alecsh2002

aer cald aer rece

54 posts in this topic

Motorasele alea sunt vreo 1000 ron noi bucata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorasele alea sunt vreo 1000 ron noi bucata :smile:

Atat sunt noi! In dezmembrari pun pariu ca se gasesc cu 100 lei buc sau chiar mai putin!

PS: si un motoras de reglaj far este 1000 lei nou, iar in dezmembrari este 50 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai a mea e cu volan pe dreapta ca nu-s un tara.ma gandeam ca va costa mult manopera(sa ajungi la motorasele alea pe sub bord sau pe unde or fi ele).dar daca motorasele functioneaza dupa ce se chinuie ala cu testerul pte cateva minute( mai nou ca s-a incalzit afara am vazut ca peste 15 grade merge doar rece si pot redirectiona unde vreau eu)....ceva e ciudat rau :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calibrarea CCM-ului se face la peste 17OC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Încearcă să repeţi calibrarea la 20OC sau mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa astepti vara, ci sa faci cald in masina! Trebuie sa fie 20 de grade in masina, nu afara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in masina cred ca-s 40 ca numai cald baga iar in mers fierbinte(tot aerul de la motor)

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi spunea heim ca pe bord trebuie sa indice peste 17 gr , o bagi intr-un garaj eu asa am facut

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc si varianta asta.mersi

Eu pot sa te ajut (garaj si dice) nu te costa nimic.

Daca esti undeva aproape de Cornwall trimitemi un PM si iti trimit adresa mea, stabilim timpul potrivit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult.am mai încercat de câteva ori.am intrat și pe forum uk. Din câte observ e air quality senzor.cred ca o sa-l curat ca e cam 200 de lire și. ....stau in londra g fierari :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai ce să cureţi la IAQS. Oricum, acela nu are de-a face decât cu clapeta de la recircularea aerului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai și nu îmi pot da seama pana la urma ce are.peste 15 grade baga rece sub 15 fierbinte.mot orașele sigur merg dacă baga aer....De șters erorile ... degeaba ca apar imediat iar....unde-I buba :((

Share this post


Link to post
Share on other sites

La motorase este problema!!!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, e vorba de motoraşele care închid şi deschid clapetele de la căldură, nu de motoraşul ventilatorului. Ăla e unul singur şi, cum spui, e clar că merge, dacă suflă aer, dar mai există motoraşe şi la clapetele de direcţionare a aerului, la căldură, la recirculare.

Da' erorile? Alea ce spun?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 CCM - 002 air quality sensor.internal fault

2 CCM - 000C right temperature damper motor.signal to low

3 CCM 000F damper motor defroster.signal too low

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piesele 2 , 3 am impresia ca trebuie schimbate

necesita o a 3-a opinie , nu vezi ca nu are incredere nici in dice
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai spunea cineva ca trebuie Recalibrate și nu aveam încredere în mecanicii (care nu aveau experiență volvo) de s-au chinuit sa o rezolve negând rezolvarea.nu ca nu aveam încredere în Soft

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu se rezolva cu recalibrare, din pacate sunt duse motorasele sau CCM-ul (foarte rar)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din Recalibrare (cei ce au încercat au încercat sa șteargă erorile/ca nu știu în ce consta Recalibrate ) însă curiozitatea cea mai mare a mea este cum de merge peste 15 grade ?!?!?!?!? (Nu am încercat Recalibrate peste 17 grade cum mă sfătuia cineva ca încă e rece la londra :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai , erorile apar , dupa ce unitatea de clima nu a putut sa le "acceseze/miste" apoi incerci recalibrare (nu sters de erori ... ca e fix tot una daca are erori sau nu ) . daca in timpul recalibrari tot nu merge , schimbi piesele indicate .

recalibrarea o poti face intr-un garaj mai caldut .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si în ce consta mai exact Recalibrate Cristi ca am fost la 2 mecanici dar au spus ca nu au alta opțiune decât de a sterge ( nu au folosit vida ci un soft universal)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now