Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Shpeedy

Led 12v

20 posts in this topic

Salut,

Vreau sa fac un proiect si as avea nevoie de 100 leduri la 12v. Nu ma intereasa banda cu leduri ptr acestea se alimenteaza in grupuri de cate 3 iar eu am nevoie de leduri singulare. Culoarea preferata alb cald.

Daca sti vreun site/magazin sau vinde cineva va rog sa-mi spuneti.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mci ptr linkuri. Am uitat sa spun maj sus ca as prefera ledurile tip SMD, ce se potrivesc mai bine proiectului decat cele rotunde ce trebuiesc puse pe un suport special.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La SMD-uri ai nevoie de rezistente. Cel mai ietin iesi tot cu banda de leduri, dupa care sa dezlipesti smd-urile si sa le pui rezistente

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te tin nervii :headbang: da o fuga in Dragonul Rosu, cladirea 5 parca. Sunt cateva standuri care au numai si numai led-uri- becuri de casa, lanterne, proiectoare, cred/ sper ca si leduri la bucata, etc, samd..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau daca nu este urgent, da o comanda pe "ALI"...http://www.aliexpress.com/premium/led-car.html?ltype=wholesale&d=y&origin=y&SearchText=led+car&isPremium=y&initiative_id=AS_20141007233800&isViewCP=y&catId=34

Gasesti absolut orice "combinatie" / "varianta" de LED-uri auto la preturi mici...mici...mici! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proiectul este la masina ? Se poate spune , poate venim cu ideei noi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este auto, este pentru o consola in casa care sa-mi lumineze machetele auto si moto (~150 buc)... Si, de ce nu, ptr o diorama cu trenulete electrice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, la smd-uri ai nevoie de rezistente, nu functioneaza fara. Si nu este diferenta intre cele cu 3 lei si cele cu 15 lei buc, ambele se ard...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smd-urile au o tensiune de alimentare de 3 - 3,5V si de aceea trebuie folosita o rezistenta. Avantajul smd-ului este ca are o raza de dispersie a luminii mai mare decat ledul conventional ceea ce-mi trebuie mie.

Mi-a venit o idee sa folosesc din spoturile cu led ce se utilizeaza in gospodariile noastre. O sa sap putin si revin cu feedback.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smd-urile au o tensiune de alimentare de 3 - 3,5V si de aceea trebuie folosita o rezistenta. Avantajul smd-ului este ca are o raza de dispersie a luminii mai mare decat ledul conventional ceea ce-mi trebuie mie.

Mi-a venit o idee sa folosesc din spoturile cu led ce se utilizeaza in gospodariile noastre. O sa sap putin si revin cu feedback.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma ajuta banda de leduri pentru ca distanta intre smd-uri este fie prea mica, fie prea mare. Ca sa nu spun ca banda este compusa din grupuri de 3 leduri, iar eu am nevoie de 1, 2, 3 sau 4. Cel mai simplu este sa pot pune eu ledurile unde vreau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ma ocup cu diorame de trenulete !!! Am o splendoare de locomotiva electrica E11-022 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am intrerupt pasiunea asta acum 20 de ani. Si acum redescoperind toate aceste minunatii intr-o cutie, m-am gandit ca si asa nu am timp pentru mine dar ptr asta trebuie sa-mi fac timp. Asa ca in aceasta iarna voi proiecta o diaorama 2m x 1m. O sa vedem ce o sa iasa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva frumos, clar!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o diorama in proiect , am una deja dar este prea mica placa si zace prin garaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate impartim idei... Zilele astea o sa incep sa-mi pun ideile pe hartie. Pentru inceput trebuie sa fac un recensamant al echipamentelor. Eu sunt pe format TT. Tu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm , pe format HO am toate vagoanele , casutele ( 3 la numar ) si cele doua locomotive , eu pana o pun pe hartie trebuie sa termine tata mansarda sa am unde sa ma desfasor , ca in camera nu am destul spatiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce mi-aduc aminte am vreo 10 locomotive si vreo 50 de vagoane. La sine am pierdut numarul dar parca umpleam o sufragerie de apartament de bloc ;) Cu casutele stau mai prost pentru ca de-a lungul timpului s-au deteriorat. Dar nu-i bai, ca am destule idei de a le reconstrui din materiale universale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le cumpar direct de la PIKO , ori de pe grivita , ori de pe net , cam scumpe dar pasiunea e pasiune !

Share this post


Link to post
Share on other sites