Sign in to follow this  
Followers 0
flaviuscristea

Huruit decelerare

12 posts in this topic

Buna seara,

Recent am observat un zgomot,, indeosebi cand scade turatia sub ~2100. Parca pe la 1500 e cel mai rau. Cand accelerez se aude normal si trage ok, iau piciorul de pe acceleratie, si cum scade sub 2000 se aude un fel de huruit continuu si parca si o vibratie mai puternica in plus. (practic in frana de motor..)

Daca stau pe loc in N sau P si turez motorul nu se aude nimic ciudat cand iau piciorul de pe acceleratie si scade turatia. Totusi, chiar si asa la 1500 se aude ceva anormal (intra in rezonanta cu ceva oare?).

De asemeana, am impresia, tot stand pe loc, ca toata masina vibreaza mai tare la relanti fata de acum ceva timp.

Eu am un scut metalic care initial a fost pus aiurea la Primus si vibra super tare, apoi mi l-a pus cineva cu niste distantiere si era mai ok. Posibil sa se fi miscat ceva pe acolo? Desi, cand accelerez e ok...

Vreau sa ajung la Bogdan, dar pana atunci as vrea sa dorm linistit. Sa fie orice numai nu ceva la cutie :D

Edit: Cautand pe forum am citit ca prezoanele n-ar fi stranse bine? Desi n-a umblat nimeni recent la el :-S

Multumesc,

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce scut metalic ai, de unde l-ai cuparat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.scutmotor...-c30-336.html�� De aici l-am luat. Aia de la Primus au carait, ca nu e original ca nu stiu ce, si atingea ceva dedesubt dupa ce l-au pus si vibra in ultimul hal masina. apoi am fost la alt service si mi-au pus niste distantiere si e ok, numai ca e un pic mai jos.

@ i <3 Volvo -> Din ce am mai citit dupa ce mi-ai zis tu, de la alte persoane, cam astea ar fi simptomele. Sper sa fie ceva de genu.

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers azi vreo 100 km. Imediat cum plec, parca nu huruie si nu vibreaza in halul asta. Cum merg cativa km (se incalzeste motorul) huruitul apare la deccelerare. Si in general, simt vibratii un pic mai puternice, chiar si pe autostrada, pe loc nu mai zic. Sa nu fie 2 bube deodata. :crybaby: :crybaby:

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa dai jos scutu sa vezi cum merge fara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de scuturile AF era o discutie pe alt forum in care reprezentantii Volvo nu recomandau deoarece nu sunt proiectate ca cele OEM si influenteaza racirea motorului; de zgomot nu s-a plans nimeni

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu mi-au zis nimic de la Primus ca ar influenta racirea motorului... O sa-l dau jos saptamana asta cand pot.

Am filmat ieri (cu telefonul deci calitatea nu e chiar ok) problema mea.

-> La casti se aude cel mai bine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma pricep, asta spuneau cei din USA; cu siguranta nu este acelasi scut (unii au IPD, etc); ei au ales scut metalic deoarece isi coboara masinile cu min 30mm.

Poate scutul tau are acelasi design cu cel OEM

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am lasat masina la guru Bogdan numai ce. A zis ca, cel mai probabil este, precum a presupus si i Love Volvo, unul din tampoanele de la motor. Dupa ce se rezolva postez aici care, ce si cum a fost exact.

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scapat usor! Nu era niciun tampon, cumva scutul ala metallic s-a miscat un pic, si a inceput din nou sa atinga teava de turbo. Eu il am din aprilie pus si abia acum 2 saptamani incepuse sa faca asa. De ce doar cand e motorul cald nu stiu exact, presupun ca era la limita si se dilata un pic metalul de la caldura si atingea.

In fine, atentie mare cu scuturile metalice la 2.0d. Ori taiate cu flexul ori puse distantierele cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate cel mai bine ar fi sa-l deformezi putin in locul unde atinge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0