cauta pe internet si sigur vei gasi ceva legat de kitul tau.

Acum, ar mai fi o problema daca tu nu ai decat semnal de linie neamplificat din BT, pentru ca daca e asa, ai avea nevoie de un mic amplificator inaintea difuzorului. Deja lucrurile se complica daca dispozitivul tau nu are...

Eu zic sa incerci urmatoarele: alimenteaza device-ul cu 12 v, leaga un difuzor oarecare, conecteaza-i telefonul si fa o proba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Framedraw:

Am instalat pina la urma car kit-ul.

1. identificat masa , plusul permanent si plusul prin contact. Tras firele, lipit la cald, izolat.

2. Am testat iesirea audio din car kit cu un difuzor oarecare (exact cum m-ai sfatuit). E ok.

3. La un mag. de audio-video mi-am luat un difuzor de medii ptr. masina si l-am conectat (ascuns sub consola).

Merge excelent - chiar a trebuit sa butonez car kit-ul ptr. a micsora volumul.

Functioneaza excelent. Ce imi place cel mai mult ca am comenzi vocale.

Daca sint sunat si spun "telephone" se activeaza legatura. Hangup - deconectare

Daca vreau sa sun, spun "telephone" si se asteapta sa spun numele memorat in VoiceDial pe telefon.

Merci de ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere. Ma bucur ca-ti functioneaza. Partea asta a comenzilor vocale mi-a scapat din vedere. Cred ca merita sa trec si eu pe Parrot, din acest motiv, dar mai incolo. Am multe alte "upgrade-uri" care asteapta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0