Mihai M Teodorescu

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii

25 posts in this topic

Salutare, doresc sa imi cumpar un volvo s80 din 2009, motor de 2.0 diesel, 100 kw, s.a.m.d. ideea e ca masina are pe bord 99000km si ma intereseaza daca exista vreo solutie sa aflu daca acesti km sunt reali sau nu.

masina arata foarte ok, ceva dotari etc... o singura chestie m-a facut sa stau cu inima indoita si anume chiar si la viteze scazute, 50-60 km/h volanul are un joc ca si atunci cand rotile sunt dezechilibrate. ce alta cauza ar putea fi sursa acestui joc.

Exista probleme cunoscute/frecvente ale acestui tip de masina/motorizare.

Multumesc!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probleme cu dpf , dealtfel toate au probleme cu dpf ...

volanul poate sa bata si de la o simpla greutate care s-a dezlipit de pe roata ... daca esti interesat in masina dute la volvo si fai o diagnoza completa . Sau la unul din colegi din cj cum ar fi volvo244

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru info. DPF se poate regenera sau anula din cate am mai auzit/citit. Cineva mi a indicat caseta de directie ca fiind sursa jocului si mi se pare putin ciudata ipoteza.... din cate stiu este foarte costisitoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, doresc sa imi cumpar un volvo s80 din 2009, motor de 2.0 diesel, 100 kw, s.a.m.d. ideea e ca masina are pe bord 99000km si ma intereseaza daca exista vreo solutie sa aflu daca acesti km sunt reali sau nu.

masina arata foarte ok, ceva dotari etc... o singura chestie m-a facut sa stau cu inima indoita si anume chiar si la viteze scazute, 50-60 km/h volanul are un joc ca si atunci cand rotile sunt dezechilibrate. ce alta cauza ar putea fi sursa acestui joc.

Exista probleme cunoscute/frecvente ale acestui tip de masina/motorizare.

Multumesc!!

Vechimea masinii nu "recomanda" sa aiba doar atitia km in bord , implicit avind si problema pe directie,vibratii.Este model cu impozit mic si mai usor de vindut cind este adusa.

Un istoric de service real te poate salva de multe cind cumperi o masina,in general vobind.Daca te intereseaza doar dotarile si pretul sa fie f mic vei gasi sigur una cu ,pina intr-o 100mi pe bord,probabil :smile:

Succes

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cauza casetei de directie, nu tremura volanul. Caseta de directie cand se strica, curge, bate sau merge sacadat. Cel mai probabil o roata stramba sau neechilibrata, care se rezolva cu maxim 100 lei. Daca are joc, adica masina merge drept si poti misca de volan stanga-dreapta, atunci are o problema la directie, dar nici in aceasta situatie nu cred ca este caseta, poate ceva la bucsaraie. 100000 km in 5 ani mi se par ok. Fa un test de rampa si un test cu Vida si vezi ce probleme are masina si daca sunt, care ar fi costurile reparatiei

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spuneam o diagnoza la volvo in cj nu cred ca tiar strica ... stii macar in ce te bagi

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde e masina? Daca e din din afara probabil are 199000 km :D, dar nici nu mai stiu ce sa zic despre relevanta lor. Doar sa ai idee despre distributie/dpf/egr, desi cred ca numarul de ore de functionare e mai important...

Despre 2.0d gasesti o tona de informatii daca dai un search. De exemplu aici Desi, S80 fara D5 ? Nu stiu cum sunt altii, eu parca intotdeauna vreau mai mult, sau ce e mai sus. Mi-ar fi placut mult un D5 Geartronic fata de 2.0d Powershift acum. Spor la cautat..

Ce pret are masina de curiozitate?

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sint reali kilometrii !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca cine o vinde poate cere mai multi bani cind are mai putini km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

199.000 km are cel mai probabil. Pur si simplu nu exista masini din Belgia, Olanda, Germania la preturi de genul asta si astfel de kilometraj. N-am gasit S40, C30 la pretul asta si cu asa km in afara, ma indoiesc ca se poate un S80 cu mai toate optiunile pe el. Iar pielea scaunului soferului pare mai ca are ceva mai mult de 90k. Si dupa cum a zis si Midnight, din 2009 pana acum ar veni cat...20k pe an? intr-un s80? din afara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, proprietarul mi-a zis ca a adus masina de afara la sfarsitul anului 2012 si avea 82k km, el mai are si alta masina si atunci zice ca a facut putini km. renaultul meu are acum 59k km si e din 2009. bine, e luat din romania de nou.

exista vreo posibilitate sa aflu nr de km reali ai masinii? sau cel putin ceva aproape de adevar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina e in bucuresti deci o sa merg eventual la primus auto ca sa mi zica ceva. carte de service nu are masina, iar cei de la service de la floresti mi au zis ca volvo nu are o retea in care sa se poata face verificari (cum de ex este la renault)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca e din bucuresti mergi la colegul bogdan g pt diagnoza si verificare . Iti va spune exact in ce stare este masina si daca se merita. Faza cu km este cu dus si intors dar daca masina este buna nu te afecteaza km .

Uzura scaunului depinde si de ce pantaloni a purtat fostii utilizatori si cat a fataito prin oras (urcat coborat) la drum lung nu prea se uzeaza atat de tare scaunele .

Dar esential e sa verifici masina la bogdan g si nu iti bate capul cu km reali si caseta aia de directie . Iti bati capul la diagnoza cu bogdan si cu informatiile primite de la el :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poti merge pt. verificare si la Primus pt. ca cel putin reviziile facute in reprezentanta apar acolo, si poate vedea ultima la cati km s-a facut. BogdanG nu detine aceste informatii ci poate face doar o inspectie vizuala / electrica.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probleme cu dpf , dealtfel toate au probleme cu dpf ...

volanul poate sa bata si de la o simpla greutate care s-a dezlipit de pe roata ... daca esti interesat in masina dute la volvo si fai o diagnoza completa . Sau la unul din colegi din cj cum ar fi volvo244

Salut !

Daca esti interesat ...DU-TE la Volvo fai....fata fai sau FA-I diagnoza !!!! Dar..... CU CRATIMA Cristi Muresan cu Majuscula pentru e vorba de nume proprii !

Edited by alinbuga
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina e in bucuresti deci o sa merg eventual la primus auto ca sa mi zica ceva. carte de service nu are masina, iar cei de la service de la floresti mi au zis ca volvo nu are o retea in care sa se poata face verificari (cum de ex este la renault)

Salut,

intrebarea mea ar fi daca km reali a masinii ti-ar schimba planurile de achizitionare? Daca km-ul ridicat nu tederanjeaza nu are rost sa investesti timp si bani pentru a afla aceasta informatie poate ca cu aceasta informatie ai putea sa negociezi mai mult din pretul masinii.

La un dealer Volvo se poate afla ca cate service-uri au fost facute la dealeri autorizati Volvo si ce kilometraj avea masina atunci.

Daca masina are carte service complet atunci suna la reprezentantele unde au fost facute ultimele service-uri si poti cere informatia respectiva depinde de cat de amabili sunt cei de la service s-ar putea sa-ti zica informatiile cerute sau macar ca daca masina a fost in service-ul respectiv sau nu la data trecuta pe carte service.

Dinainte de achizitionare as recomanda sa se uite cineva la masina cine se pricepe la Volvouri si poate sa-i faca si o diagnoza.

Masina arata frumos pe poze, bun venit pe forum.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are kilometrii modificati , insemneaza ca vinzatorul nu este onest

si poate sa iese si alte prbleme la iveala in viitorul apropiat . Si o masina

nu este nemuritoare, are un maxim de km pe care ii poat eface, toata lu-

mea doreste sa fie cit mai departe de maxim .

@ ali nbuga, dumnate ai mare dreptate ccu scrierea, dar lumea nu intra

aici pentru scriere , ci pt VOlvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ ali nbuga, dumnate ai mare dreptate ccu scrierea, dar lumea nu intra

aici pentru scriere , ci pt VOlvo.

Atunci hai sa ne bagam picioarele, sa scrie fiecare cum il duce bibilica.

Te simti cu musca pe caciula?

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze pt. Greselile facute dar de pe telefonul nou gresesc deoarece eram obisnuit cu blackberry care avea un autocorect foarte bun . In rest paun ionut esti foarte rautacios in ultima vreme ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze pt. Greselile facute dar de pe telefonul nou gresesc deoarece eram obisnuit cu blackberry care avea un autocorect foarte bun . In rest paun ionut esti foarte rautacios in ultima vreme ...

Cristi, pe tine te-a corectat Buga, eu m-am adresat lui Grey!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vorbeam in general

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut nu este răutăcios, este realist! Si cu asta incheiem off-topicul!

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, va rog frumos,multumesc.pana atunci te descurci singur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now