CristianIepure

compatibilitate interior 2001 - 2006 si alte repere

9 posts in this topic

Servus baieti

Ma bate un gand sa schimb interiorul la v70 xc-ul meu din 2001 cu unul din 2006, intrebarea este daca scaunul de la sofer (cel de pe masina din 2006, fiind cu comanda electrica) se poate monta la mine, scaunele mele de pe fata sunt manuale amandoua.

Stiti cumva daca amortizoarele de pe masina din 2006 merg pe cea din 2001? Cele din 2006 sunt prevazute cu niste fire si ceva mufe, ale mele nu cred ca au asa ceva.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa pui scaune electrice, ai nevoie de soft de la reprezentanta, in rest sunt compatibile

Iar despre suspensia 4C, nu cred ca vrei sa-ti bati capul! In afara de amortizoare, mai ai nevoie si de instalatia electrica, calculator, grila cu butoane din bord si soft, iar soft nu cred ca se poate pune la masina ta, neavand asa ceva din fabrica (decat dupa 2005) http://www.ipdusa.com/techtips/10083/what-is-four-c-suspension-and-does-my-volvo-have-it

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mufele de la instalatie pentru scaun sunt la fel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mufele de la instalatie pentru scaun sunt la fel?

Care mufe? Pai scaunele trebuie luate cu tot cu calculator si instalatie electrica. Nu cred ca este precablat scaunul. Sau este?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca este mufa diferita la modelul vechi fata de facelift.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru informațiile privitoare la scaune, mi-am luat gândul..

Știți cumva daca amortizoarele Monroe de pe o masina din 2005 se potrivesc pe a mea? Cele noi au doua fire si ceva contacte electrice, cred ca sunt nivomat, iar ale mele nu au asa ceva.

Scuze, acum am recitit cu atenție postările de mai sus... Rămâne sa iau altele fara electrica pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vb de electrica,trebuie sa cumperi scaunele cu tot cu mufele de pe instalatia masinii si legate la instalatia ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din experienta, daca fizic se potrivesc prinderile in podea, instalatia elecrica se poate adapta. Totusi sunt sanse mari sa nu mearga memoriile si, bine-nteles, nu va regla oglinzile. In general tot ce-ti trebuie ca scaunele sa functioneze sunt montate sub scaun si nu-i trebuie decat 12v.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru informațiile privitoare la scaune, mi-am luat gândul..

Știți cumva daca amortizoarele Monroe de pe o masina din 2005 se potrivesc pe a mea? Cele noi au doua fire si ceva contacte electrice, cred ca sunt nivomat, iar ale mele nu au asa ceva.

Scuze, acum am recitit cu atenție postările de mai sus... Rămâne sa iau altele fara electrica pe ele.

Nu sunt nivomat, sunt reglabile electric, parte a sistemului 4C de pe masina si nu ai ce face cu ele fara restul instalatiei. Nu vad de ce ai pune asa ceva, sunt 400 de dolari bucata cand trebuie schimbate :smile:. Daca le ai deja, mai bine le vinzi.

http://www.ipdusa.co...y-volvo-have-it

Edited by Roberto
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now